Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи впорається Україна без фінансової допомоги МВФ?

Варіанти відповіді на це запитання обговорили експерти в рамках дебатів, організованих Фондом «Ефективне управління»
27 вересня, 2012 - 00:00

Відновлення кредитування МВФ забезпечить тимчасову макроекономічну стабільність в країні, а також підвищить довіру іноземних інвесторів до України. У той же час виконання умов МВФ — це режим жорсткої економії, який сьогодні неабияк критикують, бо урізування витрат бюджету й скорочення дефіциту призводить до зниження споживчого попиту, а отже — до зменшення внутрішнього ринку й до стагнуючого економічного зростання. Про це під час дебатів «Україна впорається без фінансової допомоги МВФ», організованих Фондом «Ефективне управління» та компанією Intelligence Squared, заявила директор Фонду Наталія Ізосімова.

«Гроші МВФ, що вливаються в систему, природним чином підтримують цю систему. Але в результаті цієї підтримки вона залишається неефективною й виходить зачароване коло: система неефективна, в неї вливаються гроші, і, відповідно, система не реформується, бо в неї немає для цього стимулу. Можливо, відсутність цих грошей допомогла б системі швидше адаптуватися до кращих практик і підвищити власну ефективність?» — підкреслила вона.

Прибічники самостійного економічного розвитку України без зовнішніх запозичень під час дебатів заявили, що необхідно спрямувати зусилля на реформування економіки, а не на залучення чергового кредиту.

«Деякі люди вважають, що, позичивши грошей, вони таким чином зможуть розв’язати всі свої проблеми. Я ж вірю в те, що гроші з’являться, щойно ви наважитеся на необхідні реформи, які й розв’яжуть ці проблеми. Цей шлях легший і дешевший. Урешті-решт, якщо економічні реформи пройдуть успішно, сама необхідність у новому кредиті може відпасти. У той же час, якщо позичити гроші, але не виконати умов позики, наслідки будуть вельми серйозними й можуть завести країну в ще гіршу ситуацію, ніж та, з якої все починалося», — підкреслив член Конгресу депутатів Іспанії, перший секретар парламентського Комітету з питань економіки та конкурентоспроможності Хосе Лопес Гаррідо.

На думку першого заступника голови комітету з питань фінансів і банківської діяльності Верховної Ради України Сергія Терьохіна, перш ніж узяти на себе додаткові фінансові зобов’язання, треба вирішити такі питання, як «питання вартості гривні для приватних запозичень, ефективності управління бюджетними витратами, корупції». «Тобто якщо країна прийде до ідеального управління публічними фінансами, тоді можна залучити певну суму лише з метою підтримки економічного зростання», — сказав він.

У той же час, противники тези, що Україна впорається без фінансової допомоги МВФ, зауважили, що нашій країні необхідно продовжувати співпрацювати з Фондом, оскільки це забезпечить доступ до недорогих фінансових ресурсів.

«Треба пам’ятати, що МВФ і його програма не замінять собою відкритий ринок, а, навпаки, МВФ є те, що називається «кредитором останньої інстанції» й «силою швидкого реагування». Це було чудово продемонстровано першою програмою «Stand by» 2008 року, коли в Україні почалася рецесія й усі міжнародні ринки були закриті. Але щоб мати доступ до таких ресурсів «швидкої допомоги», нам необхідно не лише підписати новий «Stand by», а й втілювати в життя всі задекларовані в ньому зобов’язання», — заявила під час свого виступу голова ради директорів групи компаній «Інвестиційний капітал Україна» Валерія Гонтарєва.

Крім того, як підкреслив голова правління ПАО «Укрсоцбанк» Борис Тимонькін, співпраця з МВФ є добрим сигналом для іноземних інвесторів, який, у свою чергу, свідчить про стійкість економіки. «Можливість не тримати гроші, а взяти в потрібний момент — це велика річ. І вона має подвійну дію. По-перше, це безпосередньо гроші від МВФ, а по-друге, решта комерційних кредиторів теж дивляться на тебе і, якщо ти маєш можливість брати гроші тут, отже, ти стійкіший. У такому разі рішучість дати тобі грошей збільшується, а ціна зменшується», — пояснив він.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: