Українські банки готові зустрічати футбольних уболівальників. За словами фінансистів, до цієї зустрічі вони готувалися ретельно. Для зручності футбольних фанатів у містах, які прийматимуть чемпіонат, банківські відділення працюватимуть за плаваючим графіком. Тобто з 8-ї години до 21-ї, а подекуди й до 22-ї години. Встановили і нові банкомати. Тож тепер у Києві всього майже чотири тисячі банкоматів, у Донецьку — близько трьох тисяч, у Харкові та Львові — по 1,5 тисячі. Очікуючи підвищеного попиту на готівку, банки зменшують і час між інкасацією в банкоматах, аби, бува, футбольні шанувальники не відчували готівкового голоду.
Вчетверо збільшилась кількість пост-терміналів. У центрі міст-господарів вони наявні у всіх магазинах. Всього, за оцінками керівника Форуму Безпеки розрахунків та операцій з платіжними картками Української Міжбанківської Асоціації Членів Платіжних Систем (ЕМА) Олесі Данильченко, близько половини української роздрібної торгівлі оснащено пост-терміналами для безготівково розрахунку за покупки. Причому переважна більшість із них приймають як магнітну, так і чипову картки. «99% українських банкоматів дозволяють знімати гроші з чипових карток», — каже вона. Тож проблем із тим, що українські банкомати чи торгівля не приймуть іноземний «пластик», немає, підсумовує вона.
Утім, незручності все ж таки можуть бути. Але, за словами експертів, їх можна уникнути. Найбільше питань, на думку фінансистів, очікується при обміні валюти. За прогнозами президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, в розпал Євро-2012 купувати долар можуть за 7,9 гривні, а продавати — за 8,1 грн.
Спекуляцій не буде, натомість каже голова ради Незалежної асоціації банків України Борис Тимонькін. У коментарі «Дню» він заявив, що курс буде на рівні номінального — в межах 7,95-7,9 гривні за долар. Загалом, деталізує банкір, аби уникнути різноманітних курсових коливань, уболівальникам краще користуватися пластиковою карткою. «Банкомат — найпростіша форма отримання коштів, бо, маючи картку, яка кореспондується з рахунком у доларах та євро, спокійно можна отримати гривню за нормальним курсом, близьким до міжбанківського», — розповідає він.
Банківська картка — далеко не новина для іноземних туристів. Втім, саме з нею, кажуть українські фінансисти, і можуть виникнути проблеми. «Ми розуміємо, що з приїздом великої кількості людей приїде і частина «особливо обдарованих», які намагатимуться зняти гроші в банкоматах із вкрадених пластикових карток», — розповідає Тимонькін.
За словами керівника Форуму Безпеки розрахунків та операцій з платіжними картками Української Міжбанківської Асоціації Членів Платіжних Систем (ЕМА), аби не потрапити на гачок кіберзлочинців, треба бути дуже уважним, бо тенденція з кількості таких злочинів зростає загалом у світі. Ці спритники знімають гроші за допомогою різних приладів. Наприклад, існує прилад скімер. Це накладна панель на клавіатуру і отвір для прийому пластикової картки в банкоматі. Щоб пограбувати людину, не потрібно його бити чи обкрадати. Достатньо, щоб картка лише раз потрапила в зчитувальний пристрій. А такі пристрої можуть бути встановлені в банкоматі, терміналі магазину — скрізь, де є можливість розрахуватися «пластиком».
«2011 рік був піковим щодо кіберзлочинності. 2012 рік навряд чи надто відрізнятиметься. Кількість кіберзлочинів зростає разом із темпами поширення Інтернету», — розповідає заступник начальника Управління боротьби з кіберзлочинністю МВС України Леонід Тимченко. За його словами, 2011 року правоохоронці виявили 45 скімерів чи слідів від їх встановлення, а за п’ять місяців 2012 року — вже 26.
Втім, експерти заспокоюють, ця статистика свідчить про посилення роботи банків та правоохоронців з такими злочинами, бо збитки банків від таких злочинів не збільшуються. В надійності українських банкоматів переконаний і перший заступник голови «Промінвестбанку» В’ячеслав Юткін. На думку досвідченого банкіра, більш ніж рік українські банки готувалися до футбольного дійства. Тому хвилюватися немає чого.
Проте від кіберзлочинності не захищений ніхто. Торік «віртуальні» шахраї зламали навіть особистий банківський рахунок президента Франції Ніколя Саркозі і вкрали з нього гроші. Їх, правда, швидко знайшли, але факт залишається фактом — настає ера нового виду злочинності. І як від нього захиститися — це головне питання, яке виходить на порядок денний. Експерти радять виставляти на пластиковій картці ліміт для зняття грошей в день, установити смс-банкінг (приходить повідомлення одразу ж після зняття хоч однієї копійки з банківського рахунку клієнта), оформити чипову картку, завести окрему картку для розрахунків в інтернет-магазинах (зберігати на ній невелику суму грошей, поповнюючи у міру необхідності) і, звичайно ж, не давати дані свого «пластику» нікому.