Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи закриє новий закон фінансові піраміди?

Експерти: у Кримінальному кодексі є статті за фінансове шахрайство, але їх ніхто не виконує...
13 березня, 2013 - 12:36

Влада збирається заборонити фінансові піраміди в Україні. Про це йдеться у схваленому на засіданні Кабміну законопроекті, повідомляють на сайті уряду. «На жаль, останнім часом в Україні почастішали випадки шахрайства за допомогою фінансових пірамід. Водночас чинне законодавство недостатньо захищає громадян від таких оборудок. Закон «Про захист прав споживачів» не можна застосувати в даному випадку, адже, згідно з його нормами, громадян, які вносять свої кошти, не можна вважати споживачами», сказано у повідомленні.

«Передбачено визначити саме поняття «фінансова піраміда», встановити заборону її створення, сприяння діяльності та розповсюдження відповідної реклами. Також за організацію або сприяння діяльності фінансової піраміди передбачено встановити кримінальну відповідальність. Максимальне покарання за умисне створення пірамід групою осіб в особливо великих розмірах передбачене у вигляді позбавлення волі до восьми років з конфіскацією майна», — повідомили в секретаріаті Кабміну. Інших деталей цього законопроекту в Кабміні не оголошують.

Чим обернеться для українського фінансового ринку подібна ініціатива влади? І чи дійсно сьогодні в арсеналі держави немає засобів для вирішення «пірамідного» питання? Про це «День» запитав експертів.

Раніше був законопроект, який давав дуже широке визначення поняттю «фінансова піраміда», і його дію фактично можна було поширювати на будь-яку фінансову організацію, а притягнути до відповідальності за допомогу в організації піраміди можна було практично будь-кого, починаючи з засновника і закінчуючи прибиральницею в офісі чи орендодавцем приміщення, розповідає «Дню» про історію «пірамідного» питання адвокат, старший партнер адвокатської компанії «Кравець і Партнери» Ростислав КРАВЕЦЬ. «Якщо все так і лишилося в новому законопроекті, то це буде мертвий закон, який сприятиме збільшенню корупції і посиленню тиску на легально працюючі фінансові структури», — говорить він.

На думку колишнього міністра економіки Віктора Суслова, виписати юридично грамотно поняття «фінансова піраміда», аби уникнути подальших ексцесів у цьому питанні, неможливо. «Якщо вважати, що фінансова піраміда — це залучення коштів одних вкладників для виконання обов’язків перед іншими, то за такою схемою в певні періоди працюють всі фінансові установи, включаючи й банки. Тому найголовніше питання — як зараз виписали поняття «піраміда». Якщо так, що визначення дає можливість вільних трактувань і «посадок», то настануть тяжкі часи для керівників банків та фінансових установ, бо їх також можна буде звинуватити в будівництві фінансових пірамід», — розповідає він. У світі, продовжує Суслов, з фінансовими пірамідами борються інакше: «Немає законодавства проти фінансових пірамід, але є законодавство про фінансове шахрайство. В Україні ж хочуть знайти свій рецепт». Не треба нічого вигадувати — варто лише наслідувати світовий досвід. Саме за фінансове шахрайство, каже він, у США посадили за грати Медоффа — засновника найбільшої у світі фінансової піраміди, капітал якої нараховував 150 мільярдів доларів.

Тим паче, що потрібна для цього законодавча база в Україні існує, додає Кравець. «У Кримінальному кодексі України є стаття за фінансове шахрайство. Єдина проблема полягає в тому, що державні органи не хочуть виконувати покладених на них функцій», — додає він. Яскравий приклад, за словами Кравця, адміністрування покупок у групах. Є вже два рішення Верхового Суду України, якими визнано, що це пірамідальна схема. Але Держфінпослуг, продовжує він, з листопада 2012 року почало ліцензувати цей вид діяльності. «Ну про що ми кажемо... Було б бажання, а законодавчі можливості для боротьби з фінансовими пірамідами є в чинному законодавстві», — підсумував Кравець.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: