Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чому затримується земельний «перепис»?

Експерти: сьогодні близько 10 мільйонів га землі перебуває в тіні
24 жовтня, 2012 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Результати земельної інвентаризації планують внести до Державного земельного кадастру. «Сьогодні виникла нагальна потреба в розробці дієвого механізму внесення відомостей, які містяться в технічній документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель, до Державного земельного кадастру», — заявив голова Держземагентства Сергій Тимченко під час виступу на колегії, повідомляє прес-служба відомства.

Нагадаємо, за даними прес-служби Держземагентства, з початку 2012 року інвентаризація земель населених пунктів проведена на території 132,52 тисячі га. Порівняно з аналогічним періодом минулого року, нинішнього 2012 року проінвентаризовано на 76,25 тисячі га більше. Всього ж «перевірено» 65,3% від загальної площі земель населених пунктів і 77% земель несільськогосподарського призначення.

Тож земельний «перепис» в Україні ще не завершився. Проте дискусії експертів довкола нього не вщухають. Ще б пак: його результати можуть суттєво вплинути на хід земельної реформи в країні.

«Важливо не тільки розробити новий закон «Про ринок земель», а й перед цим провести інвентаризацію всіх земель, — зауважує голова Аграрної спілки України Геннадій НОВІКОВ. — Як можна продавати, не знаючи, що є предметом торгу? А саме така ситуація й виникає, бо багато земельних ділянок не винесено в натурі, тобто вони фактично не мають реальних кордонів». Якщо без цих кордонів почнуть продавати землю, то проблематично буде розібратися, де справжній, а де фіктивний власник землі, продовжує він.

Народний депутат, екс-віце-прем’єр уряду АРК Андрій СЕНЧЕНКО озвучив «Дню» свою позицію, чому він за якнайскоріше завершення інвентаризації. «Як кримчанин, наведу один приклад. Не здійснивши інвентаризації земель і не створивши реєстру земельних ділянок, що видані в Криму, прийдемо до того, що певна категорія громадян користується своїм конституційним правом отримати землю по декілька разів», — зазначає він.

За якнайскоріше завершення інвентаризації виступає також голова Спілки сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України, почесний президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Іван ТОМИЧ. «Без завершення земельної інвентаризації вільного й прозорого ринку землі не буде. Адже сьогодні близько 10 мільйонів га землі виведено із цивілізованого обороту. Тобто 20 — 25% усіх земель перебуває в «тіні». Тому казати, що зараз можна щось купувати чи продавати прозоро, чи хоч наближено до прозорого порядку, — безперспективно», — каже він «Дню». Аби земельний «перепис» був успішним, каже Томич, потрібно ухвалити закон про інвентаризацію земель сільськогосподарського призначення. І прописати в ньому суть, мету, законодавчі норми проведення такої інвентаризації. В іншому разі, каже він, переписуватимуть «кожен по-своєму» і для себе.

Завідувач кафедри Національного університету біоресурсів та природокористування України Андрій МАРТИН головну проблему завершення земельного «перепису» вбачає ось у чому: «В нинішньому земельному кадастрі обліковується близько 60% тих земельних ділянок. Значна частина земельних ділянок формувалася ще в радянський період і перші роки незалежності. Про них відомо лише те, що вони є, але межі чітко не встановлені, відомостей не внесено до кадастру, громадяни та юридичні особи не мають правовстановлюючих документів на руках. Тож процес наповнення Державного земельного кадастру триватиме дуже довго», — каже він. Тому, на його думку, сподіватися, що разом із відкриттям земельного ринку завершиться й інвентаризація — не варто. Зважаючи на це, експерт радить власникам паїв та земельних ділянок реєструвати їх у Державному земельному кадастрі, отримувати кадастрові номери і таким чином страхувати своє право власності. До того ж, продовжує він, ринкові операції (купівлі — продажу) без реєстрації земельних ділянок усе одно проводитися не будуть. За оцінками Мартина, із 25 мільйонів земельних ділянок у Державному земельному кадастрі зареєстровано близько 17 мільйонів.

Утім, не всі дотримуються такої точки зору. «В містах ніколи не було ніякого мораторію. З першого дня проголошення приватної власності на землю 1992 року там почав діяти ринок землі. І в населених пунктах — містах і селах інвентаризація відбувається значно швидше, аніж за межами, де діє мораторій. Це свідчить про те, що для відкриття вільного ринку сільськогосподарських земель повне завершення інвентаризації не обов’язкове», — підсумовує керівник ІРЦ «Реформування земельних відносин в Україні» Максим ФЕДОРЧЕНКО. Хоч загалом, переконаний він, її завершення в сукупності із судовою системою допоможе навести лад у питанні власності на землю.

Доки депутати не ухвалили закону «Про ринок земель», час на завершення земельного «перепису» ще є. І треба його використати раціонально. Адже за результати опитування, проведеного Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій у межах проекту «Барометр земельної реформи», 80,5% опитаних фермерів сказали, що потребують правової допомоги в земельних питаннях. Ця допомога потрібна передусім для того, щоб правильно складати договори про земельні ділянки, оцінювати землю, вирішувати спірні питання з орендодавцями і знати про встановлену відповідальність у разі порушення земельного законодавства.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: