Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings прогнозує нульове зростання української економіки в 2013 році і його прискорення до 2,2% в 2014 році. Про це минулого тижня повідомив директор групи по європейських країнах з економікою, що розвивається, Чарльз Севіль. За його словами, певний оптимізм, що пов’язується з 2014 роком, викликано, серед іншого, євроінтеграційними процесами. Аналітик також повідомив, що Fitch очікує девальвацію гривні в 2014 році до 8,5 грн/$ 1. Згідно з даними Держстату, ВВП України в третьому кварталі 2013 знизився на 1,5%, в порівнянні з показниками аналогічного періоду 2012 року (у постійних цінах 2007 року). У той же час, з урахуванням сезонного фактора, порівняно з другим кварталом 2013 року, зниження ВВП у третьому кварталі склало 0,4%. Нагадаємо, в липні цього року міжнародне рейтингове агентство Fitch погіршило прогноз рейтингів України зі «стабільного» до «негативного».
Ярослав ЖАЛІЛО, перший заступник директора Інституту стратегічних досліджень:
— Прогнози щодо курсу української валюти, які роблять міжнародні агенції, грішать дуже великою неточністю. Ми пам’ятаємо пророкування значної девальвації гривні протягом низки років. Ці пророкування не справджувалися.
Якихось підстав говорити про те, що нас очікує суттєвий рівень девальвації, мабуть, немає.
НБУ може піти на певне збільшення діапазону коливання курсу гривні, але суттєвого коливання не передбачається. Адже наступного року ми очікуємо пожвавлення експорту, зокрема аграрної продукції. Крім того, має зрости інвестиційна привабливість української економіки й посилитися приплив іноземних інвестицій. Особливо в разі підписання Угоди про Асоціацію з ЄС.
Попит населення на іноземну валюту останнім часом стабільно знижується. Крім того, певну кількість валюти в Україну заведуть під виборчу кампанію.
Анатолій БАРОНІН, директор Аналітичної групи Da Vinci AG:
— На мій погляд, сьогодні ми є свідками чергової хвилі атаки зі сторони рейтингових агентств. Ті прогнози, які робив Fitch по прогнозам золотовалютних резервів на кінець 2014 року, є абсолютно неадекватними. Вони не враховують ані дохідної частини бюджету, ані експортну виручку України.
Такий прогноз може справдитися тільки в тому разі, якщо український уряд узагалі не буде функціонувати протягом усього наступного року, а також нульового зростання вітчизняної економіки.
Усе це або свідчить про непрофесіоналізм співробітників рейтингових агентств, які готували цей прогноз, або є недружнім кроком, спробою заробити на коливаннях ринків, викликаними таким прогнозом.