Шановні журналісти газети «День». Я постійно читаю вашу газету і дуже її поважаю. Написати цього листа змусила безвихідь, в якій опинилась не тільки я, але й мої колишні колеги по роботі у науково-навчальному центрі (ННЦ) «Алгоритм». Звертаюсь до вас, як до останньої надії. Допоможіть перебороти несправедливість: усунути перепони, які заважають отримувати зароблену пенсію.
Я — колишній працівник «Алгоритму», правонаступником якого на сьогодні є ВАТ «Алгоритмцентр». Остання обставина і стала причиною того, що я не можу отримувати заслужену багаторічною працею пенсію. Це сталося через те, що правонаступник підприємства, на якому я працювала, не може надати мені довідку про заробіток для обчислення пенсії. Його керівництво аргументує свою відмову тим, що попередній голова правління ННЦ «Алгоритм» Олексій Анатолійович Андреєв не передав новому керівництву підприємства бухгалтерські документи.
Та, наскільки мені відомо, Верховний Суд України зобов'язав Андреєва повернути документи. Зі свого боку нові керівники зверталися до прокуратури та виконавчої служби, щоб забезпечити виконання цього судового рішення, однак, мабуть, закону для пана Андреєва не існує. Можна також припустити, що в тих бухгалтерських документах є інформація, яку він боїться оприлюднювати.
За час своєї роботи на цьому підприємстві (17 років) я, як мовиться, пережила п'ятьох директорів. І лише один видався, м'яко кажучи, непорядним. Свого часу колектив товариства висловив йому свою недовіру. Проте, незважаючи на це, він ще довго залишався біля керма. І навіть, як кажуть, встиг оформити собі наукову пенсію. А я от не можу, хоча пропрацювала у ННЦ від самого його створення.
За цей період змінювались назви ННЦ та його підпорядкованість. Свого приміщення у нас не було, тому ми переїжджали вісім разів. З часом змінювались покоління електронно-обчислювальних машин і матеріальне забезпечення, ми постійно вдосконалювали сій професіоналізм, вчили інших. До нас приїжджали з усього Радянського Союзу вчитись, підвищувати свою кваліфікацію. Ми проводили навчальну та наукову діяльність. Я, як і багато інших, читала лекції з різних спеціальностей. Але у трудовій книжці нам записували інженерні посади (інженер 1, 2, 3 категорії, старший інженер, провідний інженер, потім просто інженер, оскільки змінювались умови оплати та з'являлись різноманітні бюрократичні постанови). Про те, як я працювала, свідчать 18 записів у трудовій книжці про подяки та Почесні грамоти.
Кінець 80-х років був просто виснажливим. З моменту перебудови більшість співробітників звільнилася, залишилась тільки адміністрація. Для того, щоб прогодувати свою сім'ю, читала лекції у Ворзелі, вела практичні роботи на ЕОМ в різних інститутах. Працювала по 18—20 годин на добу. Через це підірвала здоров'я. У 1994—1995 роках, вже після звільнення з ННЦ, я була на інвалідності. У 2003 році здоров'я знову погіршилося і мені дали 3 тю групу інвалідності, а з 2006року я вже інвалід 2-ї групи. Та пенсія з інвалідності становить 356 грн. Гадаю, тут коментарі зайві: її не вистачає навіть на ліки, що вже говорити про нові тарифи з житлово-комунальних послуг. А на що жити, скажіть? Невже ми все своє життя працювали, вчили майбутніх науковців для того, щоб доживати у злиднях і повному розчаруванні. А тепер бюрократи та корисливці різних мастей правлять бал і не підкоряються навіть рішенню Верховного Cуду. Тим часом пенсія за віком нині більша, ніж за інвалідністю, її частіше підвищують. Тож для мене перехід на пенсію згідно з іншим законом зараз дуже актуальний.
Сподіваюся, засоби масової інформації та, зокрема, ваша газета, які покликані відстоювати законність та справедливість, здатні пробудити в людях совість. А мені ж так мало потрібно. Згідно з вимогами законодавства, для того, щоб перейти на пенсію за віком, необхідно надати довідку про заробітну плату за останні 60 календарних місяців, яка повинна мати розбивку за місяцями. У іншому разі, під час розрахунку пенсії програма виставляє одні нулі й нараховується мінімальна пенсія. Шановна редакція, сподіваюсь тільки на вас і буду вам дуже вдячна, якщо ви допоможете вирішити нашу проблему, адже потерпіла не тільки я.
Ольга ШКУРОПАТСЬКА, Київ
КОМЕНТАРІ
Олег ДАЩЕНКО, голова правління ВАТ «Алгоритмцентр»:
— Наше підприємство регулярно отримує листи і дзвінки від колишніх працівників із проханнями видати довідки про заробітну платню за період до 2000 року. На жаль, допомогти ми їм не можемо. Бухгалтерська, податкова, фінансово-господарська документація, на основі якої можна було б заповнити таку довідку, при зміні правління товариства 2000 року не була передана новому главі правління і зараз, очевидно, перебуває у колишнього керівника «Алгоритму» Олексія Андреєва. Хочу підкреслити, що для вирішення проблеми пенсіонерів ми зробили все можливе. Була навіть ухвала Верховного Суду України на нашу користь. Однак необхідні бухгалтерські документи ми досі не отримали. До речі, «Алгоритмцентр» не міг довгий час отримати від Андреєва й інші важливі документи: печатку, штампи, бланки, установчі та інші документи, через що підприємство було позбавлене можливості вести повноцінну виробничу та фінансову діяльність. Це призводило до того, що ми не мали можливості виплачувати заробітну платню, порушувалися зобов'язання підприємства перед партнерами, ми не могли навіть платити податки. І лише за ухвалою Верховного Суду документи було частково повернуто.
Але колишній глава правління Андреєв про свої інтереси не забув і оформив собі наукову пенсію як працівник того ж «Алгоритмцентру». Зараз він є за сумісництвом одним із співзасновників і генеральним директором ТОВ «Тріада». А свого часу, будучи главою правління ВАТ «Алгоритм», він передав «Тріаді» частину власності нашого підприємства (у вигляді будівель).
Володимир ЩИГОЛЬ, директор юридичної фірми «Юридична допомога»:
— Така проблема дійсно існує. Пенсіонери не завжди можуть отримати довідку про свої доходи для нарахування пенсії. Одна з причин: підприємства ведуть подвійну бухгалтерію, про яку працівники можуть і не здогадуватися. У моїй практиці був випадок, коли підроблялися підписи працівників у відомості про заробітну платню. Що стосується проблеми, порушеної вашою читачкою, то це кричущий випадок. Як відомо, ухвали Верховного Суду України не оскаржуються і підлягають негайному виконанню. У цьому випадку це серйозний прокол державної виконавчої служби України, яка була зобов'язана проконтролювати виконання ухвали Верховного Суду і зобов'язати колишнього голову правління передати всю фінансову і бухгалтерську звітність. У цьому випадку в Ольги Іванівни та інших працівників підприємства не було б ніяких проблем.
ДОВІДКА
З ухвали Подільського районного суду м. Києва від 25 липня 2003 року: «Зобов'язати Андреєва Олексія Анатолійовича виконати ухвалу загальних зборів акціонерів ВАТ «Алгоритм- Центр» від 18.02.2000 року і передати новообраному правлінню ВАТ «Алгоритмцентр» оригінали посвідчення про державну реєстрацію товариства, статут, документи, які підтверджують реєстрацію товариства в державних органах виконавчої влади, бюджетних і позабюджетних фондах України, фінансово-господарську, бухгалтерську та іншу документацію товариства, круглу печатку і штампи товариства, товарно-матеріальні і грошові цінності товариства, які було закріплено за попереднім правлінням товариства, зообов'язати Андреєва О.А. не чинити перешкод новообраному правлінню ВАТ «Алгоритмцентру» входити в адміністративні та господарські будівлі і споруди, які належать товариству».
З постанови Верховного Суду від 31 березня 2004 р.: «Андреєву Олексію Анатолійовичу в задоволенні касаційної скарги на ухвалу Подільського районного суду м. Києва від 25 липня 2003 року і постанову апеляційного суду м. Києва від 24 жовтня 2003 року відмовити. Постанова оскарженню не підлягає».
ВІД РЕДАКЦІЇ
Далі слід би навести розповідь Олексія Андреєва. Але спроби редакції зв'язатися з ним не увінчалися успіхом. Як повідомили «Дневі» в київській службі 09, за адресою: вул. І. Кудрі, 22 за фірмою «Тріада» телефон не значиться. Проте ми готові надати пану Андреєву слово в одному з наступних чисел газети.