Знизивши рівень комп’ютерного піратства на 10% до 2013 року, Україна наростить власний ВВП на півмільярда доларів США. Такі дані наводить аналітична компанія IDC у дослідженні, проведеному на замовлення Міжнародного альянсу виробників програмного забезпечення (BSA).
При чому, як довело дослідження, українська економіка виграє тим більше, чим швидше держава розпочне боротьбу з піратством. Математика наступна: ВВП України зросте на 586 мільйонів дол., якщо за чотири роки рівень комп’ютерного піратства знизиться всього на 10%. Аби усвідомити вагомість таких поки що віртуальних коштів, дослідники вказують на їхній еквівалент — чотирирічна заробітна плата 38 тисяч вчителів в Україні або вартість одночасного будівництва «Донбас-Арени» та стадіону у Львові до Євро-2012!
Але якщо 10-відсоткове зниження піратства відбудеться за перші два роки чотирирічного періоду, це як мінімум на 29 відсотків збільшить позитивний вплив на економіку, забезпечивши 755 мільйонів дол. ВВП і 116 мільйонів дол. доходів у дербюджет від сплати податків.
«Украй важливий той факт, що економічні вигоди від скорочення рівня піратства в галузі програмного забезпечення залишаються в країні, — говорить керівник департаменту з захисту прав інтелектуальної власності компанії «Майкрософт Україна», голова комітету BSA в Україні Юрій Омельченко. — Дослідження засвідчує, що на внутрішньому ринку залишається 61% додатково створеного ВВП».
АБО НЕЛІЦЕНЗІЙНЕ ПЗ, АБО ІТ-ГАЛУЗЬ
Поставити на місце піратів ще важливіше для вітчизняних виробників програмного забезпечення. Це питання, власне, виживання галузі, констатує директор компанії Atlantic Records, голова правління Всеукраїнського агентства авторських прав Юрій Гандзюк. «Незахищеність законних правовласників, а також повна безкарність виробників контрафакту знищує індустрію розробки ПЗ в Україні. Компанії, серед інших очолювана мною, вкладають значні кошти в розробку програмних продуктів, створюють робочі місця і сплачують податки. А діяльність «піратів» призводить до ситуації, коли інвестовані в розробку кошти не приносять прибутку, тож компанії змушені згортати розробки і скорочувати співробітників», — зазначає він.
Як зазначається в дослідженні, ПЗ є рушійним фактором сфери IT. Витрати на ПЗ відображаються у розширенні індустрії інформаційних технологій, оскільки його продаж, обслуговування і підтримка створює новий вид економічної діяльності — підготовку до продажу, транспортування, маркетинг та продаж ПЗ. «Операції з ліцензійним ПЗ — продаж, обслуговування і підтримка — дуже важливе джерело прибутку для всієї IT-індустрії, — додає генеральний директор «Майкрософт Україна» Дмитро Шимків. — За статистикою країн Центральної та Східної Європи, на кожному доларі, отриманому Microsoft від продажу програмного забезпечення, компанії, задіяні у роботі з ПЗ, заробляють удесятеро більше — 10,44 дол. Тому зусилля з боротьби з комп’ютерним піратством — це інвестиції в завтрашній день української сфери IT та стимул росту вітчизняної економіки».
«ПІРАТИ» В УРЯДІ
Висновки дослідження свідчать, що організовані дії зі скорочення рівня піратства в галузі програмного забезпечення в Україні повинні стати пріоритетною політикою — і краще раніше, ніж пізніше.
У BSA в цьому напрямку рекомендують п’ять основних кроків. Збільшити обізнаність суспільства про цінність інтелектуальної власності. Застосовувати Угоду про авторські права Міжнародної організації прав інтелектуальної власності для створення ефективної законодавчої бази для захисту авторських прав як у інтернеті, так і поза ним. Створити дієві механізми контролю за дотриманням прав інтелектуальної власності, встановити жорсткий контроль за незаконним привласненням та зазіханням на інновації в галузі програмного забезпечення, такі як технології «хмарних обчислень». Зміцнити контроль за дотриманням прав інтелектуальної власності з допомогою спеціальних ресурсів, включаючи спеціалізовані органи контролю за дотриманням прав інтелектуальної власності, поліпшити міжнародне співробітництво між правоохоронними органами. І, нарешті, подавати особистий приклад за допомогою проведення наполегливої політики управління активами в галузі програмного забезпечення, популяризувати використання легального програмного забезпечення державними установами, державними підприємствами, виконавцями та постачальниками.
До речі, з останнім в Україні неабиякі проблеми... Правовласники давно констатують, що саме наші державні установи сьогодні є найбільшим користувачем неліцензійного ПЗ. Український уряд лише Microsoft винен понад 100 мільйонів дол. Ця сума — заборгованість за використання нелегального ПЗ у державних установах. Про це журналістам заявив Дмитро Шимків.
Утім, генеральний директор «Майкрософт Україна» вірить, що Україна здатна на поліпшення ситуації, і з оптимізмом очікує наступних кроків держави в цьому напрямку. Адже, за словами Шимківа, на зустрічі з генеральним директором корпорації Microsoft Стівом Балмером, яка відбулася 5 листопада під час візиту Балмера до України, віце-прем’єр Борис Колесніков пообіцяв, що в найближчі п’ять-шість місяців усе програмне забезпечення, яке використовується в органах державної влади, буде легалізоване. «Піратам з уряду» навіть дозволили легалізовуватися поступово. «Ми розуміємо, що державний бюджет не може витримати таке навантаження відразу», — пояснює Шимків.
СКУПИЙ ПЛАТИТЬ ДВІЧІ
Здається, що необхідність цивілізованого ведення бізнесу починають розуміти й підприємці, котрі раніше не особливо переживали, що порушують чиїсь інтелектуальні права. Так, як повідомляється в прес-релізі «Майкрософт Україна», минулого місяця приватне підприємство із Дніпропетровська звернулося до юридичного представника корпорації із пропозицією мирно врегулювати претензії щодо порушення авторських прав, та уклало угоду про добровільну виплату правовласнику компенсації в розмірі 130-ти тисяч гривень. При цьому дане підприємство зобов’язалося в найкоротші терміни легалізувати програмні продукти Microsoft, які використовуються в роботі.
Утім, такий крок продиктований і раціональними підрахунками, пояснюють у «Майкрософт Україна». За словами представника корпорації в Україні, партнера юридичної компанії ЛЕКСФОР Владислава Шаповала, згідно судової практики, за зберігання неліцензійних копій програм в пам’яті комп’ютерів суд може стягнути з порушника грошову компенсацію в розмірі від 10 до 50 тисяч мінімальних зарплат — а зараз це від 9,07 тисячі до 45,35 мільйона гривень — за кожен факт порушення! Тож якщо встановлюється факт наявності «піратських» програм на комп’ютерах підприємства, загальні санкції, які належить сплатити за рішенням суду, можуть бути набагато вищими від тих виплат правовласнику, про які можна домовитися на стадії мирної угоди. «Скупий платить двічі», — констатують у компанії.
Попри існуючу недосконалість законодавства та судової практики з питань порушення прав інтелектуальної власності, пошукати «скупих» теоретично тепер можна й серед фізичних осіб. Адже, як пояснює Шаповал, у червні Верховний суд України розтлумачив, що зберігання копії неліцензійного ПЗ в пам’яті комп’ютера є порушенням авторських прав. Таким чином поставив знак рівності між «піратами» — розповсюджувачами неліцензійного ПЗ та його користувачами.
За словами Шаповала, це європейський підхід. Утім, тотальної облави українцям з неліцензійним ПЗ на своїх комп’ютерах не варто боятися. Принаймні, поки правовласники не розібралися з підприємцями та чиновниками...
При цьому правовласники продовжують боротьбу з інтернет-піратством. У нас у країні, як констатують у «Майкрософт Україна», в мережі нещодавно було виявлено близько 60 тисяч посилань на неліцензійну Windows 7! У результаті більшість посилань було просто видалено за сприяння провайдерів, що відслідковували розповсюджувачів. Хоча, наприклад, у Польщі, як констатує Омельченко, за таких випадків відслідковують користувачів, які завантажили неліцензійне ПЗ. Потім, мовляв, приходять за адресою й виставляють рахунок і штраф.
Скоріше за все, подібна практика стала б для вітчизняних користувачів комп’ютерів справжнім кінцем світу. Адже, за оцінкою авторів вищезгаданого дослідження, 85% програмного забезпечення, встановленого на персональних комп’ютерах в Україні минулого року, було піратським. А його комерційна цінність становить 2 мільйона дол...
ТІЛЬКИ ЦИФРИ
Економічні вигоди від скорочення рівня піратства у галузі програмного забезпечення:
— cкорочення рівня піратства в галузі комп’ютерного програмного забезпечення в Україну на 10% за чотири роки забезпечить: 586 мільйонів дол. на нові види економічної діяльності; 1957 нових робочих місць для працівників сфери інформаційних технологій; додаткові 88 мільйонів дол. доходів від сплати податків до 2013 року;
— Зосередження на вигодах від скорочення рівня піратства у галузі програмного забезпечення на 10% за перші два роки чотирирічного періоду як мінімум на 29% збільшить економічні вигоди, при цьому забезпечивши 755 мільйонів дол. на нові види економічної діяльності та 116 мільйонів дол. доходів від сплати податків;
— 85% програмного забезпечення, встановленого на персональних комп’ютерах в Україні минулого року, було піратським. Його комерційна цінність становить 272 мільйона дол.