Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бізнесові скарги почули в Секретаріаті Президента

25 вересня, 2007 - 00:00

Практика обговорення широким загалом важливих для країни документів продовжується. Цього разу пакет своїх ініціатив щодо налагодження партнерських стосунків між владою та бізнесом запропонував Президент України Віктор Ющенко. Новації він презентував на форумі «Влада й бізнес — партнери», в якому взяло участь майже 500 представників малого та середнього бізнесу, громадських організацій та місцевого самоуправління.

Робота почалася з коротких повідомлень підприємницьких представників. Недосконалість податкової системи, технічні бар’єри та свавілля чиновників — головні тезиси іхнiх доповідей. Як же з цим боротися? На думку директора асоціації «Союзу оптовиків і виробників алкоголю та тютюну» Володимира Демчака потрібно створити при Секретаріаті Президента спеціальний дорадчий орган, який би надавав поради саме з таких стратегічних питань. Демчак також вважає, що слід вирішити і питання з дозвільною системою, яка фактично перетворилася у фіскальну. «Я сьогодні, навіть, не знаю вартість ліцензії — це що? Це податок, чи плата за дозвільну ситему?»— говорить він.

Гарант Конституції пообіцяв врахувати пропозиції, надані під час форуму. Мовляв, сам захід організовувався для того, щоб виробити єдиний у цьому напрямку продукт на основі громадських побажань. «Є концепція, відповідно до якої всі зміни, що торкаються бізнес-клімату, ми концентруємо у цьому документі. Мова йде про три десятки законів»,— пояснює Президент і обіцяє, що одразу після формування нового складу Верховної Ради важливі для бізнесової діяльності документи винесуть на розгляд як першочергові.

Після двогодинної сповіді підприємців, свої карти розкрив і Віктор Ющенко. З’ясувалося, що він ініціював підготовку пакету законопроектів для удосконалення процедури отримання дозвільних документів та спрощення переліку ліцензій. «Нам необхідно змінити філософію дозвільної системи. Доцільність отримання дозволів має визначатися ступенем ризику для діяльності людини та навколишнього середовища», — деталізував він. Види діяльності, що вписуються в зазначені рамки, повинні отримувати дозволи. Для решти — їх потрібно скасувати або обмежитися інформацією про початок роботи підприємства.

Наступна пропозиція стосувалася контролюючих органів, на яких Президент зробив особливий акцент. Виявляється, предметом загостреної уваги останні стали через те, що здійснювані ними перевірки «проводяться заради самої перевірки». А от над їхньою ефективністю ще потрібно замислитися. Свої докази Ющенко підкріплює цифрами. Різноманітними перевірками в країні охоплено 95% підприємств. Статус найактивніших ревізорів отримали санепідемстанція, податківці та пожежники. Ревізії останніх торкнулися 57% усіх перевірених. Виникає парадокс: скажімо, показник смертності від пожеж в Україні у п’ять разів вищий, ніж у Польщі, яка має вдесятеро менше перевірок. Чому ж так різняться показники? «У цій сфері маємо застарілі та суперечливі вимоги. Відсутні чітко визначені правила та обов’язки інспекторів. Дублюються функції», — резюмує гарант Конституції.

Ще одна проблема для нормальної діяльності підприємців полягає у повільному розвитку системи технічного регулювання. За нинішніх умов потрібно близько 23 років для гармонiзації стандартів з Європейським Союзом.

Дісталося на горіхи від Президента і податківцям. Причина все та ж — відсутність ефективної ситеми оподаткування. Нагадаємо, що нинішній уряд намагався вирішити питання за допомогою розробленого проекту Податкового кодексу. Однак президентського підпису документ так і не отримав. На форумі Ющенко вкотре наголосив на необхідності прийняття кодексу, зауваживши при цьому, що свою згоду надасть тільки після зменшення податкового навантаження. Логіку у зниженні податків вбачає у закріпленні в кодексі так званих календарних періодів для ПДВ, податку на прибуток та соціального податку.

Ще одна обов’язкова умова для діяльності будь-якого варіанту кодексу — прописання відповідальності за борги перед бізнесом або зі сторони Державної податкової адміністрації України, або Мінфіну. Такий паритет обов’язковий, бо бізнес виконує зі свого боку всі забов’язання.

Приємною новиною для всіх присутніх на форумі стала звістка Президента України про намір відновити роботу Ради підприємців при Кабінеті Міністрів. Спробу повернути її до життя він обіцяє зробити одразу після формування Верховної Ради нового скликання. А доти темою номер один має стати владно-бізнесова консолідація, яка дозволить глибше розбудовувати правове поле підприємницької діяльності.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: