Перше півріччя цього року виявилося досить вдалим для колективу найбільшої в нашій країні нафтовидобувної компанії — ВАТ «Укрнафта». Підсумки її виробничої діяльності свідчать про те, що менеджмент і робітники обрали вірний шлях для підвищення ефективності виробництва і, реалізуючи намічені плани, працюють цілеспрямовано і злагоджено. За шiсть місяців тут видобуто 1581,6 тисячі тонн нафти з конденсатом, що на 84,3 тисячі тонн (5,6%) більше, ніж у першому півріччі минулого року (1497,3 тис. т) та на 52,1 тисячі тонн (3,4%) більше запланованого (1529,5 тис. т.). З приростом йде і газовий сектор «Укрнафти». За півріччя видобуто 1679,4 мільйона кубометрів газу, що на 121,4 мільйона кубометрів (7,8%) більше, ніж за такий же перід торік та на 91,6 мільйона кубометрів (5,8%) більше запланованого (1587,8 млн. куб. м). Для того, щоб отримати такі показники, в експлуатацію введено 20 нових свердловин (14 нафтових та шiсть газових), а обсяг буріння досяг 65,8 тисячі метрів.
«Укрнафта» зробила також значний внесок у забезпечення паливом населення країни. Як повідомляє прес-центр компанії, на її переробних підприємствах вироблено 80,4 тисячі тонн скрапленого газу та 116,1 тисячі тонн фракції легкої. Реалізуючи концепцію вертикальної інтеграції, «Укрнафта» наполегливо продовжує розширювати свою мережу автозаправних станцій. Нині 523 АЗС компанії працюють майже в усіх регіонах України, а ще 20 буде введено в експлуатацію найближчим часом.
Заступник голови правління — технічний директор компанії (колись такого фахівця називали головним інженером) Михайло ГНИП у розмові з «Днем» підкреслив, що здобутки «Укрнафти» забезпечені, в першу чергу, увагою до нарощування нових запасів. При цьому використовувалися складні новітні технології. Як приклад, Михайло Петрович наводить свердловину №510, пройдену методом горизонтального буріння, де отримано дебіт 150—160 тонн нафти на добу. Це вже друга така свердловина в «Укрнафті». І хоча на першій мали певні проблеми, набули досвіду і на 510-й отримали хороший результат. На багатьох свердловинах компанії здійснено організаційно- технічні заходи, розроблені спільно з науковцями, що дозволило збільшити видобуток. Це перехід на інші, багатші горизонти. Що стосується газу, то технічний директор називає 27-му свердловину біля села Гоголєве, що на Полтавщині, яка раніше давала 15—20 тисяч кубометрів газу на добу, а тепер видобуток тут зріс приблизно у 10 разів.
За словами Гнипа, значний доробок забезпечило компанії покращення технологічної дисципліни. А крім того, на його думку, влітку просто краще та веселіше працювати. Адже нафтовики, особливо бурильники, працюють у досить складних умовах: на відкритому повітрі, в сніг і в дощ, часом ледве не по коліна у воді та рідкій глині. І при цьому за жорстким графіком. А які проблеми іноді виникають на газоконденсатних родовищах! Нині ж усі свердловини стабільно працюють в нормальному режимі. «Ми навіть свідомо трошки зменшили темп, і, мабуть, цього місяця таких показників уже не буде, щоб залишити певні резерви, — розкриває карти технічний директор, — бо цього місяця з’явилася серйозна проблема в Полтавському нафтогазовидобувному управлінні, де довелося закрити родовище, оскільки ліцензія на його розробку належить не нам — ми там працювали за угодою про спільну інвестиційну діяльність. Це буде мінус 180 тисяч кубометрів газу і приблизно 30 тонн нафти на добу. Поки держава не розбереться з цим питанням, бо воно перейшло, як то кажуть, у судову стадію, ця проблема існуватиме. В одного забрали ліцензію, іншому не дали — а ми не маємо права працювати. Бо нас ще й оштрафують. І добре, що нині не зима, адже з того родовища газ надходив до найближчих населених пунктів».
Заходить мова про виділення державою ділянок під геологорозвідку. І М.Гнип знову наголошує на існуючих проблемах. «Якщо є надійні компанії, наприклад, «Укрнафта», «Укргазвидобування», «Чорноморнафтогаз», які ведуть видобуток нафти і газу і мають великий досвід, фінансові можливості, ресурси, кадри, мають чим працювати, то чому б державі не давати їм ліцензії в першу чергу і без зайвого бюрократичного зволікання? — запитує Гнип і додає, — а якщо приходить якась фірма, яка не має нічого, крім грошей, і отримує ліцензії? То далі виникає великий ризик від того, як вона може розпорядитися тією ліцензією... от у чому біда». На думку технічного директора, держава має переглянути підходи до розподілу розвіданих за державні кошти родовищ. Їх треба нормально оцінити, а потім розглянути програму розвитку і облаштування, запропоновану компаніями-претендентами. «Чия буде краща, хай той сплатить за геологічні роботи, поверне державі її витрати з прибутком і під державним контролем починає працювати», — пропонує фахівець. А поки що у цій справі, на його думку, немає ладу — один суд ухвалює рішення, інший — відміняє, і немає тому ні кінця, ні краю.
Однак досвідчений керівник усе ж вважає, що ці труднощі не зупинять розвиток компанії, яка завдяки ефективному менеджменту має змогу повною мірою використовувати усі набуті за роки роботи на ринку ресурси, в тому числі й кадрові. Він нещодавно повернувся з другої конференції молодих спеціалістів «Укрнафти», яка проходила в Івано Франківську на базі відомчого науково-дослідного інституту і була спрямована на підвищення творчого потенціалу молодих спеціалістів (у компанії їх нині працює 229, з них 196 мають повну вищу освіту і 33 — базову або середню спеціальну). Для них у компанії відкрито широку дорогу. У компанії керуються принципом, згідно якого створення можливостей для молоді — не тільки моральний обов’язок, а й економічна необхідність. В «Укрнафті» свідомо створюються перспективи для кар’єрного росту молодих спеціалістів. Багато з них висуваються на керівні посади, заносяться до списків кадрового резерву на провідні інженерно-технічні та керівні посади. В прискоренні процесу адаптації, професійного вдосконалення та виявлення потенційних здібностей молодих спеціалістів позитивну роль відіграє стажування, що триває 1- 2 роки і проходить за індивідуальними планами під керівництвом досвідчених висококваліфікованих працівників. На конференції, зокрема, вирішили сприяти участі молодих спеціалістів в роботі конференцій, виставок, семінарів, курсів підвищення кваліфікації всіх рівнів з метою підвищення їхнього професіоналізму, а також сприяти навчанню молодих спеціалістів в аспірантурі, створювати необхідні для цього умови, позбутися формалізму в діяльності Рад молодих спеціалістів на підприємствах, перетворивши їх на дієву форму впливу на молодь, засіб організації життєдіяльності молодих фахівців на виробництві.
У полку молодих спеціалістів «Укрнафти» незабаром буде відчутне поповнення. На конференції було оголошено про те, що замовлення «Укрнафти» на працевлаштування випускників Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу та інших вузів України в 2007 році буде доведено до 95, в 2008 р. — до 100 і в наступні роки до 105 чоловік. Заплановано також ввести в практику проведення урочистих посвячень в молоді спеціалісти в кожній структурній одиниці.
Наприкінці конференції, за якістю поданих на розгляд творчих робіт, було відзначено кращих молодих спеціалістів компанії. Ними стали Олег Нікулін (секція буріння), Руслан Заболотний (секція геології і розробки родовищ нафти і газу), Василь Сарахман (секція підготовки нафти і газу та обладнання нафтогазопромислів), Дмитро Смагулов і Тарас Матвіїшин (секція видобування нафти і газу). Як сказав «Дню» заступник голови правління, усі молодіжні роботи будуть розглянуті на технічній раді. Багато з них знайдуть застосування на виробництві, прогнозує досвідчений фахівець.
Звичайно ж, робота з молоддю в компанії не обмежується лише спеціалістами. Дуже багато уваги приділяється також розвитку фізкультури та спорту. Про це «День» дізнався під час розмови з першим заступником голови об’єднаного профкому «Укрнафти» Іваном Магуном і начальником управління по роботі з персоналом Ігорем Садовим. Вони розповіли про недавню спартакіаду (проводилася в Алушті), у якій брали участь більше 250 спортсменів з усіх структурних одиниць та центрального апарату. Перші місця вибороли Охтирський, Долинський і Чернігівський нафтопромислові райони.
«Укрнафта», як розповів Садовий, щороку оздоровлює у дитячих таборах 2,5 тисячі дітей своїх працівників. Путівки надаються батькам, згідно умов колективного договору, за 10% вартості (80—100 грн.). Тож люди дітородного віку тримаються за компанію. І щороку сюди приходить багато молоді. Проблеми старіння виробничого колективу тут немає. За словами Садового, у 2001 році середній вік нафтовиків становив 41,4 року. Тепер же він зменшився до 39,4 року. Отже, «Укрнафта» молодіє. І цілком зрозуміло чому: тут постійно зростає заробітна плата, люди бачать перспективи професійного росту, виявляється турбота про соціальний розвиток усіх і кожного.