Невдовзі українці зможуть навчитися нового напряму в програмуванні безкоштовно. Керівники вітчизняного проекту дистанційної освіти Prometheus оголосили про запуск першого в Україні циклу онлайн-курсів з аналізу даних.
Big data, в принципі — це наука про те, як використовувати величезну кількість інформації, яка нас оточує, щоб отримати з неї якомога більше користі. Наприклад, відкриття торік деяких державних даних дозволило аналітикам виявити безліч фактів корупції. Також на основі великих даних створюються нові стартапи, які спрощують життя жителям міст.
Курс із big data входитиме до циклу з чотирьох курсів з аналізу даних. Запускати їх планують упродовж 2016 року. Але засновники допускають, що реєстрація розпочнеться вже на початку лютого, повідомляє «Новое время».
Нагадаємо, що понад місяць тому Prometheus оголосив про старт перекладеного українською мовою безкоштовного онлайн-курсу Гарвардського університету CS50 «Основи програмування». Окрім цього, планується відкрити безкоштовні групи офлайн-підготовки в провідних університетах у десяти містах України: Києві, Львові, Харкові, Одесі, Дніпропетровську, Запоріжжі, Маріуполі, Миколаєві, Кривому Розі та Вінниці. Як повідомив виданню «НВ» один із засновників проекту Prometheus Іван Примаченко, на цей курс уже записалося 37 тисяч слухачів, тоді коли план на весь 2016-й становив 50 тисяч.
Оскільки дедалі більше українців звертають увагу на програмування і хочуть працювати в цій галузі, «День» підготував добірку онлайн- і офлайн-курсів, на яких можна навчитися цієї науки безкоштовно.
Окрім Prometheus, пройти онлайн-курс програмування й отримати відповідний сертифікат можна і на таких платформах, як англомовна Coursera, заснована професорами інформатики зі Стенфордського університету в квітні 2012 року. Ще одна безкоштовна освітня платформа — Edx — проводить онлайн-курси університетського рівня для слухачів з усього світу. Не менш відомі — CodeAcademy, rubymonk, htmldog і Udemy. До речі, одним із викладачів на останньому ресурсі є засновник Facebook Марк Цукерберг.
Одна з останніх українських програм із вивчення програмування, набір на яку стартував на початку грудня — Technology Nation. Як писав «День» раніше, на базі бібліотек у 22 обласних центрах України проходитимуть безкоштовні курси з програмування на основі програм кращих світових технологічних університетів. На курси вже записалися майже 16 тисяч українців. Проект стартує на початку березня.
Ще одна ініціатива, яка стартувала ще 2014 року, — Coding for Future. Її особливість у тому, що вона покликана допомогти людям, що постраждали від воєнних дій на сході України, адаптуватися до нових життєвих умов і швидше соціалізуватися. На навчання в останній хвилі, яка стартувала в жовтні минулого року, подали заявки понад 10 тисяч осіб. Лекції відбуваються в Києві, Харкові, Дніпропетровську й Одесі.
Окрім цього, навчитися програмування можна і в інших центрах. Наприклад, у Черкасах творці проекту Geekhub шукають молодь, зацікавлену в розробці веб-сервер-додатків. Фахівці в галузі інформаційних технологій готові безкоштовно навчати учнів і студентів програмування на таких курсах — PHP, Java Script, iOS, Android, Ruby та інших. Реєструватися можна до вересня кожного року.
Навчальний проект EDU-UP, який запустив Луцький IT-кластер, також передбачає численні майстер-класи у сфері ІТ і курси з вивчення мов програмування. А в Одесі освітній центр Netpeak пропонує безкоштовні курси для тих, хто знайомий з CSS, HTML і хоче освоїти PHP з нуля. Після вдалого проходження курсів учні матимуть можливість продовжити роботу в компанії.
Також спробувати забезпечити себе роботою можна після проходження підготовчих курсів при певних компаніях. Як повідомляє портал DOU.ua, компанія PortaOne проводить безкоштовні курси з програмування для студентів на базі університетів, а також спеціальний курс із формування та розвитку навичок розробника Become а Developer для випускників і програмістів-початківців на базі офісів компанії. Навчання відбувається упродовж усього літа в Києві, Чернігові та Сумах.
Корпоративна програма підготовки молодих інженерів EPAM спрямована на те, щоб адаптувати студентів та випускників вишів до реалій компанії і стартувала 2008 року, але явища масового характеру набула 2011-го. «Програма безкоштовна — це інвестиція компанії в наших майбутніх співробітників», — говорить керівник програми Максим Пачабут.
Набір на навчання проводиться на конкурсній основі, а саме навчання проходить в два етапи. «Перший — це тренінг або курс в університеті з кількох напрямів — програмування такими мовами, як Java, C#, Java Script, а також ручне та автоматизоване тестування тощо. Після цього етапу студенти потрапляють до нас у компанію на стажування і продовжують навчатися ще кілька місяців. За 2015 рік ми підготували в цілому близько тисячі осіб. Із них — близько 400 отримали роботу в EPAM», — додає Максим Пачабут.
Зараз курси можна пройти в Києві, Львові і Харкові, оскільки в цих містах розташовані великі офіси розробки компанії. «На навчання в нашій програмі — доволі високий конкурс. Часом він сягає в середньому близько 10 осіб на місце. В цілому за останні два роки кількість охочих зросла на 30—40%. Це пов’язано і з тим, що ІТ стає більш популярним напрямом, і з економічною ситуацією, адже ІТ-галузь залишається найстабільнішою», — підсумовує керівник корпоративної програми EPAM.
Подати заявку на участь можуть як ті, хто навчається на технічній спеціальності, так і люди, які тільки починають навчання. «ІТ-сфера така, що сама по собі вимагає базових технічних знань. І дуже важливі сьогодні поняття — такі, як Softskills і мотивація. Softskills — це навички самопрезентації, тайм-менеджменту, вміння працювати з колективом тощо. Люди з нетехнічних сфер частенько й володіють цими софтскілами. Також в ІТ є низка професій, у яких поріг зі знань для входу в них — не такий глибокий, як потрібен в університетах. Тому інколи цілком достатньо пройти курси або самостійно навчитися, а потім спробувати взяти участь у нашій програмі. І за рахунок мотивації, високої самовіддачі люди нетехнічних спеціальностей інколи дуже добре себе показують. Але стверджувати, що це тенденція — дуже оптимістично», — говорить Максим Пачабут. Новий сезон навчання планується запустити на початку весни.
AltexSoft також пропонує охочим пройти курс програмування. AltexSoft LAB діє при кафедрі ІУС у Кременчуцькому національному університеті ім. Михайла Остроградського (КРНУ). Курс триває з жовтня по червень, після чого студенти можуть спробувати пройти інтерв’ю для продовження роботи в AltexSoft. Але, як зазначають у компанії, торік лише 55% студентів успішно пройшли співбесіду. «Основне наше завдання — щонайкраще підготувати людей до майбутньої роботи Net розробника», — говорять в AltexSoft. До речі, 2015 року курс було номіновано на міжнародну премію від The Global Sourcing Council.
Зараз у компанії проходить четвертий набір учнів. Перший стартував восени 2012 року. Традиційно реєстрація на курси відкривається навесні.
Як розповіли «Дню» в компанії, студентів навчають як традиційного аудіювання, так і максимально наближеної до реальних умов командної роботи над проектами. «Більш того, випускною роботою на курсах є захист проекту російською або англійською мовами. Вивчення англійської мови є обов’язковим на курсах AltexSoft LAB. Слід зазначити, що кількість охочих пройти курси з кожним роком зростає. Так, 2015 року конкурс на курси AltexSoft LAB становив сім осіб на місце», — додають у компанії.
В AltexSoft зазначають, що значну частину учнів становлять студенти КРНУ, але останніми кількома роками дедалі більше людей хочуть перекваліфіковуватися в IT-галузь з інших інженерних сфер.
Але не лише дорослі українці можуть безкоштовно навчатися програмування. Асоціація «ІТ України» вже другий рік поспіль проводить Літню школу програмування для школярів восьмих-десятих класів. 2015 року в проекті брали участь 105 учнів — кияни, жителі Київської області і вимушені переселенці. «За підсумками тритижневого навчання учні створили справжні проекти, працюючи в команді. Ми довели, що навіть вивчаючи програмування з нуля, створити робочий проект всього за три тижні цілком можливо. Такий підхід дуже надихає учнів. Більше 80% випускників хочуть в подальшому вивчати програмування, ми вважаємо це хорошим результатом», — говорить директор Асоціації «ІТ України» Віктор Валєєв.