Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чернетка, що має стати стратегією

Щороку Україна отримуватиме $400—600 мільйонів на економічні реформи
11 грудня, 2007 - 00:00

Один з найбільших кредиторів України — Світовий банк (СБ) — оприлюднив нову стратегію співпраці на 2008— 2011 роки. Рада виконавчих директорів СБ дала добро для надання нашій державі позик на суму від $2 до $6 мільярдів протягом чотирьох років. Однак репрезентований документ не містить жодної фінансової конкретики, а лише в загальних рисах окреслює пріоритети, вказуючи, що для України вони полягають у поліпшенні конкурентоспроможності, реформуванні системи державних фінансів та виправленні вад у державному та приватному управлінні. І тому дещо нагадує таку собі важливу й поважну, але все ж чернетку.

За словами директора Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Пола Бермінгхема, обсяги щорічного кредитування визначатимуться низкою показників. Ставку, як і в попередні роки, зроблять на здійснення структурних реформ, макроекономічну стабільність та поліпшення використання вже отриманих позик СБ.

Опитані «Днем» експерти стверджують, що Світовий банк цим документом ще раз підтвердив готовність до ведення позитивного діалогу. Разом із тим вони вказують, що розмір надходжень по цих кредитах залежатиме від уміння української політичної еліти оперативно перейти від перетягування політичних віжок до конкретних дій. Як тільки урядовий механізм запрацює, стане зрозуміло, чи збігаються стратегічні бачення з планами нової команди. Тоді з’явиться й конкретика.

У Світовому банку також упевнені, що порозуміння буде. Рештки сумнівів розвіює наявність у банку дешевого кредитного ресурсу. Тому, не чекаючи завершення політичних баталій, Бермінгхем зазначає: щороку Україна отримуватиме $400—600 мільйонів для підтримки економічних реформ. Одночасно модернізуватимуть систему управління державними фінансами. Такий паралелізм банківський експерт пояснює явною невідповідністю між економічним зростанням та рівнем соціальних показників. Через це, на його думку, економіка отримує не одну проблему, починаючи з інфляційних очікувань і закінчуючи масовим поширенням туберкульозу, СНІДу тощо...

Керівник групи з підготовки стратегії СБ Мартін Райзер говорив про тактику, якої дотримуватиметься банк, надаючи Україні свої позики. Він назвав її «дуже гнучкою». На його думку, такий підхід дозволяє максимально ефективно будувати формати щорічної роботи. І фінансистів СБ можна зрозуміти. Адже в період затяжних політманеврів важко прогнозувати нормальний хід речей.

Не оминув своєю увагою Райзер і газового питання. Його бачення суперечить думці Президента України Віктора Ющенко про шоковий ефект від нової газової ціни для більшої частини української економіки. Такий поворот не стане для України катастрофою, вважає Райзер. Навпаки, додасть контролю за енергозбереженням та пришвидшить реформування комунальних підприємств, які час від часу не розраховуються з «Нафтогазом України».

Не вплине газове питання хіба що на перегляд раніше озвучених СБ макроекономічних прогнозів для України на 2008 рік. Адже його експерти, роблячи свої розразхунки, спиралися приблизно на таку газову ціну, яку й отримала Україна ($179,5 за тисячу кубометрів).

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: