Минулий рік показав непогане зростання ринку торгівельної нерухомості. Але він був отриманий всупереч дорожнечі й складностям з отриманням земельних ділянок у столиці й завдяки підвищенню активності інвесторів у регіонах. Щоправда, експерти вважають, що в умовах явного дефіциту торгівельних площ власники торгівельних центрів і надалі утримуватимуть непомірно високі орендні ставки для ритейлерів... Такі висновки були зроблені на он-лайн засіданні клубу PRORetail.
«Загальні тенденції 2007 року — стабільне зростання попиту в усіх сегментах, дуже невелика кількість нової пропозиції і, як результат, високі темпи зростання орендних ставок, зниження рівня вакантності. Однак активний вихід нових гравців і, насамперед, девелоперських компаній, інституційних інвесторів, міжнародних консультантів дозволяють оцінити перспективи ринку досить оптимістично. Він стає все привабливішим для міжнародних гравців, які починають сприймати Україну як об’єкт для вкладення інвестицій. У нашу країну починають приходити не тільки носії венчурного капіталу, але й стратегічні інвестори. Проявом цієї тенденції можна назвати довершені й очікувані найближчим часом операції щодо інвестиційної купівлі/продажу міжнародними фондами кількох професійних офісних і торгівельних центрів», — стверджує керуючий партнер компанії «Concorde Development» Валерій Кирилко.
Він також виділяє тенденцію активного розвитку комерційної нерухомості в регіонах України. «Через колосальний дефіцит землі в Києві, і неймовірно високі ціни на входження в проект, багато девелоперів ринулися в регіони, де прибуткові показники схожі на столичні, а витрати бувають набагато економніші, та й проходить проект набагато швидше... Так, за кількістю проектів, що вводяться, великі міста-мільйонники вперше обігнали Київ, що традиційно вважався єдиним містом у країні, в якому присутній ринок комерційної нерухомості. В обласних центрах активно вводяться в експлуатацію сучасні торговельні й офісні центри, готелі», — розповідає Кирилко.
«Дійсно, ситуація в мільйонниках склалася сприятлива для бурхливого розвитку торговельної нерухомості. Підтвердженням цього служить успіх перших концептуальних торговельних центрів у Дніпропетровську й Донецьку, — підтримує свого колегу директор Української торгової гільдії Віталій Бойко й пояснює свій погляд: «Споживчий ринок уже дозрів, ще є ділянки з хорошим розташуванням, собівартість девелопменту набагато нижча столичної (багато в чому, завдяки ціні на землю). Це й послужило причиною нетрадиційної стратегії виходу в Україну багатьох іноземних девелоперів, а разом і ритейлерів. Саме з регіонів почнуть роботу IKEA, Multy, Plaza та інші».
Що ж до Києва, то, виходячи з темпів збільшення об’ємів роздрібної торгівлі, що прогнозуються, і невеликого об’єму нових об’єктів, що вводяться в експлуатацію, Кирилко робить висновок, що дефіцит торговельних площ у столиці не поменшає до 2009—2010 року.
Однак, як вважає експерт, на фоні надзвичайної перспективності, привабливості й дефіцитності ринку професійних торговельних площ, розвиток індустрії торговельних центрів в Україні в останні два роки загальмовано... Основні причини, на думку Кирилка, це відсутність гарантій повернення інвестицій і чітких правил гри на ринку торговельної нерухомості. Також багато проектів, які були заявлені, перенесені на один-два роки. «Така ситуація пояснюється наступними чинниками: часто девелопментом займаються компанії, для яких будівництво торгівельних центрів не є основним бізнесом, або які отримали земельні ділянки випадково. Як результат — переоцінка фінансових можливостей, поганий менеджмент, дефіцит доступних земельних ділянок для нового будівництва, а також труднощі, пов’язані з отриманням прав на ці ділянки, оформленням дозвільних документів», — зазначає Кирилко.
Але в перспективі, на його думку, «все добре», хоч сповна відчути цей оптимізм, як стверджують експерти, цього року ще не вдасться... «Так, ринок став цивілізованішим, грамотнішим. Темп розвитку торговельної нерухомості істотно збільшиться, але це ще не встигне виразитися у відкритих об’єктах у 2008 році. Тому ціна в Києві продовжуватиме зростати (ми обережно закладаємо 20% зростання), як, проте, і в більшості регіонів. Тільки в деяких містах ставка стабілізується (наприклад, Чернівці), хоч будь-який якісний об’єкт із хорошим розташуванням і хорошим якорем може знову підняти ставку», — упевнений Віталій Бойко.