Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи збережуться в Україні «сантехніки Джо»?

Експерти і політики — про перспективи середнього класу у світлі податкової реформи, що готується
19 листопада, 2014 - 11:27

Попри те, що в Україні ще тривають перемовини про створення коаліції, а нового парламенту й уряду ще немає, тема податкової реформи привертає дедалі більшу увагу. Минулої п’ятниці про неї говорив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. «Ми йдемо на цей ризик, — зазначив він, — аби детінізувати економіку, це стане передумовою для подальшого економічного зростання». Співзвучна, але все ж таки дещо інша мета податкової реформи прозвучала на круглому столі, що відбувся в понеділок в Українському кризовому центрі. Враховуючи налаштованість суспільства і уряду на цю реформу, організатори поставили запитання: чи з’явиться в Україні в її результаті середній клас?

•  Експерт інституту «Нова Україна» Ірина Клименко визначила, що його наявність дає змогу суспільству зосередити свою увагу «на території розвитку». Старший економіст CASE Україна і активіст Реанімаційної платформи реформ, що зародилася на Євромайдані, Володимир Дубровський так розкрив суть цього поняття. «Багаті люди до певної міри є рабами свого багатства, тоді як представники середнього класу (в Америці вони дістали прізвисько «сантехнік Джо») — це самодостатні люди, що мають певні навички і вміння, а інколи і невеличкий фінансовий капітал. Вони відносно незалежні, тоді як бідна людина залежить від свого працедавця і її легко замінити на будь-якого іншого працівника. Середній клас стає рушієм перетворень тому, що ці люди розуміють, що таке власна гідність, у них є інтелектуальні і матеріальні ресурси, які вони можуть інвестувати. Вони мають стимул боротися за свої права, які завжди прагнуть обмежити люди, що при владі».

Дубровський вважає, що проблемою українського середнього класу є те, що значна частина людей, яких можна було б до нього зарахувати, раніше були цілковито залежними. Експерт згадує історію зі своєї біографії. Коли він працював у газеті «День», то якось зайшов до Наталії Кожевіної, яка на той час була відомим захисником підприємництва, що зароджувалося. Там були і молоді, а тепер широковідомі люди — Ксенія і Петро Ляпіни. Обговорювалося питання: як змінити країну? Відповідаючи на нього, вони запропонували: треба мати три мільйони людей, які щоденно не залежатимуть від влади. Як це зробити? Експерти сказали, що для цього необхідно зробити спрощене оподаткування, тому що сьогодні всіх цих наших «сантехніків Джо» щодня перевіряють і вичавлюють хабарі, оскільки вони не вміють вести бухгалтерський облік, що тоді було обов’язком кожного підприємця.

•  І ці люди з часом таки зробили спрощену систему, яку можна вважати зразком того, як повинна працювати вся податкова система, продовжував Дубровський. І тоді підприємці вперше в Україні дістали можливість сплачувати податки, бути абсолютно чесними перед бюджетом і державою і при цьому розвивати свій бізнес. А найголовніше, що відповідний документ було укладено так, щоб унеможливити штрафи, та й штрафувати спрощенців не було за що. Ба більше, вони навіть не були знайомі зі своїми податковими інспекторами. «Саме так і має працювати вся податкова система», — переконаний економіст. Він розповідає, що тоді був намір перебудувати податкову систему на таких же принципах, але, на жаль, цього не вдалося зробити. Але тепер, як вважає Дубровський, така можливість є. І головний принцип нової податкової системи має полягати в тому, аби вона була сприятливою для середнього класу.

•  «Криза і занепад у державі завжди починаються з фіскальної кризи, — цитує керівник громадянської платформи «Нова країна» Валерій Пекар відомого економіста, що проаналізував історію різних держав за п’ять тисяч років, — усе починається з того, що податки перестають збиратися. Це відбувається тому, що податкова система вже не відповідає економічній системі в країні». Ми зараз намагаємося полагодити нашу податкову систему, зазначає активіст. У коаліційній угоді є кілька дуже правильних сторінок, присвячених цьому завданню.

Водночас він вважає, що це приведе лише до якихось тимчасових поліпшень. «Фіскальна криза триватиме,— прогнозує експерт, — тому що податкова система все одно не відповідає українській економіці, оскільки не стимулює ні економічний розвиток, ні інвестування, ні створення робочих місць, але стимулює корупцію, оскільки є надзвичайно складною». Він зазначає, що Україна посідає 116 місце у світі за складністю податкового обліку, і припускає, що це — одне з останніх місць у світі.

•  Пекар критикує Мінфін, який, за його словами, сьогодні гальмує податкову реформу і закликає повністю змінити філософію податкової системи. «Якщо поглянути з погляду економіки, а не державних фінансів, — каже він, — пріоритети мають базуватися на тому рівні податкового навантаження, який може собі дозволити українська економіка для того, щоб вітчизняні підприємства хоча б в одній галузі були конкурентоспроможними. Виходячи з цього, можна визначитися з тим, який рівень державних витрат ми можемо собі дозволити».

Він вважає, що держвитрати можна урізати на 20%, а отже, на стільки ж можна знизити податкове навантаження на бізнес, на середній клас. За його словами, малий бізнес, частку якого в економіці нашої країни знижено до 10%, тоді як у Східній Європі вона підвищилася до 60—40%, в жодній економічній системі не розглядається як джерело податкових надходжень, а слугує передусім «джерелом зайнятості». «У нас є соціальні проблеми в багатьох регіонах, проблеми із зайнятістю, тепер ми маємо нову проблему з тим, як реінтегрувати Донбас і Крим, і ми цього не зробимо, якщо повністю не змінимо філософію підходу до податкової системи».

•  Добрі новини повідомила бізнесу поки що кандидат у народні депутати («Блок Петра Порошенка») Оксана Продан. Вона зазначає, що середній клас в Україні все ж таки є. «Якби його не було, не було б ні Помаранчевої революції, ні Революції гідності, ні тієї спрощеної системи оподаткування, яка все ж таки працює і яку відстояв середній клас 2010 року, коли вийшов на акції протесту за можливість працювати у вільному від корупції податковому полі». Продан бачить своє завдання як народного депутата і експерта в тому, аби зберегти існуючі можливості для розвитку середнього класу і надати йому можливості для відновлення і подальшого розвитку. І це надзвичайно важливо, оскільки, на її думку, сьогодні людей, які можуть себе зарахувати до середнього класу, істотно менше, ніж це було, наприклад, п’ять років тому.

•  За словами головного експерта Реанімаційної програми реформ, новий парламент має намір ще до кінця цього року скасувати електронне адміністрування податку на додану вартість — ПДВ-рахунків, які запроваджуються в Україні з 1 січня. «Є п’ять політичних сил, які готові їх скасувати, і ми переконані в тому, що це потрібно зробити обов’язково в четвертому кварталі 2014 року», — наполягає вона і розповідає також про те, що всі п’ять політичних сил зійшлися на думці про необхідність знизити ставку єдиного соціального внеску (ЄСВ) до 18%. Проте погодженої позиції щодо зниження ставки податку на доходи фізосіб поки що немає, зазначає Продан.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: