Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чому призупинено приватизацію Одеського припортового заводу?

23 квітня, 2008 - 00:00

Пристрасті навколо продажу цього підприємства розпалюються. Після довготривалих дискусій Президент висловився «за», однак із суттєвими «але». Так, на думку гаранта Конституції, не варто пускати з молотка «трубопровід та перевалочні потужності порту «Південний». Головний аргумент — транспортна складова ОПЗ повинна залишитися «у монопольному контролі держави», але до згаданих перевалочних потужностей повинні мати доступ усі.

Не забарилася з підтримкою президентського приватизаційного бачення і голова Фонду держмайна Валентина Семенюк-Самсоненко. Під час зустрічі з потенційними інвесторами ОПЗ вона довго перепрошувала за різку зміну приватизаційних планів, а потім перейшла до головного — оприлюднення наказу про призупинення приватизації. Поява цього документа — результат виданого напередодні президентського указу. «Однак це не означає стовідсоткову зупинку приватизації. Цей крок необхідний, і він базується на падінні фондового ринку в Україні та світі», — говорить Семенюк- Самсоненко. Повернутися до проведення приватизаційного конкурсу, на її думку, можна або після появи відповідного рішення Конституційного Cуду (куди звернувся Президент), або ж після прийняття нової програми приватизації Верховною Радою.

На останньому моменті особливо наголошує Ющенко, який за нинішніх умов сумнівається у прозорій приватизації цього об’єкта. Натомість Кабмін президентські укази про зупинку приватизаційних процесів у країні і конкретно про ОПЗ називає «безпідставними» та вимагає їхнього скасування.

Така практика у владних взаєминах, на думку першого віце-прем’єр-міністра Олександра Турчинова, знижує вартість приватизаційних об’єктів. «Що повинні думати стратегічні інвестори, перш ніж вкласти до України декілька мільярдів гривень, якщо Кабмін видає розпорядження про приватизацію, а хтось його бере та зупиняє? Я не хочу про це навіть думати», — говорить він.

Між тим, доки урядовці шукають черговий варіант виходу зі складної ситуації, Семенюк-Самсоненко пропонує інвестувати у менш привабливі об’єкти, виставлені Фондом на продаж. Втім, приставати на такі пропозиції двадцять потенційних інвесторів не поспішають. Мовляв, відмовлятися від своїх намірів щодо хімічного гіганта ніхто не буде. Підтримує таку думку й голова представництва в Україні мінерально-хімічної компанії «ЄвроХім» Віктор Ковальський, який нинішню ситуацію з ОПЗ називає цілком очікуваною.

Доки інвестори чекають — українські можновладці з’ясовують, чий підхід ближчий до національних інтересів. Як швидко вони знайдуть компроміс, сказати напевно не може ніхто. На думку директора Міжнародного інституту приватизації, управління власністю та інвестицій Олександра Рябченка, таким компромісом повинна стати спільна приватизаційна позиція прем’єр-міністра та Президента. «В принципі, ніхто не проти приватизації ОПЗ, але Президент бачить її по-своєму, а уряд — по-своєму. У такій ситуації можливість завершення конкурсу буде тільки тоді, коли вони між собою порозуміються, — коментує ситуацію «Дню» Рябченко і додає:— На вироблення приватизаційної програми потрібно два місяці, а якщо буде воля, то в парламент вона пройде й за місяць». Пояснення ж Фонду про відмову від продажу Одеського припортового через коливання на світових ринках експерт вважає побіжною причиною. Хоч ринок і демонструє падіння, але у таких випадках, як з ОПЗ, завжди присутня ціна доплати за контрольний пакет.

ДО РЕЧІ

Перший віце-прем’єр Олександр Турчинов різко критикує Президента за припинення приватизації Одеського припортового заводу. «Коли планується конкретна дата проведення аукціону, відразу ухвалюється рішення щодо призупинення приватизації. Це відразу призводить до пониження вартості заводу, як мінімум, удвічі», — обурюється Турчинов. На його думку, «це агресивна провокація проти уряду, проти України. «Я переконаний, що нам вистачить політичного впливу, щоб змусити тих, хто працює проти України, припинити всі дії і відновити приватизаційні процеси в країні».

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: