Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Антикризові рекомендації владі

Від реального сектору економіки
24 грудня, 2009 - 00:00

Днями у Києві відбулася відкрита двостороння зустріч «Реальний сектор економіки — українській владі: п’ять антикризових кроків». Її організатори, серед яких Міжнародна торгова палата ІСС Ukraine, аналітична компанія «Сучасний Світ», за підтримки Мінпромполітики, Мінтранспорту України, державних органів статистики та провідних економічних видань, зібрали на дискусію керівників найуспішніших вітчизняних підприємств. Разом з експертами вони сформулювали поради з подолання економічної кризи — поради безпосередньо від спеціалістів реального сектору економіки.

По-перше, це пріоритетні бюджетні закупівлі з державного та місцевих бюджетів товарів та послуг вітчизняного виробництва. Наразі тендерна документація в Україні не відповідає професійній якості продукції. Виступаючи на конференції, представник Російської торгово-промислової палати Марина Чугунова відзначила, що головний аспект в тендерах — якість об’єкта. Цінова категорія є основним стимулятором у закупівлі, констатувала вона, взявши за приклад Китай. Ця країна виграє тендери завдяки своїй дешевій продукції. Експерти вважають: пріоритетними для державних закупівель мають бути будівництво, авіабудування, суднобудування, при запровадженні механізму тривалих договорів.

По-друге, державне банківське кредитне забезпечення вітчизняного виробника є важливим кроком для подолання кризи в Україні. За словами ведучого зустрічі, автора книги «Як підняти українську економіку?», кандидата економічних наук Андрія Новака, наша країна має пріоритет — національну грошову одиницю, яку треба правильно використовувати. Він констатував: фінансова підтримка малого та середнього бізнесу — на низькому рівні, тому й вітчизняні виробники слабкі. Третім кроком визначили товарно-кредитне стимулювання вітчизняного споживача. Мовляв, потрібно створити внутрішній попит на вітчизняні товари та послуги через державні банки. Запорукою успіху, як помітила аналітик підприємства «Компанія Телемедіа» Анастасія Савченко, є орієнтація на Держстандарт.

Четвертий крок — необхідно ввести податковий антикризовий режим. Бо нині існує на 80% централізована бюджетна система. Аби її змінити, половину головних податків (ПДВ, податок на прибуток, з доходів громадян) пропонують залишати за місцем сплати, і лише половину спрямовувати до центрального бюджету.

По-п’яте, уряду і НБУ радять запровадити валютний коридор курсу гривні до основних іноземних валют на 2010 рік для забезпечення прогнозованості розрахунків собівартості та експортно-імпортних операцій на рівні 7,6 — 7,8 грн.

Організатори сподіваються, що подібні ініціативи стануть у нагоді діючій владі у розробці антикризових заходів.

Ольга КРОТОВА
Газета: 
Рубрика: