Світ стоїть на порозі реформи державних фінансів, упевнені як іноземні, так і вітчизняні експерти. Причому разом зі зміною структури державних витрат цілком можлива зміна й основних функцій самої держави. Адже, на думку фахівців, до нинішньої фінансової кризи призвела неефективність державного апарату, що невпинно збільшує бюджетні витрати. А за ними — і податки. Тому, наголошують експерти, не обмеживши апетити й функції державного сектору, реанімувати світову економіку не вдасться.
«Якщо не зменшувати видатків, то сьогоднішні борги сплачуватимуть майбутні покоління. Тобто нинішні борги — це майбутні податки. Нам потрібно зменшувати державні витрати, корупцію й марнотратство. Це єдиний правильний шлях», — пояснив генеральний секретар Асоціації платників податків Європи Майкл Єгер під час семінару Free Merket road Show, що днями відбувся в Києві.
Думку європейського фахівця поділяє і його американський колега, експерт з податкової політики Деніел Мітчелл: «Головна проблема — надмірні витрати. Уряди надто великі, і вони витрачають забагато. Це потрібно змінювати. Умовно кажучи, сьогоднішня боргова яма — це лише симптом, а справжньою хворобою є роздуті державні витрати».
Як наголошують експерти, щоб не повторити долі Греції й інших «проблемних» країн єврозони, Україні потрібно проводити кардинальні реформи. Зокрема й у податковій сфері. У якій, як констатують вітчизняні аналітики, влада досі робить кроки назад.
«На жаль, речі, які, здавалося, уже відійшли в минуле, — «маски-шоу» — останнім часом в Україні знову починають діяти, — зазначає екс-міністр фінансів, голова Українського фонду підтримки реформ Віктор Пинзеник. — Хоча насправді проблеми стягнення податків мають розв’язувати «білі комірці», де не треба автомата. Автомат — це рідкісне явище, і потрібен не для того, щоб лякати працівників компанії, а для того, щоб у разі потреби захищати «білих комірців».
Наразі в Україні державні видатки лише збільшуються, а податкова реформа не виправдовує сподівань як іноземних інвесторів, так і вітчизняного малого та середнього бізнесу, наголошують експерти. Адже нині податкова система захищає переважно великий бізнес.
Разом із тим альтернативи зменшенню податків немає, упевнені аналітики. Інакше багатьом країнам, зокрема й Україні, просто не вдасться уникнути дефолту. Натомість бюджетна економія й послаблення фіскального тиску дадуть змогу оздоровити бізнес-середовище й стимулювати економічне зростання. Як доказ такої теорії фахівці наводять приклад Гонконгу й Сінгапуру, яким при малому держсекторі вдалося збудувати вражаючу економіку.