Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

150 тисяч «плюс»

«День» розібрався у «плюсах» і «мінусах» нової постанови НБУ про обмеження готівкових розрахунків
29 серпня, 2013 - 11:17

З 1 вересня в Україні набере чинності нова постанова Національного банку, яка обмежить розміри готівкових розрахунків. Згідно з поясненням НБУ, зміну спрямовано на зміцнення курсу гривні, яка, за інформацією регулятора, зумовить здешевлення кредитів і вартості банківських послуг.

У Нацбанку оцінили ефект від запровадження обмежень у розмірі 14—16 мільярдів гривень на рік у вигляді додаткової ліквідності для банків, а також плюс 0,2% до зростання ВВП.

Якщо раніше коштовну покупку можна було зробити, просто принісши валізу з кількома мільйонами, то тепер в ній має бути не більш як 150 тисяч гривень. Решта — лише через банк. Це стосується як розрахунків фізичної особи з юридичною, так і фізичної з фізичною. При цьому юридичні особи зможуть проводити між собою готівковий розрахунок на суму не більш як 10 тисяч гривень. А Нацбанк враховуватиме всі розрахунки за день. Тобто, якщо ви за день здійснили кілька операцій на суму 130 тисяч гривень. То наступна на 50 тисяч вже має проходити через банк, бо з нею ви вже перевищите встановлений ліміт.

ЯК КАРАТИМУТЬ

Нацбанк вже продумав гнучку систему штрафів. Так, порушення норм постанови спричинять штраф, відповідно до статей 163-15 Кодексу про адміністративні правопорушення доведеться сплатити до скарбниці від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700—3400 гривень). При повторному порушенні протягом року штраф зростає — від 500 до 1000 мінімумів (8500—17 000).

Контролюватиме дотримання норм постанови Державна податкова служба.

Такі обмеження не є ноу-хау українського уряду. Так, у багатьох країнах Євросоюзу жителі можуть проводити готівкові розрахунки на суму з межею від 1500 до 5000 євро.

Такі обмеження, на думку експертів, запроваджуються задля того, щоб залучити готівку до банківського сектора.

За словами експерта фінансового ринку Костянтина Зівенка, цей крок стане, безумовно, плюсом для банківського сектора. «До банків почне надходити більше грошей. До кінця року, за різними прогнозами, на електронні рахунки може додатково надійти 15—20 мільярдів гривень. Це надасть банкам додатковий ресурс для роботи. При цьому значного зниження ставок за кредитами, принаймні в найближчі півроку, найімовірніше, не буде. Адже традиційно до кінця року банки повинні показати перед регулятором виконання всіх нормативів, тому вони видаватимуть менше кредитів і збільшуватимуть депозитний портфель. Кредити трохи подорожчають, а ставки за депозитами зростуть», — наголосив експерт.

Водночас аналітик Dealing Cube Віктор Чижевський зазначає, що такі дії Нацбанку призведуть до додаткового навантаження на гаманці українців. «У країні катастрофічно бракує валюти. Мета цього обмеження та ж сама, що й скидання інформації про запровадження 15%, а потім і 10% податку на продаж валюти. Може, хтось вирішить поміняти свої долари, які скоро стануть «нікому не потрібними», на гривню. А взагалі все розраховано на те, що для придбання нерухомого майна населення накопичуватиме кошти у гривні, а не у валюті. Хоча історія засвідчує, що накопичувати на житло у гривні досить ризиковано. Ми всі пам’ятаємо ситуацію 1991, 1993, 1998, 2008 років, коли почалася «раптова» неконтрольована девальвація, і в банках запровадили мораторій на видачу вкладів. Та й ситуація із вкладами Ощадбанку СРСР ще в багатьох у пам’ятку. Створюється враження, що всі ці нові постанови і обмеження, буцімто «для зручності населення», приймають ті ж самі люди, які прийшли на теплі місця завдяки цим «Ощадним книжкам» Ощадбанку СРСР», — наголосив експерт.

ЯК ТЕПЕР РОЗРАХОВУВАТИСЯ

• ПЕРШИЙ СПОСІБ:

«ГОТІВКА ПОКУПЦЯ — РАХУНОК ПРОДАВЦЯ»

Покупець вносить суму на рахунок продавця. Така схема буде не новою для продавців-підприємців. Вони вже давно працюють за схемою, коли фізична особа вносить кошти чи на рахунок у банку, чи в касу розташовану, наприклад, у залі автосалону.. Але така схема працюватиме лише в разі, якщо фізична особа розраховується з юридичною.

Наприклад, в автосалоні. Звідти кошти все одно переказуються на рахунок продавця. Водночас, якщо тепер фізична особа вирішить продати квартиру, то їй доведеться відкрити собі рахунок у банку.

• ДРУГИЙ СПОСІБ:

«РАХУНОК ПОКУПЦЯ — РАХУНОК ПРОДАВЦЯ»

У разі придбання-продажу квартири між двома фізичними особами — обом доведеться відкрити собі рахунок у банку. Тобто, в такій ситуації розрахунок за покупку від 150 тисяч гривень має здійснюватися за повним безготівковим розрахунком. Але тут постає проблема. До вже витрачених 3—4% за послуги ріелтора і юриста додадуться 0,5—1,5% комісії за переказ з рахунку на рахунок. Так, за вартості квартири у 100 тисяч доларів чи 800 тисяч гривень, покупцеві доведеться заплатити 24—32 тисячі гривень за послуги ріелтора і юриста і ще 4—12 тисяч за переказ грошей з рахунку на рахунок. При цьому, можливо, ще з’явиться комісія за конвертацію валюти у гривні. Водночас Костянтин Зівенко радить у такому разі переказувати гроші в одному банку. «Багато фінустанов сьогодні для залучення клієнтів скасували комісію за переказ грошей усередині банку», — зазначив експерт. Окрім того, якщо продавець схоче після операції перевести у готівку свої гроші, то йому доведеться доплатити ще 0,5—1,5% від суми.

• ТРЕТІЙ СПОСІБ:

«ГОТІВКА ПОКУПЦЯ — РАХУНОК НОТАРІУСА — РАХУНОК ПРОДАВЦЯ»

Аби двом сторонам операції убезпечити себе, вони можуть скористатися послугами нотаріуса. Так, на час укладення угоди покупець може переказати кошти на рахунок нотаріуса. Звідти, вже після підписання договору купівлі-продажу, гроші надійдуть на рахунок продавця. Така послуга нічого не коштує з боку нотаріуса, але доведеться сплатити 1% держмита. Окрім того, сюди додаються додаткові відсотки за переказ із рахунку на рахунок. Але безпека над усе. Але поки що багато нотаріусів не надають такої послуги.

Але, за словами експертів, все ж є способи «побороти систему» і обійти новою норму.

ЗАСТАВА БОРГУ

Ми вже згадували «лазівку» в законі, коли ви можете товар не купити в людини, а взяти під заставу за надання грошей у борг. Через певний час у день «повернення боргу» боржник не віддає грошей, а інший учасник операції стає повноправним власником товару. Такий спосіб раніше часто використовувався для «купівлі землі», попри дію «суворого» мораторію на такі операції.

РОЗСТРОЧКА

Це старий перевірений спосіб. Ви можете щодня віддавати продавцеві дорогого товару по 150 тисяч гривень, поки повністю не розрахуєтеся. Але цей варіант небезпечний тим, що легше піддається махінаціям. І не кожен продавець погодиться отримувати обумовлені кошти впродовж тривалого часу.

Віталій СЕЛИК, «День»
Газета: 
Рубрика: