Наприкінці грудня заплановано провести засідання Державної приймальної комісії з прийому в промислову експлуатацію другого блоку Хмельницької АЕС, де вже завершено процес освоєння потужності — робоча потужність блоку становить 100%, повідомили «Дню» у прес-центрі «Енергоатома». На четвертому блоці Рівненської АЕС уже досягли 90% проектної потужності. У січні, коли й тут робоча потужність становитиме 100% від проектної, відповідна держкомісія також розглядатиме питання про прийом цього об’єкта в промислову експлуатацію.
Тим часом сумарний виробіток електроенергії обома блоками вже становить 2,45 млрд. кВт.год. Після їх пуску Україна увійшла до першої трійки європейських країн із розвитку атомної енергетики. При цьому за висновками міжнародних місій МАГАТЕ, OSART, ВАО АЕС, а також фахівців державної екологічної експертизи, другий блок Хмельницької та четвертий Рівненської АЕС мають безпрецедентний рівень безпеки.
Однак останнім часом у деяких ЗМІ з’явилися матеріали, спрямовані на створення негативних настроїв щодо дотримання необхідного рівня безпеки на АЕС України й навколо атомної галузі загалом. Як вважають у прес-центрі, це є наслідком не лише політичної нестабільності в державі, а й політичної заангажованості відповідних мас-медіа, які явно спотворюють стан АЕС і надають висвітленню таких суто технічних питань, як відключення нововведених енергоблоків від енергосистеми, політичного забарвлення. Чи не краще прислухатися в цьому питанні до думки фахівців?
Зокрема, після першого відключення другого енергоблоку Хмельницької АЕС заступник глави Держкомітету з ядерного регулювання України Анатолій Дем’яненко оцінив їх крізь призму практичного підходу до справи: «Внаслідок випробувань, як правило, відбуваються певні збої, які перед підключенням до мережі передбачити неможливо. Зупинки електрогенератора є природним процесом після пусково-налагоджувальних робіт». Коментуючи питання функціонування нових енергоблоків, директор із виробництва НАЕК «Енергоатом» Іван Фольтов зазначив: «У нас не приймають необдуманих рішень. Ті рішення, які приймають у галузі, я маю на увазі технічні рішення, пов’язані з конкретними питаннями безпеки, передусім включають інженерні підходи, технічні оцінки. Організовується виконання проектних робіт, потім за цими матеріалами проводиться аналіз й експертиза з боку Державного комітету ядерного регулювання, де незалежні експерти оцінюють ступінь вірності прийнятих рішень та їх вплив на безпеку. І лише після цього робиться висновок про те, чи можлива реалізація таких заходів на атомних блоках».
Причини необ’єктивної позиції окремих ЗМІ, як вважають у прес- центрі «Енергоатома», передусім лежать у площині «політичного замовлення». До такого висновку приводить елементарний аналіз відповідних матеріалів, в яких подається виключно одна думка, без залучення до обговорення всіх зацікавлених сторін. НАЕК «Енергоатом» наголошує: атомна енергетика має бути аполітичною галуззю. Лише в цьому разі, убезпечивши її насамперед від будь-яких кулуарних інтересів, можна гарантувати безпечне функціонування атомних електростанцій.