Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чому так погано, якщо все добре?

6 жовтня, 1999 - 00:00

У Києві пройшов Перший всеукраїнський з'їзд підприємців малого і середнього бізнесу. Нині в цьому секторі економіки зайнято понад 5 мільйонів чоловік, і це та частина електорату, на яку доведеться зважати на майбутніх президентських виборах. Не дивно, що організатори з'їзду постаралися перетворити цей захід на складник передвиборної кампанії чинного Президента. Сценарій був виписаний за всіма канонами радянського пропагандистського мистецтва: присутність першої особи держави і посилене нав'язування йому іміджу захисника інтересів підприємців мимоволі викликали асоціації з «єдністю партії і народу».

У своїй доповіді Леонід Кучма намагався відсторонитися від невирішених проблем малого бізнесу: у всьому, мовляв, винна Верховна Рада, що не приймає необхідних законодавчих актів, тоді як Президент тільки за останніх два роки порадував підприємців 20 указами. Найбільш радісне ж повідомлення було, як і годиться, насамкінець: виявляється, в Україні вже сталися «обнадійливі» зміни у реальних прибутках громадян, які за три останніх місяці збільшилися на 19% (шкода, що цих слів не чули вимушені страйкувати шахтарі або безмежно убогі пенсіонери). За твердженням Л.Кучми, протягом 8 місяців цього року в країні простежується «позитивна динаміка» за всіми макроекономічними показниками, але ще краще буде в наступному році, коли «зростання стане відчутним» (нині тенденції до цього нібито є, але їх ніхто не відчуває, крім Президента).

Був у цього, в цілому заангажованого з'їзду й інший, непарадний бік: реальний стан справ у малому і середньому бізнесі. І коли делегати розповідали про свої біди, це звучало як явний дисонанс до президентського оптимізму. Ось лише деякі цитати з виступів: «на місцях іде холодна війна між підприємцями і чиновниками», «регіональні фонди підтримки підприємництва працюють келійно і підприємцям не доступні», «жоден із законів та указів по підприємництву не діє повною мірою», «колосальний збиток бізнесу наносить податкова міліція» і т.д. Хіба ці проблеми не в компетенції виконавчої влади? Недаремно фермер з агрофірми «Аделаїда» Сергій Рибалко, котрий розповів про труднощі бізнесу на селі, у свойому виступі прямо закинув Л.Кучмі: «Якщо ви, Леоніде Даниловичу, думаєте, що на місцях ваші адміністрації підтримують проведення аграрних реформ, то ви глибоко помиляєтеся».

За даними, наведеними на з'їзді першим віце-прем'єром Анатолієм Кінахом, питома вага продукції малих підприємств у ВВП становить близько 7%, тоді як у розвинених країнах — 40—60%. Кількість діючих малих підприємств минулого року зросла лише на 11%, що значно менше за приріст 1997 р., який становив 40%. За словами А.Кінаха, на кожну тисячу жителів в Україні припадає всього 3 малих підприємства.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: