Експерти ринку альтернативної енергетики обурені дезінформаційною кампанією у ЗМІ, щодо частки відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) в енергобалансі країни. Зокрема, як ідеться у прес-релізі Європейсько-українського енергетичного агентства (ЄУЕА), який учора надійшов на адресу редакції газети «День», експерти у сфері відновлювальної енергетики вже декілька разів заявляли, що проект оновленої Енергетичної стратегії України на період до 2030 року гальмує розвиток відновлюваних джерел енергії та може зупинити надходження іноземних інвестицій у цю галузь. «Незважаючи на це, сьогодні в інформаційному просторі продовжують лунати неправильні цифри стосовно частки відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) в енергобалансі країни відповідно до проекту оновленої енергостратегії до 2030 року», — йдеться у зверненні експертів ЄУЕА до журналістів.
ЗМІ заявляють, що згідно з документом через 18 років в енергобалансі України буде 10% ВДЕ, або 13%, якщо країна нарешті вирішить виконати умови певних міжнародних договорів. «Однак слід зауважити, що 10 — 13% — це цифри, на які має зрости потужність самих ВДЕ. Тобто скільки «зелених» кВт/рік країні додадуть новозбудовані об’єкти відновлювальної енергетики. Натомість в енергобалансі усі потужності ВДЕ навіть з урахуванням 10-відсоткового зростання становитимуть лише два відсотки від усієї виробленої енергії (13 млрд кВт/рік порівняно із загальним обсягом виробництва 646 млрд кВт/рік або 224 млн т умовного палива)», — зауважує директор ЄУЕА Олена Рибак.
Електроенергетичний баланс України до 2030 року планується за подібним сценарієм: виробництво електроенергії на вугільних та атомних електростанціях досягне 80% 2030 року. Із середньорічним темпом зростання на 35% і 49% відповідно. Із ВДЕ ж передбачається виробити до 13 млрд кВт/рік електроенергії, що складе лише 4,61% від її загального виробництва в країні. Таким чином, проектом оновленої енергостратегії до 2030 року передбачається, що ВДЕ через 18 років становитимуть 4,61% від загального виробництва електроенергії та близько двох відсотків від усієї виробленої енергії. Для порівняння, експерти ЄУЕА наводять приклади енергетичних стратегій країн ЄС, включаючи Хорватію, Ісландію, Норвегію, Швейцарію і Туреччину. Ними, за даними фахівців, до 2025 року передбачено, що обсяг встановлених потужностей вугільної промисловості знизиться з 21% до 12%, ядерної — з 14% до 9%, а баланс виробництва електроенергії в ЄС до 2025 року становитиме: ВДЕ — 25%; гідроенергетика — 14%; ядерна — 20%; нафта і газ — 23% та вугільна промисловість — 17%. «Наразі команда, яка відповідає за оновлення Стратегії, отримала коментарі різних представників громадськості та міжнародної спільноти і займається їх опрацюванням, — резюмує Олена Рибак. — Ми тим часом із нетерпінням чекаємо оновленого документа і просимо ЗМІ зрозуміти принципову різницю й не дезінформувати громадськість».