Ситуація на ринку нафтопродуктів продовжує залишатися центральною темою дня. Днями члени парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки коментували її агенції Інтерфакс-Україна. Народний депутат України Ігор Франчук (фракція СДПУ(О) вважає необгрунтованою заяву уряду про достатні запаси в країні бензину і відзначає відсутність реальних важелів впливу на формування цінової політики в цьому секторі. «Заява (про запаси бензину) необ’єктивна, бо запасів щодо високооктанових бензинів в Україні немає, ми не забезпечені високооктановими бензинами, і світлі нафтопродукти змушені імпортувати», — сказав він.
У той же час, на думку депутата, підвищення цін було обгрунтованим. «Сьогодні ми живемо в світових координатах на ринку природного газу, і економіка до цього пристосувалася. Так само буде і з нафтою», — зазначив І. Франчук. Однак говорячи про довгострокову перспективу, він передбачає в майбутньому падіння цін на світовому нафтовому ринку. І. Франчук акцентував увагу на тому, що поставку нафти в Україну здійснюють приватні, а не державні російські компанії. Тому, з його погляду, робота над досягненням домовленостей про прийнятні ціни на її поставки має вестися на рівні компаній, а не уряду. І. Франчук вважає, що Кабінет міністрів не виступив вчасно із законодавчою ініціативою з метою отримання права на регулювання ввізного мита та акцизного збору. «Ввізний податок на нафтопродукти для всіх енергозалежних країн, до яких також належить і Україна, регулюється на рівні уряду», — зазначив депутат. За його словами, як експеримент уряд регулюватиме ввізне мито на нафтопродукти до вересня. «На вересень намічено звіт Кабінету міністрів про стабілізаційні заходи на ринку нафтопродуктів, і якщо цей експеримент буде вдалим, його можна буде запровадити до діючої практики», — сказав І. Франчук. Народний депутат України, член парламентського комітету з питань ПЕК Ігор Єремєєв (фракція Аграрної партії) упевнений у стабілізації ситуації на нафтовому ринку в короткотерміновій перспективі, однак вважає, що в довготерміновій перспективі Україна купуватиме нафту за світовими цінами. «Я впевнений, що ціна буде в межах, які озвучив український уряд, чи навіть нижчою. Але якщо ми кажемо про ціну на серпень-вересень, то необхідно враховувати, що 90% споживаної нафти ми імпортуємо з-за кордону, а на сьогодні Росія менш за все зацікавлена постачати нафту в Україну», — сказав І. Єремєєв.
Для Росії Україна, за його словами, є «найменш пріоритетною країною» в плані поставок нафти, оскільки для України ціна за тонну нафти становить $225, а інші країни платять $300. «РФ намагатиметься будь-якими методами зробити так, щоб Україна купувала нафту за ринковою ціною — за $300. Це — майбутня перспектива України, бо ми живемо в ринковій економіці, де немає альтруїстів», — сказав він. І.Єремеєв пояснив, що, коли на сьогодні існують обмеження для країн-виробників у плані поставок нафти, то немає обмежень на поставки вже готових нафтопродуктів. «Тому Росія сьогодні вирішує проблему можливого виробництва надлишку нафти на власних потужностях і подальшого експорту через термінали і трубопроводи, які вона будує. Щойно цю проблему буде вирішено, вона висуне умову — закуповувати нафту за ринковою ціною. Ми все одно житимемо в ринковій економіці, яка більш схожа на європейську», — зазначив депутат.
Разом із тим член комітету ПЕК вважає за можливе для уряду регулювати цінову політику на нафтовому ринку. «Якщо в зимовий період, коли є спад на ринку, а різниця в ціні (літній і зимовій) становить 30—40%, то, залучаючи кредитні кошти під 14—15% для купівлі палива, уряд може зробити стратегічний запас нафтопродуктів, дизельного палива, бензину, і за 3—4 місяцi ми матимемо 6—7% зростання ціни на ці нафтопродукти. Коли зростання ціни становитиме понад 20%, держава зможе регулювати цю ціну без будь-якого адміністративного втручання», — вважає І. Єремєєв.
Депутат підтримує думку про те, що в Україні була нафтова криза. «Було зростання ціни. Дефіциту нафтопродуктів у нас не існує», — сказав він. У зв’язку з цим, говорячи про дії уряду, спрямовані на врегулювання ситуації на нафтовому ринку, І. Єремєєв зазначив, що, проводячи політику побудови ринкової економіки в державі, використовувати адміністративний ресурс неправильно. «Але ми повинні зрозуміти, що уряд Віктора Януковича отримав економіку не в найкращому стані, коли в державному резерві немає запасів ані зерна, ані нафтопродуктів. Тому іншого методу, окрім адміністративного, в урядi на даний момент немає», — підкреслив депутат. Тому член комітету з ПЕК назвав «оптимальним варіантом» домовленість, досягнуту урядом з нафтопереробниками, а названу Кабінетом міністрів України ціну на нафтопродукти — реальною. «Ціна вже пішла донизу, і на даному етапі вищою вона вже не буде. Ринок насичений, і коли НПЗ запрацюють на повну потужність, буде не дефіцит, а профіцит», — зазначив І. Єремєєв.
Разом з тим депутат вважає за недоцільне створення в Україні вертикально інтегрованої нафтової компанії, про що раніше заявив уряд. «Потрібно знайти принципи, за якими ми можемо вирішувати проблему ринковими методами. А це — створення стратегічного запасу нафтопродуктів, а також законодавчо врегульовані механізми зміни акцизних ставок мита під час зростання чи падіння цін», — заявив він.