На міжбанківському валютному ринку збережеться тренд на зміцнення курсу гривні, який намітився 14 січня. Таку думку днями в інтерв’ю Інтерфакс-Україна висловив директор Департаменту зовнішньоекономічних зв’язків НБУ Сергій Круглик. За його словами, Нацбанк підтримує курсову стабільність своїми інструментами. Тому Круглик закликав українців не піддаватися паніці й не скуповувати валюту. До того ж, як він констатував, судячи із статистики готівкового ринку, населення й так майже не відреагувало на останнє підвищення курсів. На його думку, це свідчить про те, що ринок швидко стабілізується. Про шанси гривні на стабільний курс «День» запитав у віце-президента Альфа-Банку (Україна), випускника Міжнародного інституту менеджменту Романа ШПЕКА:
— Держава увійшла в новий рік без затвердженого бюджету та без засад грошово-кредитної політики, ми не знаємо обсягу дефіциту бюджету, джерел його покриття, шляхів наповнення пенсійного фонду, рівня інфляції тощо. Отже, маємо рівняння з більшою кількістю невідомих, ніж відомих. Ця невизначеність має негативний вплив на курсову динаміку. Позитивний вплив має очікування, що проблеми 2009 року не будуть повторюватися, або ж загострюватися в 2010 році. Наприклад, стан платіжного балансу в 2010 році має бути більш сприятливим, також зменшено об’єм зовнішніх зобов’язань України порівняно з минулим роком.
На даний момент економічно-обѓрунтований курс, за розрахунками економістів, складає в межах 7,6 — 7,9 гривні за долар. Утім, немає гарантії, що тільки ринкові чинники зможуть втримати його в цих рамках. Адже на курсову динаміку впливають і дефіцит бюджету, і політика НБУ. Зважати треба й на соціальні зобов’язання уряду, які, беручи до уваги обіцянки кандидатів у президенти, будуть зростати. Крім того, ми маємо додаткові інфляційні, а отже й девальваційні фактори впливу — у зв’язку зі зміною закупівельних цін на енергоносії та потенційним збільшенням основних тарифів для домогосподарств та підприємств. Можна однозначно сказати, що девальваційний тиск протягом 2010 року буде збережений, незважаючи навіть на позитивні фактори.
Можливі різні сценарії, але ймовірним сценарієм середньорічного курсу гривні до долара можна вважати — 8,5 гривні за долар при інфляції 15 — 20%. Основний фактор, який буде впливати на курс 2010 року, — політичний. Якщо в умовах реформування енергетичного та житлово-комунального сектора ми зможемо залучити значні інвестиції в Україну, то курс гривні до долара може зміцнитися до 7,5 гривні за долар. Утім, для цього необхідно довести інвесторам, що ми маємо відповідальну владу. У той же час, якщо влада не впливатиме на ситуацію у бюджетному та ціновому процесі, курс долара може бути і 9,5 гривні за долар.
Крім того, треба брати до уваги, що на динаміку курсу впливає населення і його очікування. У разі політичної нестабільності та поширення негативних настроїв поведінка населення знову впливатиме на курс, як це відбувалося в 2008 — 2009 роках.