Дев’ять комерційних банків і Асоціація українських банків (АУБ) підписали днями «Меморандум про об’єднання зусиль комерційних банків із захисту їхніх законних прав і інтересів як кредиторів». З цього приводу відбулася прес-конференція, на якій президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко та заступник голови спеціальної робочої групи при АУБ, заступник директора юридичного департаменту АУБ Валерій Волков розповіли про неприємне становище ряду банків, що стали жертвами чергового випадку рейдерства. Так, у АУБ кваліфікували дії посадових осіб органів місцевої влади, Господарського суду Миколаївської області, ліквідатора ВАТ «Агроекспорт», та інших осіб, причетних до банкрутства та ліквідації ВАТ «Агроекспорт».
За словами Сугоняко, цей випадок можна вважати зухвалим, адже виклик було кинуто не одному, а відразу дев’яти банкам, серед яких ЗАТ «ОТП Банк», ВАТ «Райффайзен Банк Аваль», АКБ «ТАС- Комерцбанк» та інші. В ході цієї рейдерської операції «комерційні банки та інші юридичні та фізичні особини, які є кредиторами ВАТ «Агроекспорт», були штучно позбавлені можливості повернути видані кредитні кошти, у тому числі за рахунок вартості заставленого майна, яке було незаконно передано у власність стороннім комерційним структурам».
За словами представників АУБ, торік рішенням Господарського суду Миколаївської області одного з провідних вітчизняних експортерів зерна — ВАТ «Агроекспорт» (м. Миколаїв) було визнано банкрутом. Причому за спрощеною процедурою. Приводом для цього стала заява одного із кредиторів (ТОВ «Астон Індастріал») про те, що він нібито не виявив ані представників ВАТ «Агроекспорт» за юридичною адресою, ані звітності компанії в податковій інспекції й статистичному управлінні. Відтак рішенням господарського суду було обрано спрощену процедуру банкрутства (яка за законом не може бути застосована у випадку банкрутства компанії, що володіє майном), тобто процедура, що не передбачає створення комітету кредиторів, яка розпоряджається майном банкрута. Внаслідок такого рішення кредиторами, що заявили свої вимоги на загальну суму приблизно 400 мільйонів гривень, було повністю втрачено контроль за ситуацією. В результатi цього єдиним кредитором, якого повідомили про призначене судове засідання, стала юридична компанія «Основа». Інших кредиторів не було запрошено. Таким чином, банки-кредитори втратили можливість захистити свої інтереси. Крім того, у всіх судових інстанціях представникам банків — кредиторів не дозволяють ознайомитись зі справою.
У грудні минулого року Миколаївський суд прийняв рішення, за яким знімаються арешти і всі обмеження на все належне банкруту (у тому числі заставлене) майно. ВАТ «Агроекспорт» ліквідується. Укладається мирова угода між боржником та лише одним кредитором, за якою все майно банкрута, у тому числі те, що знаходиться у заставі, передається юридичній компанії «Основа». Майно за півтора місяця двічі перепродується і реєструється в державних органах на нових власників. Таким чином боржник — ВАТ «Агроекспорт» зникає, а все його майно, яке знаходилось у заставі, переходить до інших власників, яких юристи АУБ називають підставними набувачами.
Сугоняко вважає, що метою цієї операції було цілеспрямоване захоплення майна «Агроекспорту», а сталося це через проблеми у судовій системі України. Президент АУБ обурюється зухвалістю так званих рейдерів: «Це виклик усій банківській системі! Це суспільна проблема». До її розв’язання Сугоняко планує залучити «всі гілки влади». Більше того, він навіть наголошує, що, «якби цього випадку не було, його варто було б вигадати, адже він допоможе вирішити проблему на краще».
Та чи все тут настільки прозоро? Адже сьогодні чи не кожен корпоративний конфлікт прикривається модним нині словом «рейдерство». І при цьому той, хто швидко орієнтується в ситуації і встигає заявити про себе в пресі, як про жертву рейдерів, може розраховувати на підтримку громадськості. Однак представникам АУБ, здається, не вдалося нею заручитися. Вони не змогли аргументовано відповісти на ряд запитань і підкріпити деякі свої заяви фактами, пообіцявши провести вже найближчим часом повноцінну конференцію за участі представників усіх постраждалих банків.
Тим не менше сторони, що підписали названий меморандум, мають намір створити спеціальну робочу групу на чолі з АУБ і за участю всіх банків-кредиторів, права яких порушені в ході провадження у справі про банкрутство ВАТ «Агроекспорт». Що стосується АУБ, то вона інформуватиме громадськість і держоргани через ЗМІ.