Як стало відомо «Дню», трудовий колектив магнієвого виробництва гіганту хімічної індустрії калуського ВАТ «Оріана» готується до страйку. Його головні вимоги — не зупиняти випуск продукції та ліквідувати заборгованість із зарплати (9,5 млн. грн.).
Утім, голова Івано-Франківської облдержадміністрації Михайло Вишиванюк, виступаючи перед депутатами облради, заявив: «Образно кажучи, треба ще ставити могорич цій компанії («Шелтон». — Ред.), щоб вона не втекла».
Кореспондент «Дня» зв’язався з Павлом Токарєвим, генеральним директором концерну «Шелтон», якому Кабмін передав в управління поки що державну «Оріану». На переконання П. Токарєва, соціальну напруженість на підприємстві створено діями колишнього керівництва, яке довело його борги майже до мільярда гривень. Ті ж люди (вони підпадають під скорочення штатів), за його словами, можуть підбурювати сьогодні колектив до акцій протесту. Тим часом план реструктуризації підприємства насправді передбачає тимчасове закриття збиткових виробництв із тим, щоб рентабельні могли працювати на повну потужність, зупинити нарощування боргів і заробити кошти на оновлення застарілих технологій. При цьому зберігаються робочі місця, а працівники зупинених виробництв отримуватимуть зарплату. Вже до липня комбінат, згідно з планом реструктуризації, мав би працювати рентабельно. Втім, додає П. Токарєв, навколо «Оріани» влаштовується справжня бійка. Багато хто невдоволений тим, що її (з усіма боргами) передано в управління «Шелтону» (до речі, угода з державою передбачає, що концерн за це отримуватиме менше одного відсотка від прибутку) й пише з цього приводу листи й до НРБО, і до Президента.
КОМЕНТАР
Народний депутат України Сергій КРИВОШЕЯ:
— До 1995 року «Оріана» була високорентабельним підприємством. Однак податкова політика уряду, встановлені ним акцизи перетворили підприємство на банкрута. «Шелтон» узявся витягнути його з боргової ями. Але йому багато хто заважає. У першу чергу це сотні фірм-посередників, які постачають електроенергію, газ, сировину та розпоряджаються продукцією. Вони незадоволені тим, що нині їм доводиться працювати в інших умовах. А ще до ситуації на заводі причетна німецька фірма (схоже, саме їй змінене нині керівництво прагнуло перепродати підприємство за борги). Вона постачала «Оріані» дизельне паливо й прямогонний бензин за цінами, що заздалегідь робили їх переробку збитковою. Не виключено, що саме з Німеччини керують нині бійкою за «Оріану». На жаль, до неї долучилося й Мінпромполітики, яке в категоричній формі, погрожуючи зняти з посади голову правління, вимагає на 30% зменшити споживання газу, хоча фахівці знають, що таке підприємство не може цього зробити миттєво.
Голова ЦК профспілки працівників хімічних галузей промисловості Василь МОЙСЮК:
— Працівникам «Оріани» важко судити про плани «Шелтона». З його представниками колектив досі не зустрічався, хоч такі наміри проголошувалися з обох боків. А Кабмін на листи, що йдуть з колективу, не відповідає. Гадаю, сторонам конфлікту слід порозумітися, адже йдеться про підприємство, від якого годується населення всього міста Калуша.
Голова профкому «Оріани» Олег КУШЛИК:
— Наступного тижня відбудеться засідання профкому спільно з новим керівництвом «Оріани». Після того стане відомо, що робити далі. А поки жодних нових акцій протесту не планується.
№241 16.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»