Що ми знаємо про податок на нерухомість, який нині визріває в надрах Мінфіну? «Коли запровадять податок на нерухомість, ціни на неї миттєво можуть зрости, — сказав, відповідаючи на запитання «Дня» директор агентства нерухомості «Владіс» Володимир Островський. — Навіть тепер, хоча його поки не запровадили, вони вже міняються. Ажіотаж навколо податку, суть якого розуміють не всі, вже був минулого року, відзначається нині й, напевно, триватиме, доки законопроект набере чинності. Це дуже заважає роботі».
Що ж це за податок? Коли його запровадять і коли нарешті стабілізується ситуація на ринку нерухомості?
Нагадаємо, що в серпні на сайті Міністерства фінансів з’явився проект закону «Про податок на нерухоме майно громадян». Передбачається його запровадити з 1 січня 2005 р. Згідно з проектом об’єктами оподаткування є житлові будинки або їхні частини (квартири), садові будинки, дачі, гаражі тощо, а також споруди — матеріальні об’єкти, що підпадають під визначення першої групи основних фондів згідно із Законом «Про оподаткування прибутків підприємств». Не підлягають оподаткуванню будинки, що є основним місцем проживання, з розрахунку 21 квадратний метр загальної площі на кожного члена сім’ї плюс 20 квадратних метрів на сім’ю. Таким чином, сім’я з чотирьох осіб, яка має квартиру або будинок загальною площею 104 квадратні метри, не підлягатиме оподаткуванню. Також не оподатковуватимуться 80 квадратних метрів загальної площі в разі проживання одного або двох людей пенсійного віку.
Платниками податків визначені також фізичні та юридичні особи, які є власниками або користувачами нерухомого майна на правах фінансового лізингу.
За оцінкою заступника директора Департаменту податкової та митної політики Мінфіну Світлани Сороко, близько 93% українців не платитимуть податок на нерухомість. На початку вересня директор Департаменту Мінфіну Петро Андрієв сказав, що оцінки додаткових надходжень до держбюджету від запровадження цього закону поки немає. Разом із тим, він зауважив, що, згідно із запропонованою ідеологією, закон торкнеться, насамперед, комерційних структур і заможних людей.
Новий законодавчий акт ще не виносився на обговорення парламенту й, звісно, справа ще ніяк не дійшла до його підпису Президентом. Проте ріелтерська громадськість чомусь сприйняла проект як закон і почала хвилюватися. Мало хто чув про те, що запровадження проекту відкладається щонайменше на рік, а можливо, навіть на півтора-два. Тим більше про це не знали потенційні покупці. «Мені говорили, що з першого січня квартири дуже подорожчають, — розповідає 32-річна Оксана Бабецька. — Ми з чоловіком саме думали продати нашу однокімнатну та купити щось більше. Звістка про новий податок змусила нас напружуватися: залізли в борги, змінили місце проживання. Невже марно поспішали?!»
Як зазначають фахівці, ситуацію на ринку нерухомості важко назвати спокійною. Стало звичним міняти ціну двічі на день, мотивуючи це тим, що можуть запровадити податок. Хоча насправді платити доведеться аж ніяк не за купівлю або продаж, а за користування нерухомістю. Більше того, навіть податкова, як повідомили «Дню» в прес-службі ДПАУ, поки що знає про законопроект хіба що трішки більше, ніж пересічний користувач iнтернету, який читав його до того як він зник із сайту Міністерства фінансів — безпосереднього розробника.
Але, незважаючи на таку неінформованість наших громадян, «фінансисти» навідріз відмовляються пояснювати, що й коли вони збираються представляти до парламенту, мотивуючи це тим, що нині проект доопрацьовується і в нього вносяться виправлення та нові статті. Як пояснили «Дню» в прес-службі Мінфіну, одне вони знають точно, що гроші, отримані з громадян за належну їм нерухомість, підуть до місцевих бюджетів.
У громадян країни до цього законодавчого проекту неоднозначне ставлення. «Я вважаю, що для держави такий податок вигідний, — говорить брокер Олексій Данильча. — А от громадянам радості від нього буде мало — платити їм доведеться не тільки за квартири, а навіть за напівзруйновані дачні будиночки, що мало кого може порадувати».