Попри негативний вплив політичних подій на фінансовий ринок, курс гривні залишається стабільним. Здебільшого це стало наслідком того, що Національний банк України та комерційні банки ухвалили політичне рішення консолідуватися для утримання стабільності. Можна припустити, що деяким політичним силам, зважаючи на одномоментні міркування, було вигідне загострення ситуації на валютному ринку, але вирішальним стало те, що банкіри проявили витримку та мудрість і не скористалися ажіотажем. Переважна більшість банків не бере участі в тіньових схемах, якими підживлюється активізований у деяких регіонах чорний валютний ринок. Характерно, що в дні, коли виникла можливість для спекуляцій на курсі долара, головні гравці фінансового ринку одностайно відмовилися порушувати той баланс, який створював Нацбанк, втримуючи останні три роки курс гривні, щоб не наражати на загрозу зростаючий експорт. Водночас імпортери також були задоволені прогнозованою курсовою стабільністю.
Зараз на фінансовому ринку спостерігаються ознаки повернення до нормальної роботи. Щоправда, є й тривожні чинники. Серед них досить високий попит на долари з боку населення. Але, за прогнозами банкірів, уже після виборів ситуація на валютному ринку, швидше за все, остаточно стабілізується. Вже й сьогодні банкіри зазначають, що попит на валюту останнім часом почав знижуватися і навіть окреслилася тенденція до вирівнювання попиту та пропозиції. Зокрема, минулого тижня, за даними Нацбанку, населення придбало валюти на 3,8 млн. більше, ніж продало, тоді як тижнем раніше — на 3,6 млн.
Сприятливо впливає на ситуацію новорічний чинник: перед святами населення починає продавати долари, щоби купити подарунки за гривні. Банкіри запевняють, що не мають наміру «упустити» курс національної валюти. Оскільки причиною загострення ситуації був політичний конфлікт, то, щойно він вичерпається — на готівковий валютний ринок також повернеться стабільність. Гривня є найстабільнішою валютою в СНД, і, схоже, банківська система цього досягнення втрачати не збирається. Що далі? Нижче наводимо думки висловленi «Дню» стосовно цього впливових учасників українського фінансового ринку.
Арсеній ЯЦЕНЮК (на момент підготовки матеріалу — в.о. голови НБУ):
— Зараз багато запитують, чи має намір НБУ ревальвувати гривню? Відповім: Рада Національного банку залишила без змін основні прогнозні показники валютного курсу на 2004 та 2005 роки. Нацбанк продовжуватиме проводити політику стабільного валютного курсу, і до кінця поточного року офіційний курс долара до гривні збережеться на рівні 5,31 грн. за долар. На 2005 рік прогнозується валютний курс у межах 5,27 — 5,31 грн. за долар. Тобто може йтися лише про незначну ревальвацію.
Є багато запитань і стосовно того, чи надовго збережуться підвищені відсотки із строкових депозитів? Можу сказати, що це — тимчасове явище. Через місяць, можливо, ніхто таких відсотків не даватиме. Стосовно мене особисто, то основні свої заощадження я тримаю на гривневому депозиті, частину — на валютному, частину — вдома для непередбачених витрат.
Борис ТИМОНЬКІН, голова правління АКБ «Укрсоцбанк»:
— Останні рішення парламенту України, прийняті в ході «пакетного голосування», схвалила більшість депутатів, що значно перевищує конституційну. Завдяки цьому ми можемо спостерігати спад нервозності в суспільстві. Це одразу ж позначилося й на настроях вкладників. Уже наступного дня в нашому банку було відзначено плюсовий день у частині коштів населення. Відтік грошей фізичних осіб із АКБ «Укрсоцбанк» сьогодні можна зарахувати до неістотних... Загалом ми, як і вся банківська система, чекаємо «оголошення» банківської кризи закритою остаточно.
Щоб повернути ситуацію «на круги своя», ми переглянули наші депозитні програми. Внаслідок виниклих обставин, довелося піти на збільшення відсоткових ставок. Зокрема в тримісячному вкладі «Святковий» ми встановили 19,5% річних у гривні та 12,5% у iноземнiй валюті. Ставки довелося підвищувати лише внаслідок неординарності того, що відбувається. Підвищені ризики, які в них закладені, пов’язані з політичною невизначеністю, але аж ніяк не економічною. Тому, щойно політичні пристрасті вляжуться, депозитні ставки почнуть знижуватися. Така вартість ресурсів для банків аж ніяк не відповідає ситуації в економіці, що, до речі, дуже потребує дешевших кредитних ресурсів. А як їм, перепрошую, бути дешевими, якщо депозитні ставки сягнули «за хмари»…
Попри це, ми залишаємося оптимістами та прогнозуємо досить швидке пожвавлення бізнесу загалом — кількість платежів уже зростає. Наприклад, у понеділок, 6 грудня, за межі банку було проведено 160 тисяч платежів. Здійснюються на іншому рівні міжбанківські розрахунки — ми говоримо про 16 млн. грн. — плюсове сальдо «вхідних» грошей. Ми вже скасували обмеження на зняття готівки через свої банкомати. Обмеження діють лише в рамках виконання останніх директив НБУ.
До речі, про дії НБУ в цій ситуації. Я вважаю, що термін дії вжитих НБУ заходів було обраний вельми правильний. Вони виявилися зваженими, своєчасними та необхідними.
Природно, наших клієнтів хвилює питання про те, що буде з курсом гривні? Я впевнений, що курс залишиться стабільним, і роль тут відіграють не лише резерви НБУ. Адже попит у цьому питанні вже практично задоволений. Ми спостерігаємо зниження курсу за підсумками власного відстеження валютно-обмінних ринків. Сьогодні клієнти нашого банку можуть придбати в касах до 00 включно. Ми маємо всі підстави найближчим часом повернути цей процес на колишній, докризовий рівень.
Олександр ДЕРКАЧ, голова правління банку «Аваль»:
— Ситуація на готівковому валютному ринку стабілізується протягом найближчого тижня. Уже протягом останніх кількох днів курс долара проти гривні на готівковому «неорганізованому» ринку (за станом на 13 грудня) значно знизився — до 5,47 — 5,55 грн./дол. (залежно від регіону), тоді як тижнем раніше в окремих регіонах він сягав 6 — 7 грн. за долар.
Крім того, якщо минулого тижня банки відчували певні проблеми з поставкою готівкового долара, зокрема через підвищений попит і деяке зниження лімітів, то зараз ситуація цілком стабілізувалася.
Сьогодні в касах банку «Аваль» міститься приблизно 50 млн. доларів США, що вдвічі перевищує звичайний показник. Тож зараз не існує жодних проблем із повними та своєчасними виплатами готівкової валюти, в тому числі переказів і депозитів, із яких уже настав термін погашення. Обмеження на конверсійні операції через каси банків, які продовжують діяти, знімуть найближчим часом.