Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Аудит чистоти

Від екологічного менеджменту до стійкого розвитку підприємства
28 квітня, 2005 - 00:00

Ні для кого не є таємницею, що наша країна багата екологічними проблемами. Лише протягом останніх 100 років людство збільшило свої енергоресурси в 1000 разів. Катастрофічних обсягів досягли викиди шкідливих речовин у атмосферу. Промисловість, отримавши від природи 100% первинних ресурсів, використовує лише близько 4%, а решту 96% викидає в довкілля у вигляді відходів, більшість яких має підвищену токсичність. У індустріальних країнах щорічно на кожного жителя використовується практично 30 тонн природних ресурсів, із яких тільки 1,5% перетворюються на кінцевий продукт для забезпечення проживання.

Як найбільш промислово розвинений, від таких забруднень страждає Донбаський регіон. Забрудненість його навколишнього середовища вчетверо, а густина шкідливих викидів у повітряний басейн ушестеро перевищують показники в середньому по Україні.

Екологічна проблема має низку аспектів, включаючи в себе економічні, енергетичні, технологічні, соціальні, правові рішення раціонального природокористування. Одним із них є зменшення техногенних забруднень. Для оцінки впливу необхідне проведення постійного моніторингу ґрунту, води та повітря. Наприкінці минулого року Верховна Рада ухвалила Закон «Про екологічний аудит», що регулює питання отримуваних та оцінюваних аудиторських даних. Закон визначає, чи відповідають критеріям аудиту певні види екологічної діяльності, події, умови, системи адміністративного управління або інформація про ці об’єкти. Його положення знаходять відображення в системах екоменеджменту якості за стандартом ISO 9000 і 14000 (аудит якості) та для контролю ефективності природоохоронної діяльності підприємств (екоаудит).

Необхідність екоаудита очевидна. По-перше, він дозволяє встановити жорсткий контроль за навколишнім середовищем; по-друге, управляти навколишнім середовищем, створюючи комфортні умови проживання людей; по-третє, дозволяє планувати розвиток підприємства, спираючись на точні розрахунки та рекомендації екологів.

Посилення екологічних вимог до технологічних процесів вимагає професійного вирішення питань зниження забруднень довкілля підприємствами. З входженням України до європейської спільноти та впровадженням міжнародних стандартів ISO 14000 питання компенсації збитків за забруднення природного середовища дедалі гострішатимуть. Прийняття міжнародних конвенцій щодо водних джерел, транскордонних перенесень, глобального забруднення повітря й інших гострих питань лише посилять екологічне управління.

Екологічний аудит може проводити саме підприємство з метою оцінки виробництва або незалежний консультант-підприємство для видачі підприємству рекомендацій та об’єктивної оцінки стану виробництва, або екологічні контролюючі органи для визначення корективних заходів, сум штрафів і покарань. Проведення екоаудита сторонньою організацією завжди краще, оскільки дозволяє отримати незалежну експертну оцінку та своєчасно запланувати заходи щодо зниження негативного впливу на навколишнє середовище.

Система постійного екологічного моніторингу використовується у провідних компаніях Німеччини, США й інших країн. На просторах України, на превеликий жаль, постійно проводить екологічний моніторинг дуже незначна кількість компаній. Серед них — група підприємств енергетичного сектора, що входить до Асоціації «Донбаська паливно-енергетична компанія». Спираючись на міжнародний досвід, таку роботу в Асоціації здійснюють фахівці Промислово-екологічного союзу «Донбас-Азов’я, XXI століття».

Так, «Донбас-Азов’я, XXI століття» вже провів екологічний аудит трьох теплоелектростанцій, які входять до компанії «Східенерго». Беручи до уваги його результати, були розроблені три стратегічні лінії зі зменшення впливу на навколишнє середовище. Це — реконструкція золоуловлювальних установок для підвищення ККД, відмова від спалення високозольного та високосірчистого вугілля, організація системи моніторингу за впливом на екологію. Основою для втілення таких планів став екологічний менеджмент, що включає не лише організаційні заходи, а й практичні кроки з впровадження в компанії системи відповідності екологічним стандартам ISO 14000. На Луганській та Зуєвській ТЕС відновлені пункти нагляду та контролю за екологічним впливом на ґрунт, підземні та поверхневі води. На Курахівській ТЕС обладнана мережа спостережних свердловин і мережі нагляду навколо золовідвалів і промислового майданчика ТЕС. Крім ремонтно-відновних робіт, триває реконструкція наявного обладнання, впроваджують нові технології. Після реконструкції електрофільтрів вдалося підвищити ступінь уловлювання золи до 99,2% і таким чином знизити викиди в атмосферу твердих часток кожного реконструйованого блоку практично на 2000 т/рік. Здійснені заходи дозволили суттєво покращити екологічну обстановку в регіоні.

Наступний етап екологічної політики Асоціації «ДПЕК» — розробка системи управління навколишнім середовищем згідно зі стандартами ISO 14001-97 та ISO 14004-97.

Управління навколишнім середовищем охоплює весь комплекс проблем, включаючи й ті, що пов’язані із загальною стратегією компанії та конкурентоспроможністю. Така позиція керівництва «ДПЕК» відповідає сучасним європейським вимогам у сфері охорони довкілля. Тому після входження ВАТ «Павлоградвугілля» до «Донбаської паливно-енергетичної компанії» екологічний союз одразу розпочав розробку ТЕО для проведення екологічного аудиту підприємства. Заплановано, що аудит розпочнуть уже в другому кварталі цього року, а за його результатами розроблять план заходів для зниження впливу на навколишнє середовище.

Пропоновані екологічні заходи ВАТ «Павлоградвугілля» будуть ранжовані в міру екологічного ризику на короткострокові та довгострокові. Це дозволить уже на першому етапі покращити екологічну ситуацію на підприємстві, знизити екологічні претензії, поліпшити соціальні умови життя населення регіону.

В умовах ринкової економіки виживають лише ті підприємства, керівництво яких будує бізнес, спираючись на систему екологічного менеджменту. У наш час не можна нехтувати екологічними аспектами. Якщо зараз підприємства плануватимуть свою діяльність, не беручи до уваги екологічну складову, то вже через кілька років ми зможемо побачити згубність такого підходу. Україна взяла курс на інтеграцію в світову спільноту, й ми повинні застосовувати найпрогресивніший досвід раціонального природокористування. Майбутнє за екологічним менеджментом, і чудово, що є приклади його застосування. Шкода лише, що їх мало...

Сергій ШУМИХІН
Газета: 
Рубрика: