Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Антисланцевий» рух — наслідок невиконаного завдання

Експерти «Дня» — про те, хто, як і для чого спекулює на відсутності енергетичного діалогу між українцями та владою?
4 квітня, 2013 - 12:21
ФОТО ОЛЕКСАНДРА ЄРМОЧЕНКА

В останній день березня на площу Донецька знову вийшли активісти протестувати проти видобутку сланцевого газу. Цього разу мітинг відбувся в рамках акції «Вставай, Донбас!». Активісти говорили про те, що в разі видобутку нетрадиційного газу область може перетворитися на другий Чорнобиль, і вимагали накласти мораторій на угоду з Shell. Після акції учасники уклали меморандум, який зобов’язалися розіслати представникам усіх владних структур.

Це вже не перший подібний мітинг у Донецьку. І хоча більшу їх частину називають неполітичними, періодично на таких мітингах можна побачити прапори абсолютно різних політичних партій і рухів, зокрема КПУ, ВО «Свобода», «Український вибір». Щоправда, свої мітинги вони проводять окремо. Частенько на мітинги приходять молоді мами, студенти й пенсіонери. Про заплановані події найчастіше дізнаються в соціальних мережах або через смс-розсилку, що надходить за день-два до акції. Активісти — завжди з плакатами й оригінальними гаслами на кшталт «Засланці геть», «Економіка на кістках» тощо.

Трохи раніше міністр екології та природних ресурсів Олег Проскуряков під час свого перебування в Донецьку зауважив: «Ми, не пробуривши ще жодної свердловини, вже кричимо про екологічні проблеми. Так, питання є, але за умови суворого контролю технологій ми цього не допустимо. Якщо ми побачимо якусь загрозу, цей проект на цій ділянці не втілюватиметься». Але громадські активісти не чекають, коли загроза буде виявлена. Крім мітингів вони йдуть ще одним шляхом. Дві громадські організації «Еко-рух Донецька» й «МАМА-86» подали позов до Донецького окружного адміністративного суду, в якому вимагають визнати протиправним рішення Донецької обласної ради від 10.01.2013 р. № 6/18-456 «Про узгодження Угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться в межах ділянки Юзівської». Активісти наполягають, що рішення було прийняте неправильно, а неповний і несвоєчасний розголос завадив вчасно активістам взяти участь у обговоренні цього питання. Суд відбувся 18 березня й виніс негативну ухвалу для громадських організацій. Але, за словами активістів, вони не збираються сидіти склавши руки й уже сьогодні збираються подати апеляцію, а в разі потреби готові дійти навіть до Європейського суду.

Наймасштабнішими були акції в Слов’янську й Краматорську 17 березня, де зібралося близько тисячі осіб. Володимир Березін, глава асоціації «Зелений рух Донбасу» не вважає, що мітинги є політичними. На його думку, це дискредитація тих людей, які виходять на мітинги. «На сьогодні це не просто екологічний рух, це — громадянський рух. Давно такого не було. І дуже шкода, що багато хто цього не помічає», — говорить він. За словами Березіна, вони неодноразово зверталися до міжнародних експертів, і під час круглих столів з представниками компанії ставили ті запитання, які хвилюють суспільство. Проте відповіді на них так і не отримали.

КОМЕНТАРІ

Віктор НІКОЛАЄНКО, начальник головного управління взаємодії з громадськістю при ДонОДА:

— Мітинги останнім часом мають суто суспільний характер і позбавлені політичної підоснови. Якщо раніше заявки на проведення заходів подавали суспільні партії, то сьогодні це суто громадські організації. Крім того, він зауважив, що сьогодні з боку влади йде повне надання інформації громадянам, організовуються круглі столи, ведеться діалог між представниками компанії Shell і громадськістю. Про це він повідомляє Портал неполітичних новин.

Галина ОЛЕЙНІКОВА, представник громадської організації «МАМА-86»:

— Компанія Shell продовжує проводити заходи з представниками влади. На наші пропозиції вони не відповідають і відкрито на контакт не йдуть. У компанії чудово розуміють, що ми вже досить підготовлені в цьому питанні, адже вони самі дали нам час і можливість добре вивчити цю тему, вийти на контакт з міжнародними фахівцями й організаціями. Тепер у нас є багато конкретних запитань, на які вони поки не можуть дати відповіді. Вони маніпулюють громадською свідомістю та бояться, що якщо наші запитання залишаться без відповіді, люди зрозуміють, що ми протестуємо не даремно. Наразі ми входимо до антифрекінгового руху, який було створено на початку березня в Празі. Зараз ми виходимо на представників антифрекінгового руху в США. Ми чудово розуміємо, що в Україні ми можемо не виграти суд, тому налаштовані рішуче йти до кінця. Усі наші аргументи, коментарі експертів, фахівців не сприймаються. А в той же час багато хто боїться висловити свою справжню позицію, щоб не позбутися свого робочого місця. Зараз ми поширюємо листівки з інформацією щодо сланцевого газу. Наші активісти поширюють диски з фільмами, що розповідають про реальні умови й можливості видобутку газу. Крім того, ми збираємося випускати газету, де детальніше розповідатимемо про те, що таке сланцевий газ.

Зараз усі наводять думку геологів, що у нас є такий газ і це може дозволити стати Україні енергетично незалежною, але ніхто не говорить про справжню ситуацію в області. І всі експертні думки фахівців-екологів, наукових діячів просто не беруться до уваги.

Катерина ЯКОВЛЕНКО, «День», Донецьк
Газета: 
Рубрика: