«День» уже аналізував цінову складову результатів економіки України минулого року. Вчора до відповідної картини було додано ще один штрих: стало відомо, що і базова інфляція в Україні за підсумками 2012 року сповільнилася до 0,8% порівняно з 6,9% 2011 року. У грудні базова інфляція, як повідомив Держстат, залишилась на рівні вересня і листопада — 0,1%. (Нагадаємо, цей показник не враховує короткострокових нерівномірних змін цін під впливом чинників, які мають адміністративний, подієвий або сезонний характер. Базова інфляція також не бере до уваги зміни цін на продовольство й енергоносії).
Характерно також, що в Україні не зростали, а знижувались ціни виробників промислової продукції. У грудні минулого року порівняно з листопадом вони впали на 1,5%, а порівняно з груднем 2011 року — зросли лише на 0,3%. При цьому, за даними Держстату, у виробництві харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів ціни в грудні проти листопада зросли на 0,4% (за рік — на 3,6%). Зокрема, у виробництві молочних продуктів і морозива ціни виробників зросли на 0,4% (зниження за рік — 3,7%), у виробництві хліба і хлібобулочних виробів — на 0,7% (зростання за рік — 4%), у виробництві м’яса і м’ясопродуктів — на 0,3% (зростання за рік — 3,4%). У виробництві і розподілі електроенергії, газу і води грудень також був вдалим для населення — тарифи проти листопада знизились на 6,1%. Щоправда, в цілому за рік вони зросли на 9,1%, що можна назвати явним перебором. І це було підтверджено грудневою корекцією.
Загалом, Нацбанк, як бачимо, має підстави, щоб вважати виконаними свої конституційні обов’язки щодо підтримки стабільності національної грошової одиниці. Вчора цю думку роз’яснював журналістам керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький. «Ми завершили рік із максимальним наближенням до цінової стабільності», — заявив він. За словами експерта, така сама політика проводитиметься й цього року, зокрема й за рахунок валютних інтервенцій. Як вважає Литвицький, «у нас є всі шанси, щоб інфляція була (2013 року. — Авт.), принаймні рівною офіційному урядовому прогнозу (4,8%)».
Але чи вистачить у країни зі зростаючим дефіцитом зовнішньої торгівлі резервів ще й для цього? На це запитання Литвицький відповідає цілком упевнено: «У нас резерви на гідному рівні. Вони достатні для виконання всіх наших зобов’язань». (Як писав «День», золотовалютні резерви НБУ в грудні минулого року скоротились на 3,3%, а за весь 2012 рік — на 22,8% або майже на $7,25 мільярда — до $24,5 мільярда). «Дефляція була не настільки глибокою, щоб негативно позначитись на діловій активності», — уточнює Литвицький. Але водночас передбачає, що за результатами 2012 року «ВВП буде без мінуса, а можливо, навіть і з легким плюсом».
Експерт нагадує, що за часів значного зростання ВВП деякі журналісти скептично зазначали, що цей показник на хліб не намажеш. І, ніби погоджуючись з ними, наводить дані про зростання за рахунок цінової стабільності рівня доходів у країні. За його даними, в третьому кварталі минулого року їх зростання становило 13,7% проти відповідного періоду 2011 року, тоді як на той час був лише 10%. «Хіба це не свідчить про ефективність економіки? — запитує Литвицький і додає: — Якби ми не намагалися зменшити ціновий тиск, то економічне зростання могло б перетворитись на рецесію». На думку експерта, минулий рік навряд чи можна назвати дефляційним, адже сім місяців із 12 закінчувались інфляцією, ще два — «інфляційним нулем». Але навіть і дефляція, за його словами, не вплинула на зниження ділової активності.
«День» нагадав головному раднику НБУ, що минулого літа, коли журналісти звертали його увагу на загрозу з боку дефляційних тенденцій для зростання економіки, він зазначав, що ця тенденція враховується, і певні заходи для стимулювання ділової активності вживатимуться. Але кредитування в країні, за загальними оцінками, так і залишилось максимально затиснутим. Литвицький не погодився з такою оцінкою, пославшись на те, що між кредитуванням і діловою активністю в країні немає прямої залежності. За його словами, були роки, коли в економіку за допомогою кредитів вкидались величезні гроші, а ВВП майже не зростав. І навпаки. Кредитування активізуватиметься, коли підніме голову економіка і у неї будуть можливості повертати кредити... Подумалось: це ще один варіант суперечки про те, хто раніше з’явився на світ — яйце чи курка.