Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Без квартири, без грошей і без підтримки...

Чому ошуканих інвесторів в Україні захищають лише на словах?
29 вересня, 2009 - 00:00

В Україні своєрідним синонімом поняття квартирного шахрайства є «Еліта-центр». Однак якщо через сумнозвісну популярність до інвесторів «Еліта-центру» представники влади виявляють хоча б співчуття, то решта жертв — постраждалих від менш відомих, проте таких же нечесних забудовників — залишається зі своїми проблемами наодинці...

Нещодавно на українсько-російському кордоні затримано головного фігуранта квартирної афери в Києві, колишнього керівника ТОВ «Стабіл» пана Гринюка. Засновники цього товариства, попередньо вивівши кошти інвесторів, «несподівано» продали свої частки компанії іншим особам. А нове керівництво згодом повідомило інвесторам, що бізнес збанкрутував, залучених коштів немає й тому реалізація проекту, під який бралися кошти, може не розпочатися зовсім. Хоча повернути вкладені кошти все ж зобов’язалося... За таким сценарієм була розіграна історія з будівництвом по вулиці Єреванській, 18-а в Солом’янському районі Києва. Кошти на проект залучалися ТОВ «Стабіл», яким за дорученням керував пан Гринюк, а генеральним підрядником, згідно з договором підряду на капітальне будівництво, було ТОВ «Укркоксохіммонтаж», засновником якого був той же Гринюк. Будівництво відбувалося на замовлення Служби безпеки України на орендованій нею ділянці.

День писав про перипетії ошуканих інвесторів 23 березня 2008 року. Пройшло трохи більше півтора року, але винні не покарані. Інвестори ж не отримали ані квартири, ані своїх грошей. І все, що вони можуть — писати листи до правоохоронних органів з проханням пришвидшити розслідування справи. Так, 34 пайовики з таким проханням вже зверталися до генпрокурора Олександра Медведька, прокурора Києва Євгена Блажівського, міністра внутрішніх справ України Юрія Луценка та керівника київської міліції Віталія Яреми.

Нагадаємо, що кримінальна справа стосовно шахрайства була порушена прокуратурою Шевченківського району столиці в 2006 році. На сьогодні допитано потерпілих, засновників, інших свідків, затримано одного із колишніх керівників ТОВ «Стабіл», якого раніше оголосили в розшук.

Водночас ошукані інвестори стверджують, що справа рухається занадто мляво. Причина тому — за затриманим «стоять» дуже впливові особи, в тому числі й з правоохоронних органів та СБУ, які «намагатимуться всіляко чинити тиск на органи слідства та судові органи з тим, щоб звільнити його з-під варти та дати можливість залишити межі України». Тож інвестори ТОВ «Стабіл» просять керівників ГПУ, МВС та судів взяти зазначену кримінальну справу на особистий контроль, притягнути винних до відповідальності та змусити відшкодувати заподіяну ними шкоду.

Нещодавно президент «Київміськбуду» Петро Шилюк повідомив, що в найближчих планах холдингової компанії — збудувати житло для постраждалих від «Еліти-центру». На декількох майданчиках уже навіть ведуться роботи. Натомість інвестори ТОВ «Стабіл» констатують, що їх залишили напризволяще. Хоча СБУ півтора року тому пообіцяла допомогти, але наголошувала при цьому, що така допомога не належить до її компетенції.

Тепер же Служба безпеки України відгороджується від своїх заяв, констатують «Дню» ошукані інвестори. Хоча для останніх саме ім’я СБУ свого часу й виступало гарантією. «Генеральним замовником у будівництві на Єреванській було СБУ. От ми й купилися, думали, що ніхто нас не ошукає, раз у частці є така інституція. Та тепер бачимо, що то було не так. На всі наші численні листи до Служби безпеки України нам відповідають: ми перед вами ніяких зобов’язань не маємо, треба було думати, куди вкладаєте свої гроші», — ділиться своїми проблемами ошуканий інвестор ТОВ «Стабіл», пенсіонерка Людмила Шестак.

Проблема в тому, що ТОВ «Стабіл» залучило кошти фізичних осіб у сумі понад 17 мільйонів гривень без отримання відповідної ліцензії та реєстрації товариства як фінансової установи. Тож з формально юридичної точки зору в СБУ праві. Хоча чи не сама служба знайшла такого забудовника, тим самим ставши в очах людей по суті співучасником афери? Від такої правди ошуканим вкладникам не легше, а розслідування кримінальної справи не прискорюється...

Однак виявляється, що коли й будують, проблем в людей менше не стає. На сьогодні в експлуатацію здаються будинки без каналізаційної системи і в стані придатності для життя на 70 — 80%. «Я в 2008 році купила квартиру на Бориспільській, 6. Будинок мали добудувати до грудня 2008 року. Та акт передачі в експлуатацію був підписаний в Бюро технічної інвентаризації (БТІ) міста Києва лише в лютому цього року. У моїй квартирі, наприклад, ще й до сьогодні не засклений балкон, жодного підвіконника немає, у стінах дірки. Каналізацію провели лише два тижні тому. На нашій же житловій площадці в декількох квартирах ще й до цих пір немає електромережі. Як БТІ могло передати такий будинок в експлуатацію — дивина», — розповіла «Дню» власниця квартири в новобудові Олена. На численні звернення до підприємства «Укрреставрація», а саме воно веде цей житловий проект, громадянам пропонують спочатку підписати акт про прийом квартири, а потім написати заяву про недоліки. Незавершені будівельні роботи фірма обіцяє доробити пізніше.

БТІ ж на звернення обурених власників квартир на Бориспільській, 6 відписує, що огляд вони провели, а свідоцтва на право власності на житло в цьому будинку «Укрреставрація» ще не замовляла. «День» намагався отримати коментар представників «Укрреставрації», але, на жаль, після першої переадресації секретаря жоден телефон підприємства нам не відповів.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: