Нещодавно столицю відвідали близько 50-ти представників профспілок будівельників з України, Польщі, Швеції, Швейцарії та Бельгії.
У рамках Міжнародної конференції «Євро-2012: кампанія гідної праці» із символічною темою «Шанс для будівельників працювати гідно — шанс для профспілки бути сильнішою» вони обговорили перші результати профспілкової кампанії за гідну працю в рамках підготовки до чемпіонату, яка стартувала в січні 2009 року.
Профспілки стверджують: якщо трудове законодавство у фірм — генеральних підрядників ще виконується, то вже нижче по ланцюгу субпідрядників є випадки невиплати зарплати, небезпечних умов роботи, недотримання техніки безпеки. Тож заяви чиновників про виділені сотні мільйонів бюджетних гривень, що дозволяють забезпечити будівельникам стадіонів гідну зарплату та безпечні умови праці, не зовсім відповідають дійсності.
В липні поточного року профспілка працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України розпочала дослідження стану дотримання трудового законодавства на будівництві стадіонів, що готують до Євро-2012. За його висновками, на всіх об’єктах — проблеми з виплатою заробітної плати. З 20-ти опитаних представників будівельних фірм п’ятеро ще взагалі не отримували заробітної плати, решта ж чекають на неї по декілька місяців, незважаючи на те, що з державного бюджету на «забезпечення будівельникам стадіонів гідної заробітної плати» вже виділено й освоєно 700 мільйонів гривень.
Крім того, «освоєні» бюджетні кошти були направлені на забезпечення безпечних умов праці будівельників. «Якщо каски хоч навчились надягати, то щодо дотримання правил техніки безпеки у роботі з механізмами та на висотних об’єктах — ситуація плачевна. Люди через халатність порушують норми, а менеджери та відповідальні особи по об’єктах не контролюють», — розповідає «Дню» заступник голови профспілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України Василь Андреєв. «До того ж, на будівництві харківського стадіону ми зафіксували ряд випадків перевищення робочого дня», — продовжує він.
Андреєв наводить приклад, коли один із його знайомих інженерів, вирішивши трохи підзаробити, подався до Росії. Працював інженером-будівельником на одному із великих проектів. Утім, в результаті заробітну плату так і не отримав. «Якщо є схеми, за якими так обходяться з інженерами-будівельниками, то що вже говорити про простих робітників», — зауважує він. Якщо порушено норми трудового законодавства, Андреєв рекомендує звертатись до найближчої профспілки. І не важливо, належите ви до неї чи ні. Навіть анонімно можна повідомити про порушення.
Ще в січні поточного року і українська, і польська профспілка підписали Меморандум своїм урядам, УЄФА та роботодавцям з Польщі й України, в якому закликають «забезпечити визнання і реалізацію трудових прав та інтересів в процесі підготовки до кубку Європи в 2012 році».
«Абсолютна відсутність нещасних випадків та професійних захворювань будівельників вважається еталоном успішного завершення будівельних проектів під час підготовки до Євро-2012», — йдеться в Меморандумі. В Україні ж визначити, чи «еталонно» проходить процес, неможливо. Адже статистика нещасних випадків та професійних захворювань будівельників на об’єктах, що готуються до Євро-2012, закрита, повідомив «Дню» Андреєв.
Та навіть якби ці цифри оголошували, вони все одно не репрезентували б реальну ситуацію. Офіційна статистика відображає нещасні випадки, що сталися з «легальними» будівельниками. Нелегали ж поза обліком. А таких на стадіонах, що готують до Євро-2012, — близько половини, стверджують профспілки. За даними вищезгаданого дослідження, на будівництві стадіону у Харкові неформальна зайнятість сягає 50 — 60%.
Однією з ключових позицій меморандуму стала відкрита та чесна політика щодо працівників із-за кордону та умов їхньої праці. Саме це, переконані профспілки, захистить не лише іноземців, але й передовсім польських та українських робітників від соціального демпінгу.
Така принципова думка з’явилася, тому що китайські компанії активно втручаються у процес будівельних робіт інфраструктури до Євро-2012. Один із стратегічних об’єктів кубку Європи з футболу у Польщі будуватимуть саме представники Далекого Сходу. «Китайська компанія запропонувала вдвічі дешевші умови в порівнянні з іншими заявниками. Тож і виграла тендер на будівництво стадіону», — розповів голова польської профспілки ZZ Budowlani Іреніуш Гожджолко.
Проблема в тому, що такі «перемоги» часто стають можливими за рахунок здешевлення затрат на використання робочої сили. Експерти, аналізуючи ситуацію, навіть вивели нову категорію: «китайська» заробітна плата. Крім того, умови, в яких працюють робітники, м’яко кажучи, не відповідають визначенню гідної праці. Тому представники польської та української профспілки вимагають, аби тендерні угоди були доступні до публічного аналізу. І саме в цих угодах в першу чергу має бути передбачено дотримання основних трудових стандартів. За якими і постачальники, і підрядники беруть зобов’язання забезпечити гідну працю.
Профспілки сподіваються на колективну відповідальність УЄФА, всіх держаних і недержавних органів щодо створення спортивного дійства Євро-2012. Адже саме це, на їхню думку, сприяє дотримання прав людини та профспілок від початку будівництва до надання послуг вже під час ігор, включаючи виробництво спортивних товарів.
Тому представники усіх європейських профспілок підтримали рішення колег з України та Польщі використати досвід південноафриканців, які досягли визнання від Міжнародної федерації футбольних асоціацій ФІФА важливості співпраці з профспілками під час підготовки до Чемпіонату світу з футболу 2010 року. Тоді президент ФІФА Йозеф Блаттер заявив, що ця організація пред’являтиме вимоги не лише до інфраструктури приймаючої країни, а й до дотримання прав робітників, які будують цю інфраструктуру. Тож уже найближчим часом група європейських профспілок звернеться до президента УЄФА Мішеля Платіні з вимогою зробити аналогічну заяву щодо підготовки Євро-2012, повідомив генеральний секретар Міжнародної профспілкової організації працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів Маріон Хельман.