На Нікопольському заводі феросплавів уже кілька днів триває мітинг, пов’язаний із загрозою силового захоплення.
Нагадаємо, що минулого тижня на Нікопольському заводі феросплавів, уперше в Україні, відбувся організований виступ робітників на захист свого підприємства. Виступаючи на імпровізованому мітингу в одному з цехів заводу, голова правління ВАТ «НЗФ» Володимир Куцин заявив, що група «Приват» планує за результатами паралельного нелегітимного з’їзду акціонерів в Орджонікідзе змінити правління, після чого здійснити силове захоплення підприємства.
Того ж дня з ініціативи колективу почали формуватися дружини самооборони заводу. До вечора до них вступили 100 осіб, а протягом наступних днів ще кілька сотень працівників. Протест у робітників викликає те, що підприємство може опинитися під контролем «приватівської» фінансової групи, внаслідок чого вони втратять надані їм соціальні пільги. Феросплавники добре знають, що їхні колеги на запорізькому й стаханівському заводах працюють в набагато гірших умовах. Основним мотивом мітингу працівників НЗФ стало утримання рівня середньої зарплати, яка за своїм розміром є третьою в галузі та становить 1500 гривень. Крім того, робiтники підприємства стурбовані збереженням трудового договору, що визнаний кращим у галузі. Він передбачає вигідні кредити на житло, медичні страховки, оздоровчі путівки, пільги жінкам-матерям і ветеранам заводу, а також інші зобов’язання компанії перед працівниками.
Критичний момент у протистоянні настав 5 травня, коли група «Приват» здійснила незаконну і, як тепер уже відомо, невдалу спробу провести альтернативні збори акціонерів. На ці збори не пускали не лише окремих міноритарних акціонерів, а й судових виконавців із народними депутатами. Того ж дня з’явилася інформація, що в захопленні НЗФ братимуть участь до тисячі працівників Орджонікідзевського ГЗК, що належить групі «Приват». Коли ця інформація підтвердилася, кількість робітників-учасників мітингу в Нікополі досягла двох тисяч осіб. Виникла загроза масових заворушень. 5 травня представники Фонду держмайна відмовилися брати участь в орджонікідзевських зборах, заявивши, що ФДМ не є акціонером НФЗ .
Того самого дня в Нікополі відбулися легітимні збори, на яких, на відміну від орджонікідзенських, брали участь понад 60% акціонерів. На цих зборах дали позитивну оцінку роботі правління. Його знову переобрали. Головою знову обрали Володимира Куцина.
Збори акціонерів в Орджонікідзе не відбулися, але представники групи «Приват» не залишають надій одержати контроль над заводом. Попри звернення профспілки заводу й обласного комітету профспілок працівників гірничо-металургійного комплексу до керівництва країни, чітка позиція держави відносно нікопольських подій досі не окреслилася. Заяви щодо подій на Нікопольському феросплавному зробили лише голова ФДМ Валентина Семенюк і перший віце-прем’єр Анатолій Кінах. Вони висловили обурення спробою втягнути державу в конфлікт із метою реалізації інтересів окремої фінансово-промислової групи, проте прямої оцінки нікопольським подіям не дали. Тим часом робочі Нікопольського заводу феросплавів чекають від керівництва країни прямої та чіткої оцінки того, що відбувається. Адже НЗФ — одне з найстабільніших українських підприємств, яке швидко розвивається, воно за підсумками минулого року вийшло на перше місце у світі за обсягами виробництва продукції, обігнавши найбільші світові компанії.
А поки позиція держави остаточно не озвучена, на нікопольському підприємстві триває безстроковий мітинг. Попри те, що спроба «Привату» оволодіти заводом із допомогою силових дій, які проводять під прикриттям зборів акціонерів, провалилася, доля підприємства все ще остаточно не вирішена. Протягом найближчих кількох днів планується перенесення «нікопольського майдану» до Києва. Кілька сотень працівників заводу планують прибути до столиці вже в середу, після чого до них приєднаються члени сімей і працівники інших підприємств, солідарних із НЗФ.