«Підживленням» для зростання економіки служить стабільний внутрішній попит і розвиток економіки, вважають аналітики. Минулого року зростання ВВП в Україні становило 7,3% (днями Держкомстат уточнив: 7,6%), а цього року уповільнилося до 5,8% в I кварталі. Як вважає аналітик Ерсте Банку Роман Олейник, зростання споживчого попиту домогосподарствами, посилений підвищенням реального прибутку та збільшенням обсягів кредитування, разом із зростанням витрат, зумовленим підвищенням соціальних платежів, сприятимуть економічному зростанню й цього року. У той же час, все це, швидше за все, призведе до негативних наслідків: «На жаль, інтенсивне зростання споживання домогосподарствами, яке перевищує зростання ВВП, може зумовити внутрішній дисбаланс. Незважаючи на збільшення експорту на 28,4% минулого року, торговий дефіцит виріс до 8,1% ВВП. У такій ситуації розмивання торгового дефіциту є найбільш вірогідним сценарієм», — вважає Олейник.
Аналітики Всесвітнього банку також зазначають, що «зворотною стороною стійкого зростання внутрішнього попиту та зовнішнього фінансування в цьому році буде те, що Україна увійде в 2009 рік, безсумнівно, у розбалансованому стані». Вони наголошують, що сьогодні в нашій країні існує істотний дисонанс: чистий внесок зростання внутрішнього попиту — невеликий, але при цьому він більше, ніж ВВП. У свою чергу, внутрішнє виробництво не спроможне покрити попит, і тому зовнішній попит дає негативний внесок. «Імпорт істотно перевищує експорт», — резюмує Піонтковський. За його словами, корекція повинна полягати в тому, щоб внесок внутрішнього попиту став меншим і, відповідно, збільшився внесок зовнішнього попиту. «В іншому випадку це означатиме розширення торгового дефіциту», — вважає експерт.
При цьому думки банківських аналітиків щодо прогнозу зростання ВВП майже не відрізняються... «Прогнозуємо уповільнення ВВП до 6,6%, — говорить Олейник і додає: — Це непогано, в порівнянні з глобальним зростанням ВВП в межах 4—5%». Прогноз Всесвітнього банку для України на цей рік, за словами Піонтковського, — 5,5%. Експерт говорить, що Всесвітній банк чекає змін «у композиції зростання ВВП». Що стосується бюджетного дефіциту, то уряд планує його цього року на рівні 3,4 мільярда доларів США. З цього приводу голова департаменту макроекономіки та ринків облігацій Erste Group Юрай Котьян зазначає: «на нашу думку, дефіцит бюджету на рівні 2% ВВП є цілком реалістичним планом на 2008 рік. Важливо, що більшість соціальних виплат, які становлять значну частину бюджету, були зароблені в перші місяці цього року. Позитивна динаміка надходження коштів до бюджету та перспектив прибутків від приватизації дають можливість робити оптимістичні прогнози щодо реалізації бюджету на 2008 рік».
Разом із тим, Всесвітній банк погіршив прогноз показника інфляції в Україні на цей рік. Якщо в січні він прогнозував її на рівні 13,8%, то зараз прогноз становить 17,2%. Називаючи цю цифру, Піонтковський зазначає, що до кінця року інфляція може уповільнити зростання, якщо уряд припинить своєю бюджетною політикою підігрівати інфляційні процеси. При цьому Піонтковський вказує, що до кінця місяця ціни на внутрішньому ринку ще зростатимуть, але вже в травні-червні зростання інфляції повинно сповільнитися — по-перше, на ринку з’явиться сільськогосподарська продукція нового урожаю, по- друге, на світових ринках цього року не очікується нових криз, тобто для України — це відсутність зовнішніх чинників для зростання цін.
А прогнози аналітиків Ерсте Банку ще більш оптимістичні — вони прогнозують рівень інфляції наприкінці року в рамках 15%. На їхнє переконання, зниженню інфляції, яка на початку року перевищила позначку в 20%, і приблизно, залишиться на такому ж рівні до його середини, сприятиме хороший урожай. Адже нарівні з підвищенням цін на нафту та природний газ, зростанню інфляції сприяло подорожчання продуктів харчування, які переважали в продуктовому кошику. Саме ці товари мають у ній в Україні майже 60%, що втроє більше, ніж у країнах Центральної та Східної Європи. Про це, зокрема, говорив Юрай Котьян. У той же час, представники Всесвітнього банку наголошують, що антиінфляційний крок уряду з обмеження експорту деяких продовольчих товарів, швидше за все, буде неефективним у боротьбі з інфляцією, і лише обмежить експортні надходження, які надзвичайно важливі для України.
Крім того, Всесвітній банк рекомендує Україні не переглядати загального обсягу бюджетних витрат при затвердженні держбюджету на 2008 рік. За словами Піонтковського, Україна не може собі дозволити чергового збільшення витрат, які призведуть до подальшого зростання інфляції. У той же час, експерт зазначає, що деякі макроекономічні показники на 2008 рік, які було закладено до бюджету, вже змінилися, і їх необхідно переглянути, наприклад, показник інфляції.
На думку банківських аналітиків, цього року зовнішнє фінансування стане однією з причин внутрішнього дисбалансу. Тому найближчим часом необхідно підвищити ціни на газ для житлово-комунального господарства та населення, інакше наступного року відкладене нині підвищення тарифів може призвести до кризи на ринку енергоносіїв і, як результат, до нового значного зростання інфляції, оскільки країна переходить на світові ціни на газ. Така ситуація пов’язана з невідповідністю ціни на газ, яку платить держава, і тієї, яку платить за енергоресурси населення. Радник з економічних питань Департаменту подолання бідності й економічного менеджменту Всесвітнього банку Мартін Райзер зазначає, що ціни рано або пізно доведеться піднімати, і, якщо цього не почати робити зараз, то потім перехід може бути набагато важчим. «Якщо ми зараз запитаємо в українців, чого вони хочуть: одноразового підвищення ціни на газ на 150% або щоквартального на 30%, то я більш ніж упевнений, що вони виберуть поступове підвищення», — говорить він.
Піонтковський також вважає, що ситуація, при якій зовнішня ціна газу виросла, а внутрішня залишилася на колишньому рівні, не сприяє зниженню споживання та економії енергетичних ресурсів. Він упевнений: «Якби споживач вже зараз почав платити реальну вартість газу, то вже за рік- два обсяг газу, що імпортується, істотно б знизився».
ДО РЕЧІ
Президент України Віктор Ющенко заявляє, що причиною інфляційних процесів в українській економіці є відсутність структурних економічних реформ. «Це не програма розвитку, це засоби, виділення різних субсидій, дотацій, пільг, зарплат, пенсій тощо. Іншими словами, ми повинні чітко розуміти, що цю політику потрібно розосередити, зробити графік, зробити планомірне виконання бюджету за всіма статтями і за інвестиційними, і за споживчими. Тоді ми матимемо оптимальний вплив бюджету», — заявив Ющенко в понеділок, виступаючи на одному з телеканалів. Аналізуючи антиінфляційні заходи, Ющенко підкреслив, що «відповідь Національного банку ніколи не є самодостатньою... Національний банк може працювати з епізодами, що виходять із тенденції, але він не може працювати проти тенденцій», — зазначає Президент і разом із тим наполягає, що сьогодні необхідно перерахувати прожитковий мінімум і з огляду на це переглянути держбюджет на 2008 рік. «Ця теза знаходиться поза дискусіями, і я ні з ким не хочу ці дискусії вести», — заявив Ющенко й додав, що це — пряма робота українського парламенту та уряду.