Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бізнес-форум у Вашингтоні: перші підсумки

Володимир ЛАНОВИЙ: «Вихід Chevron із України змусить КМУ і загалом владу почати діяти ефективніше»
15 липня, 2015 - 11:55
Арсеній Яценюк
ВАШИНГТОН, 13 ЛИПНЯ. ПРЕМ’ЄР-МІНІСТР УКРАЇНИ АРСЕНІЙ ЯЦЕНЮК ТА МІНІСТР ТОРГІВЛІ США ПЕННІ ПРІЦКЕР. ПОКИ ЩО В АМЕРИЦІ ПОЗИТИВНО ОЦІНЮЮТЬ ПРОПОЗИЦІЇ ТА ДЕКЛАРАЦІЇ УКРАЇНСЬКОГО УРЯДУ. ВТІМ, НАТЯКАЮТЬ, ЩО БЕЗ РЕАЛЬНИХ РЕФОРМ ТА ДІЙ ГРОШЕЙ НЕ ДАДУТЬ / ФОТО РЕЙТЕР

Одна з двох найбільших світових компаній із видобування нетрадиційного газу — американська Chevron закриває представництво Україні. Про це вчора повідомили в прес-службі компанії. Таке постановила рада директорів Chevron Ukraine BV 2 липня 2015 року, йдеться в прес-релізі.

Нагадаємо, Chevron спільно з ТОВ «Надра Олеська» 5 листопада 2013 року підписали угоду про розподіл продукції з видобутку вуглеводнів на Олеській площі (Львівська та Івано-Франківська обл.). Американсько-українська співпраця мала на меті розробити запаси сланцевого газу, запаси якого було оцінено у 2,98 трильйона кубометрів газу. Щорічний видобуток газу на цій ділянці мав становити 5 — 10 мільярдів кубометрів.

Чому пішов Chevron? Уряд і галузеве міністерство мовчать. «Компанія кілька разів висловлювала претензії до українських бюрократичних структур, які не давали їй нормально працювати. Крім того, місцеві органи влади мали переглянути угоду про розподіл продукції з нею. Відтак треба було підписувати угоди з самого початку, і не факт, що для Chevron були б лояльні умови оподаткування», — озвучує можливі причину виходу співголова «Фонду енергетичних стратегій» Дмитро Марунич. Загалом, продовжує він, сигнал Chevron є свідченням того, що уряд не створив комфортних умов для бізнесу. Це означає, пояснює він, що на сланцевому видобутку в Україні поки що можна поставити хрест. Адже прихід Chevron 2013 року сприймався як щось колосальне: американський «криголам» дрейфував у напрямку українських сланців, що в разі успішного «швартування» означало суттєве посилення енергетичної незалежності від Кремля. Але зараз ці плани зникають. Тим паче, інша американська компанія з видобування сланців — Exxon Mobil через анексію Криму вже призупинила на невизначений термін реалізацію проектів в Україні, зокрема розвідку в українській частині Чорного моря.

«ВЕЛИКИЙ АМЕРИКАНСЬКИЙ ІНТЕРЕС»

Примітно, що саме в цей час у США триває перший Американсько-український бізнес-форум, на якому прем’єр разом з іншими високопосадовцями переконує у Вашингтоні інвесторів, що не треба боятися вкладати гроші в Україну. Навіть більше, вже з’явилися перші заяви про успішні перемовини з американським бізнесом.

Відтак «великий інтерес до України» з боку американських інвесторів побачив міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавічус. За його словами, здебільшого інвестори цікавляться сільським господарством, сферою високих технологій, у тому числі в промисловості оборонного призначення. Уже зроблено й конкретні пропозиції. Так, він пояснив, що американський фонд прямих інвестицій Horizon Capital, заснований теперішнім міністром фінансів України Наталією Яресько, оголосив про вкладення коштів у найбільший український портал електронної торгівлі rozetka.ua, а Amazon.com хоче інвестувати в будівництво порту. «Ще, як мінімум, про три великі угоди буде оголошено найближчими днями», — пояснив Абромавічус.

За оцінками міністра економічного розвитку і торгівлі, подібний перебіг подій — «дуже позитивний». «Проблеми, які бачать інвестори, — досить старі, але їх треба вирішувати. Це повернення ПДВ, захист прав на інтелектуальну власність і, певна річ, наша судова система», — додав Абромавічус. Міністр переконував, що за цими напрямками ведеться робота, і «інвестиційних клімат поліпшуватиметься не тільки для американських підприємців, а й для всіх інших інвесторів».

Тим часом прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк обговорював умови співпраці з керівництвом компанії Westinghouse про постачання свіжого ядерного палива, а також — про підвищення потужності діючих атомних енергоблоків, участь у програмах модернізації та підвищення безпеки українських АЕС.

Але найбільше цікавих новин було в енергетичному секторі. Так, прес-служба прем’єра розповіла про зустріч з американською нафтогазовою компанією Frontera, де обговорювали такі питання, як розвідка та розробка нафти і газу України, а також — реалізації проекту імпорту LNG з потужностей американської компанії в Грузії.

У НАК «Нафтогаз України» повідомили, що за підсумками бізнес-форуму старший партнер американської компанії TrailStone Білл Гебхардт заявив про намір його компанії розпочати надавати послуги з купівлі та продажу газу на українському ринку вже у жовтні цього року. «Наш досвід свідчить, що реформи, які зараз впроваджуються в Україні, ведуть до покращення ринкових умов для споживачів і збільшення інвестицій у газову галузь», — наводяться в релізі його слова. Очільник НАКу Андрій Коболєв одразу поспішив відзвітувати, мовляв, для України знакова подія, що засвідчує високу оцінку інвесторами кроків з лібералізації ринку газу та подолання корупції, які здійснювалися протягом останнього року.

«НЕ БУДЕ РЕФОРМ — НЕ БУДЕ ГРОШЕЙ»

Втім, Дмитро Марунич радить не сильно радіти таким енергетичним досягненням, і ось чому. «TrailStone не видобуває газу. Це американський трейдер у Європі, який торгує газом та активами. Інакше кажучи, це компанія-посередник... Тепер вона хоче зайти на наш ринок і продавати газ в Україні. З одного боку, це добре, бо на ринку з’явиться додатковий гравець. Але з іншого — це не матиме великого зиску, бо він не продаватиме газ дешевше, ніж інші компанії», — пояснив експерт. На його думку, уряд мав би запрошувати в Україну компанії, які займаються видобуванням традиційного газу. «В України є доведені запаси природного газу. Але чомусь туди ніхто не інвестує, і уряд не дуже стимулює входження компаній, які б цим займалися. А вартість такого газу значно менша, аніж нетрадиційного», — пояснює Марунич.

Натомість американська сторона переконує: щоб побачити нові інвестиції, уряд має продемонструвати результати реформ. «Якщо Україна продовжить свій шлях економічних реформ, то зможе стати місцем, де малий та середній бізнес матимуть усі можливості справді відбутися, розвиватись і зростати за підтримки капіталу наших компаній. На українському просторі місцеві уряди конкуруватимуть, щоб забезпечити краще місце для нових компаній, а випускники університетів знаходитимуть добре оплачувану роботу в агробізнесі та ІТ-секторі. Ця країна стане таким місцем, де ширша та глибша податкова система уможливить будівництво нових лікарень, доріг, шкіл», — наголосив міністр торгівлі США Пенні Пріцкер. Наразі американські компанії чекають на перші результати обіцяних економічних реформ. «Майбутнє України — уже в Україні. Всі ці іноземні бізнеси, вони вже там працюють, але вони мають розширюватись, наймати на роботу людей, інвестувати. Як тільки вони почнуть це робити, інші інвестори прийдуть, і це станеться, коли буде стабільність, коли відбудеться реструктуризація національного боргу, коли гривня трохи стабілізується і результати реформ стануть очевидними. Ми сподіваємось, що у наступні півроку варто очікувати великих покращень від уряду України, тоді інвестори почуватимуться комфортніше й почнуть розширюватися», — пояснив головну умову залучення інвестицій президент Американсько-української бізнес-ради Морган Вільямс.

Український вояж до США відбувся нормально, підсумовує для «Дня» президент «Центру ринкових реформ» Володимир Лановий. За його словами, те, що Chevron пішов, не завадить залучити інші американські компанії в Україну. Звісно, пояснює експерт, урядові доведеться переконливіше пояснювати інвесторам, чому так вийшло. Але з іншого боку, додає Лановий, фактор Chevron змусить КМУ і загалом українську владу почати діяти ефективніше. Адже на одних лише обіцянках коштів у країну вони не залучать.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: