Міністерство фінансів запроваджує нормальну практику громадського обговорення проекту нового Податкового кодексу, пропонованого країні. Темою чергового круглого столу, присвяченого цій тематиці, став розділ VI ПК — «Акцизний податок». Рівень обговорення був досить високим. Окрім представників Мінфіну, в ньому брали участь чиновники Державної податкової адміністрації, Міністерства охорони здоров’я, представники громадських організацій, які представляють інтереси підприємств — платників акцизного збору та безпосередньо виробників підакцизної продукції.
Заступник міністра фінансів Тетяна Єфименко при цьому відзначила, що досить багато проблем у сфері оподаткування виникають не через недоліки податкового законодавства, а у зв’язку з недосконалістю механізмів адміністрування податків. Саме тому міністерство, за її словами, на етапі доопрацювання проекту Податкового кодексу ініціює широке публічне обговорення проблемних моментів, які можуть виникнути в процесі практичного застосування податкових норм. На круглих столах, за словами Єфименко, будуть за участю представників влади та бізнесу обговорені всі розділи Податкового кодексу.
Цього разу учасники круглого столу зосередилися на основних положеннях розділу «Акцизний податок» та на пропозиціях до нього, що надійшли від громадськості, зокрема, від УСПП, а також на зауваженнях, наданих експертами Світового банку.
Представляючи вказаний розділ Податкового кодексу, директор Департаменту податкової та митної політики МФУ Сергій Чекашкін пояснив, чому законопроектом пропонується замінити термін «акцизний збір» на «акцизний податок». Це визначення, за словами фахівця, більше відповідає суті платежу, адже збір — це плата за здійснення якоїсь разової діяльності, а податок — це постійний періодичний платіж, яким, фактично, і є акциз.
Генеральний директор Асоціації «Укртютюн» Валентина Хоменко звернула увагу співрозмовників на норми проекту, згідно з якими пропонується встановити фіксовані щорічні cтавки акцизного податку на тютюнові вироби терміном до 2013 року. На її думку, запровадження зазначених норм матиме позитивні наслідки для тютюнової галузі, оскільки внаслідок цього робота підприємств стає прогнозованою у середньостроковій перспективі. Окрім цього, дане нововведення гармонізує вітчизняне законодавство з європейськими нормами.
У процесі обговорення між учасниками круглого столу виникла також досить гостра дискусія щодо механізму компенсації з державного бюджету витрат фармацевтичним компаніям на сплату акцизного збору за спирт для виготовлення медичних препаратів.
Як поінформував присутніх заступник Міністра фінансів України Сергій Рибак, у першому півріччі з держбюджету вже виділено для цього понад 20 мільйонів гривень. Ці кошти перераховані Міністерством фінансів у повному обсязі відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Водночас, Рибак наголосив, що держава має компенсувати вартість акцизного збору за спирт, який використовується для виробництва ліків, виключно для внутрішнього ринку України, а не для експорту у сусідні держави. Адже мета такої компенсації — здешевлення ліків для наших громадян.
Втім представники фармацевтичних компаній повідомили, що досі не отримували компенсації. У ході дисксії з’ясувалося, що це сталося через недосконалість відповідного механізму. Учасники круглого столу досягли домовленості спільними зусиллями напрацювати зміни до відповідних нормативних актів. «Питання зменшення цін на ліки для громадян дуже важливе для держави, тому ми маємо вирішити цю проблему якомога швидше», — вказала, підводячи підсумки обговорення, Тетяна Єфименко.
Загалом учасники круглого столу відзначили, що розділ проекту Податкового кодексу, присвячений акцизному податку, достатньо відпрацьований, структурований і відповідає європейським вимогам. У ньому уніфіковано норми 6 чинних законів, за якими звикли працювати представники бізнесу, та додано нові позиції, які роблять акцизний податок зручнішим у застосуванні як для платників податків, так і для контролюючих органів.
Такого результату, на думку директора Асоціації «Союз оптовиків і виробників алкоголю і тютюну» Володимира Демчака, вдалося досягти значною мірою завдяки ініціативі Мінфінану щодо залучення до розробки Податкового кодексу не лише фахівців міністерств і відомств, а й представників бізнесу, котрі, як ніхто інший, знають проблеми галузі, а відтак, бачать шляхи їх вирішення.