Потреба у власному житлі серед молоді зростає. Про це свідчить хоч би той факт, що щоквартально до 27 відділень Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву в усій Україні звертаються понад 10 тисяч молодих сімей із надією взяти кредит і купити квартиру. Але в базі фонду сьогодні лише 18,6 тисячі сімей і молодих людей у віці до 35 років. Що ж бентежить інших?
Як розповів «Дню» голова правління фонду Валерій Омельчук, молодь приходить сюди, щоб познайомитися з умовами молодіжного житлового кредитування. Комусь щось не підходить, хтось дуже довго думає. Тому їх одразу не реєструють, але й відкоша нікому не дають. Якщо не брати до уваги тих, до кого черга так і не дійшла, а вік зрадницьки переповз за 30. Але у фонді впевнені, що після нещодавніх поправок до законодавства відсотків двадцять автоматично викреслених із черги, але які не розчарувалися в молодіжному житловому кредитуванні, до спискiв повернуться. Їх відновлять із пріоритетним правом (після багатодітних сімей) вкладати отримані кошти в будівництво того чи іншого житлового будинку. Хоча, як зазначив В.Омельчук, люди після 30 років дуже відрізняються від тих, хто нещодавно відсвяткував повноліття. Вони вже мають стабільну роботу та достойний заробіток. І вони, як правило, вважають за краще брати кредит у комерційних банках (із частковою компенсацією відсоткової ставки) та купувати житло на вторинному ринку.
У 2005 році, завдяки зростанню кількості комбанків, що планують займатися молодіжним житловим кредитуванням, зі слів глави правління фонду, доступ до програми для молоді буде розширений. Крім того, переговори з кількома кредитними спiлками дозволять вирішити проблему першого внеску, на який молодій сім’ї часто бракує грошей.
Ідеальним варіантом молодіжного житлового будівництва було б створення підприємств, які могли б будувати та продавати квартири для молодих сімей за цінами, близькими до собівартості. Про це влітку в фонді навіть йшлося. Але справа, очевидно, клопітка, конкуренція між будівельними організаціями велика, і нового гравця на ринок нерухомості пускати не поспішають. Тому справа затихла. «Мрія» фонду відійшла на другий план, оголивши один із мінусів молодіжного кредиту — жорстко фіксовану суму позики. Її розрахунок проводять згідно з формулою: 21 квадратний метр на людину плюс 20 метрів на сім’ю, помножені на середню вартість одного квадратного метра житла, яку щоквартально встановлює Держбуд на рівні 1738 гривень. Хоча не є таємницею, що ринкова вартість квадратного метра приблизно вдвічі перевищує середню оцінну вартість, і не кожна молода сім’я в змозі самостійно сплатити цю різницю та 6% першого внеску. Донедавна виходу взагалі не було, і чергу на отримання кредиту в фонді пропускали. Експеримент із кредитуванням на решту суми за рахунок комерційних банків, яким відсоткову ставку компенсують із бюджетних коштів, фактично врятував становище. Але черга все ж скоротилася ненабагато. Масовості сьогодні сприяють шукачі кращих варіантів, які бажають отримати квартиру в престижніших або зручніших для них районах. І все ж не на них припадає левова частка побудованого з допомогою фонду житла. А більшість молодих людей не перебирає і раді, що взагалі отримали кредит.
Володимир і Світлана Кононенки, які наймали трикімнатну квартиру з сімома дітьми, вже думали, що їм доведеться вічно переїжджати з місця на місце в пошуках власного дому й в очікуванні допомоги від районної влади. Але віку молодіжному кредиту нещодавно додали, і сім’я Кононенків встигла подати документи для отримання кредиту. Як розповіла «Дню» Світлана, вони подали документи 11 серпня, а вже 8 вересня чоловіку виповнилося 36 років. «Ми дуже вдячні всім за надання нам кредиту в дуже короткий термін, враховуючи наш вік і кількість дітей, — каже вона. — Тепер залишилося лише дочекатися завершення будівництва і можна буде переїздити до нових апартаментів». Щоправда, Світлана шкодує, що кредит за цією програмою можна взяти виключно на придбання житла на первинному ринку.
Наступного року на програму кредитування молодих сімей у бюджеті передбачено 220 млн. гривень, хоча профільний комітет парламенту і вносив пропозицію збільшити цю суму до 450 мільйонів. (Це було б у 1,5 рази більше, ніж освоїв фонд за попередні шість років роботи). Сьогодні фонд продовжує добиватися збільшення фінансування цієї програми, плануючи довести її обсяг до 500 млн. гривень. І уряд, швидше за все, на це погодиться... Адже він сподівається, що молодіжне кредитування, нарівні з іншими програмами, сприятиме виходу з тіні роботодавців, які все ще продовжують платити зарплату «в конвертах». Та й банки не видають кредити тим, хто надає довідки про зарплату на рівні офіційного мінімуму. Таким сім’ям кредит, зрозуміла річ, не потягнути.