Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

15 років партнерства

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) підбиває підсумки роботи в Україні
24 лютого, 2007 - 00:00
USAID ДОПОМОГЛО ВИДАТИ УКРАЇНСЬКИМ СЕЛЯНАМ 1,7 МІЛЬЙОНА ДЕРЖАВНИХ АКТІВ НА ВОЛОДІННЯ ЗЕМЕЛЬНИМИ ДІЛЯНКАМИ

На влаштованому у четвер прийомi для української преси з нагоди майбутнього відзначення 15-річчя співпраці з Україною керівник місії USAID в Україні, Білорусі та Молдові Ерл Гаст дуже стисло нагадав про підсумки роботи Агентства в нашій країні. Загалом за ці роки, за словами пана Гаста, від американського народу через USAID в Україну вже надійшло 1,5 мільярда доларів.

Ось уже понад 10 років одним із пріоритетних напрямків діяльності USAID в Україні є розвиток підприємництва. Підтримка розвитку малих та середніх підприємств надавалася у рамках декількох проектів, серед яких наймасштабнішими були НЬЮБІЗНЕТ (1994— 2000) та БІЗПРО (2000— 2006). Саме ці проекти сприяли розвитку та становленню малого і середнього бізнесу в Україні. Основними цілями НЬЮБІЗНЕТ та БІЗПРО були розвиток підприємницьких навичок у ринковій економіці та впровадження правової та регуляторної реформ. Починаючи з 2004 року українським підприємствам надавалася допомога з метою їх адаптації до конкуренції у глобальній економіці.

НЬЮБІЗНЕТ надавав допомогу у становленні основ малого підприємництва через співпрацю із бізнес-центрами, які надавали послуги приватним підприємствам. Мета цієї допомоги полягала в тому, щоб зміцнити діючі бізнес-центри, сприяти розумінню підприємцями ринкових принципів та застосуванню сучасних, ринково обґрунтованих принципів управління підприємством. Кінцева мета полягала у тому, щоб бізнес-центри могли допомогти підприємцям у складанні виробничих планів, у заходах iз маркетингу, у фінансуванні. Як пригадує сайт Агентства, USAID надавало центрам субсидії для найму працівників та оренди офісів, залучало на допомогу їм зарубіжних експертів та забезпечувало їх сучасними технологіями розвитку підприємництва.

БІЗПРО розпочав з двох пілотних програм — впровадження різних форм рахунків- фактур та нарядів на виконання робіт. Завдяки цим двом програмам бізнес-центри отримали можливість надавати послуги приватним підприємцям на комерційній основі.

Допомога USAID у сфері реформування правової та регуляторної підприємницької політики почалася ще на початку 1994 року. На початковому етапі було створено місцеві мережі підтримки, в які увійшли підприємницькі групи або організації, що мали спільну мету або спільні інтереси. Зазвичай, це були торговельні організації, організації підтримки промисловості, торгові палати та групи асоційованих підприємств. Мета проекту полягала у залучені цих підприємницьких кіл до заходів, які б сприяли поліпшенню місцевого підприємницького середовища.

На той час ці асоціації були недостатньо розвиненими й не могли відігравати вагому роль у ринковій економіці. Тож, БІЗПРО зосередив увагу на покращанні їх діяльності та наданні їм підтримки у будь-яких можливих заходах iз відстоювання інтересів підприємців. У рамках проекту також була надана допомога зі створення мережі підприємницьких асоціацій, метою якої було поліпшення співпраці та обміну інформації між членами цієї мережі. З моменту заснування мережа збільшилася з 60 до понад 600 учасників. Завдяки діяльності проекту БІЗПРО USAID також значно розширило свою роботу у напрямку правової та регуляторної реформи, працюючи також безпосередньо у регіонах та використавши набутий досвід під час підготовки в Україні закону про регуляторну політику у сфері економічної діяльності. Велика заслуга USAID — у запровадженні в Україні принципу єдиного вікна або офісу для реєстрації підприємств. Це дало поштовх для опрацювання закону про дозвільну систему.

Проект БІЗПРО постійно вдосконалював свою діяльність з підтримки підприємництва. Одним iз таких кроків стала трирівнева стратегія розвитку ринку, мета якої полягала у забезпеченні потреб підприємницьких асоціацій та малого і середнього бізнесу. Це, зокрема, поклало початок заходам iз комплексної регуляторної реформи, проведеної у січні 2004 року. Нещодавно Эрл Гаст розповідав журналістам, що методологію BIZPRO, яка поєднувала працю на регіональному та загальнодержавному рівнях для впровадження Закону України «Про основні засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», буде продовжено і вдосконалено. Основну увагу звернуть на зменшення «вартості бізнесу» в Україні. Йдеться про скорочення до мінімального рівня кількості нормативно- правових актів, які регулюють цю сферу і дуже часто стають каменем спотикання. Чого варті лише складні та заплутані процедури отримання дозволу у сфері будівництва, землевідведення, доступу до інженерних систем комунального господарства. Вони, на думку інозем них експертів, продовжують бути джерелом корупції в Україні. На боротьбу з нею уряд США має намір виділити $45 мільйонів у рамках угоди з Україною про її участь у так званій Пороговій програмі американської корпорації «Виклики тисячоліття».

Тож нині USAID стоїть бiля джерел нових амбітних проектів від американського народу для України. Один iз них відомий під назвою «Прискорений розвиток торгівлі, інвестицій та бізнесу в Україні» (TIBA). Згідно з ним у прискорення темпів інтеграції нашої країни до світової економіки планується вкласти $8 мільйонів. В першу чергу йдеться про розвиток торгівлі товарами та послугами у відповідності з вимогами СОТ та проведення регуляторної реформи, спрямованої на встановлення сприятливого правового та підприємницького середовища для розвитку малого та середнього бізнесу. На думку керівника компанії Booz Allen Hamiiton Дона Преслі, що керує цим проектом в Україні, саме розвитку приватного сектора не вистачає Україні для нормального функціонування. Виправити цю ваду, на його думку, можна шляхом виходу українських підприємств на міжнародні ринки та зменшення зарегульованості бізнесу на внутрішньому ринку країни. Допомогу урядовим інститутам Преслі обіцяє після вступу України до Всесвітньої організації торгівлі. USAID TIBA — один із найбільших проектів цієї програми. Перші чотири мільйони з восьми (про цю суму йшлося вище) Україна вже отримала, решта надійде протягом наступних двох років. На думку інвесторів, залежно від того, як просуватиметься процес, можливі варіанти співпраці у рамках нових проектів.

«За доцільністю використання коштів будуть слідкувати»,— пообіцяв Гаст. В разі виявлення їх нецільового використання, одразу припинятиметься фінансування конкретного проекту. Крім того, планується, що гроші надаватимуться українському уряду не прямо, а через фінансування грантів, для технічного оснащення та у вигляді консультацій закордонних фахівців. Тож корупційних механізмів особливо не застосуєш, переконані американці.

Схоже, вплив USAID на ситуацію в українському середовищі стає дедалі результативнішим. Заступник голови Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємницької діяльності Генадій Білоус нещодавно розповів журналістам про те, що парламент України схвалив у першому читанні закон, який «логічно упорядковує» та спрощує процедуру отримання дозволу на будівництва. Поки перелік необхідних дозволів, які потрібно отримати до початку будівництва, вимірюється, як стверджує Гаст, який бачив його на власні очі, метрами, процедура оформлення займає близько семисот днів.

Втім топ-менеджер USAID переконаний, що інвестиційний клімат в Україні все ж поступово поліпшується. Це підтверджує зростання іноземних інвестицій до України.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День», Наталія БІЛОУСОВА
Газета: 
Рубрика: