Минулий вікенд, мабуть, став одним з найекстремальніших для акціонерів та вкладників «Промінвестбанку». Чутки про скрутне становище цього банку та його можливе банкрутство призвело до величезних черг біля банкоматів та достроковий відзив вкладів населення. Останнє ж спричинило складності у проведенні платежів і справжню паніку серед учасників банківського ринку.
Хто саме роздув чутки такого масштабу? У самому «Промінвестбанку», а також Національному банку України впевнені — рейдери. «Ситуація з «Промінвестбанком» нам дуже добре знайома. Ми знаємо, коли вона розпочалася, як розвивалася. І ми впевнені, що вона не зайшла так далеко, щоб максимально забезпечити негативний розвиток подій... Таке бувало й у попередні роки, і тоді ми достойно виходили з ситуації. Те, що зараз відбувається з «Промінвестбанком», це просто вербальна атака проти банківської системи, щоб дестабілізувати ситуацію», — переказує «Дню» позицію голови НБУ Володимира Стельмаха керівник Групи його радників Валерій Литвицький.
То чи виправдана паніка вкладників і інших банків, котрі бояться повторити долю «Промінвесту»? «Цей банк сильний, системоутворюючий, він свої платіжні зобов’язання виконує... Єдина проблема виникла з депозитами у зв’язку з плітками про його неплатоспроможність. Тому ми будемо робити все, аби «інфекція» не перекинулася на інші. А «Промінвестбанку» ми допоможемо. Ми відкриваємо йому кредитну лінію на п’ять мільярдів гривень строком на один рік. Хоча впевнені, що цього й не потрібно буде, банк ще й буде думати, куди ці кошти подіти. Він здатний вийти зі скрутної ситуації й своїми силами, але для страховки правління НБУ прийняло рішення про кредит», — заспокоює Литвицький і тих, і інших.
«Промінвестбанк» працює у звичайному режимі. З початку року вклади населення зросли на 1 мільярд гривень, власний капітал банку зріс до 4,4 мільярда гривень. За «Промінвестбанком» залишається високий міжнародний рейтинг», — йдеться й на офіційному сайті банку. Проте там же зазначається: «У зв’язку з інформаційною атакою на «Промінвестбанк» з боку рейдерських угруповань, Спостережною Радою та Правлінням банку прийнято рішення щодо недоцільності проведення закритого (приватного) розміщення акцій додаткового випуску в період з 1 по 17 жовтня 2008 року». Також банк «з-поміж іншого» нагадує, що на підтримку фінансових структур Конгрес США виділив 700 мільярдів доларів, Уряд Російської Федерації — 500 мільярдів рублів, Європарламент — 35 мільярдів євро, а увагу уряду і особисто Президента звертає на «необхідність здійснення упереджувальних заходів, щоб не допустити поширення фінансової кризи на Україну, аналогічно зарубіжним країнам».
«Нам зараз не треба проводити паралелі України з іншими країнами, не треба користуватися прислів’ям: «Куди кінь з копитком, туди й жабка з лапкою»... У нас ліквідність нормальна, банківська система здорова, платіжний баланс позитивний. У нас є впевненість у своїх силах, і абсолютно нема підстав для якихось неадекватних дій з боку населення...» — натомість доводить «Дню» Валерій Литвицький.
Отже, ситуація стабільна, про всяк випадок ще й видали кредит... Епізод вичерпаний? Утім, подібна інформаційна атака на один із найбільших банків країни (за даними НБУ, на 1 липня 2008 року за розмірами загальних активів (27,539 мільярда гривень) «Промінвестбанк» займав шосте місце серед усіх діючих у країні банків) змушує замислитися, а чи справді «хороше здоров’я» в української банківської системи... Адже, за словами Литвицького, люди, котрі таким чином прагнуть заволодіти «Промінвестбанком», «турбуватимуть» вітчизняні банки й надалі. І таких людей, на думку, керівника Групи радників голови НБУ, можна порахувати на пальцях однієї руки...