Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бюджетна «чернетка»-2012

Експерти закликають прискорити модернізацію, кредитування підприємств та дотримуватися режиму економії
17 травня, 2011 - 00:00

Парламент схвалив розроблені урядом основні макроекономічні орієнтири на 2012 рік. Зменшення бюджетного дефіциту до 2,5% ВВП, прискорення зростання ВВП з 4,5% до 6,5%, уповільнення інфляції до 7,9%, рівень безробіття за методологією Міжнародної організації праці 7,2 — 7,7% та курс гривні в межах 7,9 — 8 гривень за долар — це основні показники на наступний рік.

У бюджетній «чернетці» на 2012 рік уряд також записав зниження темпів продажів (і, відповідно, доходів) алкогольних напоїв, пива і тютюнових виробів (через підвищення ставок акцизів), надходжень від плати за землю та надання адміністративних послуг. При цьому покривати бюджетний дефіцит планується переважно за рахунок внутрішніх запозичень. «Передбачається зменшення обсягу державного боргу відносно ВВП до рівня не більш як 30%», — презентуючи бюджетну резолюцію в парламенті, заявив міністр фінансів Федір Ярошенко.

Наступного року держава також готова виділити 1% ВВП під держгарантій, але виключно для інвестиційних та інноваційних проектів з розвитку експортного потенціалу економіки тощо. На думку Ярошенка, найбільше на економіку впливатимуть активізація модернізації виробництва та поліпшення інвестиційного клімату.

Наскільки реалістичне досягнення таких показників на 2012 рік, зважаючи на нинішню економічну ситуацію? Та що протягом цього року потрібно зробити уряду, аби «чернетка» стала реальністю? Про це «День» запитав експертів.

КОМЕНТАРI

Володимир ЛАНОВИЙ, екс-міністр економіки України, президент Центру ринкових реформ:

— Такі прогнози дуже оптимістичні. Це така собі гарна картинка, яка всім подобається, але її важко впровадити в реальне життя. Чому я так кажу? Нагадаю, що бюджет 2011року не передбачав збільшення видатків на підвищення зарплат та пенсій. Однак зараз це рішення переглянуто. Для утримання спокійної ситуації в суспільстві владі доводиться відмовитися від анонсованого раніше замороження зростання зарплат і пенсій. Щоб виплатити всі ці нові витрати, уряду доведеться залазити в борги. І це прискорить інфляцію. Тому на кінець 2011 року індекс споживчих цін становитиме близько 19—20%, хоча під час прийняття бюджету обіцяли до 10%. Труднощі з втіленням бюджетного оптимізму на 2012 рік будуть ще й тому, що розрекламованої модернізації економіки немає. А якщо її немає, то про яку тоді додаткову продуктивність виробництва і доходи економіки йде мова? А намір уряду покривати дефіцит бюджету в основному через внутрішні позики означає, що підприємства можуть практично забути про банківські кредити на модернізацію. На мій погляд, аби мінімізувати всі ці бюджетні фактори ризику, потрібно сьогодні прискорити модернізацію економіки, посилити кредитування підприємств та дотримуватися режиму економії.

Ірина ЩЕРБИНА, генеральний директор Інституту бюджету і соціально-економічних досліджень:

— Єдине занепокоєння викликає рівень інфляції. І то не можна говорити, що він занадто занижений, або завищений. Показник інфляції на 2012 рік встановлений 7,9%. Але, враховуючи, що вже сьогодні простежується політика на збільшення реальних доходів населення (уряд оголосив про підвищення зарплатні бюджетникам), то це впливатиме певним чином на збільшення інфляційних ризиків, бо ж інфляція багато в чому залежить від збільшення внутрішнього попиту. Тому, скоріше за все, інфляція в 2012 році буде на 2—3% вище за поданий урядом показник. Ми очікуємо, що вона буде в межах 10%. Також погоджуємося з висновками інших експертів, того ж Світового банку, що в наступному році зростання ВВП становитиме не 6%, а 4,5—5%. Щоб досягнути показників, закладених у бюджетній резолюції, владі потрібно дотримуватися встановленої політики валютного регулювання, режиму економії при паралельному ефективному використанні бюджетних коштів та знижувати боргове навантаження на бюджет.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: