Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бюджет чи iнвестор?

Не бути утриманцем держави — це можливо
15 вересня, 2004 - 00:00

Нещодавно перший віце-прем’єр і міністр фінансів України Микола Азаров говорив про те, що оскільки цього року державні банки отримали від бюджету на поповнення капіталу цілком достатньо, то в 2005 році бюджет не містить такої статті. Можливо, саме «скупість» бюджету і підштовхнула Укрексімбанк до «подвигів». У п’ятницю він провів одну з найвигідніших у світі операцій, розмістивши п’ятирічні єврооблігації на $150 мільйонів із фіксованою ставкою доходності 7,75% річних і виплатою доходу раз на півроку. 40% єврооблігацій викупили британські інвестори, 10% — австрійські та німецькі, 22% — швейцарські й 20% — вперше азіатські інвестори, які прийшли на український фінансовий ринок. Наступного дня після розміщення котирування облігацій на вторинному ринку зросла на 1%.

Важливо, що попит на цінні папери українського банку на міжнародному ринку істотно перевищував пропозицію. Як повідомив перший заступник голови правлiння банку Iгор Подолєв, обсяг заявок перевищив $1 мільярд. У road-show узяли участь 185 інвесторів. Спочатку банк мав намір залучити шляхом випуску єврооблігацій $100 млн. під 8—8,25% на три роки, проте внаслідок роботи з інвесторами і лід-менеджерами умови розміщення покращилися. У банку не виключають можливості додаткової емісії єврооблігацій. Залучені кошти банк має намір спрямувати на фінансування кредитної підтримки експортних операцій і кредитування вітчизняних виробників імпортозамісної продукції.

Коментуючи цю акцію українського державного банку, координатор проекту «Фінансовий сектор» представництва Світового банку в Україні Анжела Пригожина сказала «Дню»: «Усім відомо: якщо банки з приватним капіталом мають можливість звернутися до приватних інвесторів для поповнення капіталу, то в держбанків це питання було чітко пов’язане з можливостями бюджету, і цього року ми дуже раді вітати Укрексімбанк, для якого в бюджеті з легкої руки НБУ з’явилися подібні кошти. Але цього недостатньо». Зі слів експерта, будучи державним, цей банк є обличчям України в фінансових операціях із експорту-імпорту із західними донорами. Тому для нього, як вважає Пригожина, дуже важлива нагода через збільшення капіталу вести активнішу діяльність. Але банк не може займатися кредитуванням дуже великих експортерів або навіть збільшити кредитування встановлених вище норм. Нарощування капіталу, впевнена експерт, — хороший вихід, зокрема, за допомогою наших спільних дій із розширення його діяльності. Пригожина відзначила, що Укрексімбанк входить до п’ятірки лідерів банківської системи України. «Я впевнена, що за дуже грамотного керівництва та збереження сьогоднішніх тенденцій, що забезпечують управління ризиками, тут створено всі системи, які наявні у провідних західних банків. Технологічно банк обладнаний не гірше їх. Якщо ці тенденції зберегти, то, я впевнена, можна чекати й збереження лідируючих позицій Укрексімбанку. Не виключаю, що він може потрапити до переліку ста найбільших банків світу. Але це багато в чому залежатиме від можливості нарощування капіталу. Скільки часу на це знадобиться, залежить від того, якою буде стратегія розвитку цього банку, який підпорядковується Кабмiну. Банк, по суті, створювався як вузькоспеціалізований експортно- імпортний, але останнім часом пропонує свої послуги як типовий універсальний банк. Багато що залежатиме від того, яку модель здійснюватимуть протягом найближчих років. Це питання ми зараз і намагаємося поставити уряду та сподіваємося, що він визначиться з чіткішою стратегією Укрексімбанку. Якщо він залишиться вузькоспеціалізованим, йому буде просто необхідно поповнювати капітал за рахунок держбюджету, щоб виходити на провідні західні ринки та працювати з двосторонніми кредитами й інвесторами. Якщо банк перейде на суто комерційні умови роботи, там можливості більші, можна буде залучати інвесторів з урахуванням наявних в Україні тенденцій і потреб ринку».

Марина БРИКИМОВА
Газета: 
Рубрика: