Поблизу села Побережне співробітники Інституту археології НАН України і Національного музею історії України виявили рідкісне поховання з бронзовою посудиною давньоримської епохи. Як відзначають археологи, подібного комплексу на теренах України не зустрічали протягом останніх 90 років. Востаннє таку могилу було виявлено біля села Рудки (Тернопільська область) ще 1936 року, там були знайдені речі давньоримського походження, вироби з дорогоцінних металів, військові атрибути й інші пам’ятки.
«Науково-пошукові роботи біля села Побережне, що на Поділлі, відбулися торік. Під час обстеження найцікавішим виявилося поховання з бронзовою посудиною давньоримського походження. Воно було здійснене за обрядом трупоспалення. В ямі на дні стояв цілий бронзовий казан. Під казаном розмішувалося щільне скупчення кальцинованих кісток, фрагментів ліпного посуду та уламків виробів із бронзи, — повідомляють археологи. — Майже весь уцілілий інвентар було складено в ліпний одноручний кухоль. Кісток у цій посудині не виявлено. Всі предмети із поховання мають сліди сильної дії вогню, фрагментовані й деформовані».
Загалом за результатами пошукових робіт археологи виявили кілька предметів римського періоду. Бронзовий казан зберігся майже повністю, за винятком дужки. За результатами дослідження, він належить до бронзових посудин типу Хеммоор. Також знайдені дві бронзові пряжки, роговий багатоскладовий тришаровий гребінь, виріб зі скла (імовірно, кубок), гральний жетон із непрозорого скла, бронзові окуття кутів дерев’яної дошки для гри ба навіть бронзова голка. Ліпний посуд представлений кубком, кухлем, мискою-вазочкою з похилими канелюрами, трьома мисками та горщиком. Увесь комплекс з огляду на особливості казана, фібули, пряжок, гребеня датований рубежем ІІІ— IV ст., найімовірніше початком IV ст.
Крім наукових результатів, під час польових досліджень фахівці мали нагоду ще раз зафіксувати масштабність і неконтрольованість з боку державних органів нелегальних пошуків металевих предметів на пам’ятках археологічної спадщини України. Вони відзначають, що на всій площі і могильника, і поселення, де проводилися дослідження, було виявлено численні сліди таких пошуків.