Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чорнобилю готують «зелений» експеримент

Екологи — проти. Вимагають провести аудит радіоактивних земель
18 травня, 2011 - 00:00
ДЛЯ КОМЕРЦІЙНОГО ВПРОВАДЖЕННЯ ІДЕЇ З ПЕРЕРОБКИ БІОМАСИ, ЗА СЛОВАМИ ІНІЦІАТОРІВ ПРОЕКТУ, ПОТРІБНО ОБРОБЛЯТИ 40—45% ЗАРАЖЕНИХ ЗЕМЕЛЬ ЗОНИ ВІДЧУЖЕННЯ. ЦЕ ДОЗВОЛИТЬ ВИРОБЛЯТИ 200 МВТ ЧИСТОЇ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ / ФОТО РЕЙТЕР

Державне агентство з управління зоною відчуження спільно з українсько-бельгійським підприємством з вирощування і використання біомаси PhytoFuels Investments проведе експеримент із використання Чорнобильської зони відчуження для вирощування біомаси, яку можна застосовувати для «зеленої» енергетики.

«Ми хотіли б завершити основні польові дослідження протягом року (до кінця березня 2012 року. — Авт.)», — повідомив заступник голови держагентства Микола Проскура. На землях відчуження планується вирощувати просо прутовидне (багатолітня рослина, що не вимагає щорічного перепосіву). З нього й виходить біомаса, яку можна спалювати на теплових електростанціях або ж отримувати з неї біогаз. За словами Проскури, в процесі спалювання виходить чиста енергія, а зола, що містить радіонукліди, цементуватиметься і зберігатиметься в спеціальному сховищі зони відчуження ЧАЕС. Чиновник також сказав, що можна використовувати такі технології спалювання і спеціальні фільтри, які практично до нуля зводять радіоактивні викиди в довкілля. Тим самим, за словами фахівця, стане можливим отримувати не лише енергоресурси, а й ефективніше проводити дезактивацію зараженого грунту й рослин.

Прецеденти обробки забруднених радіацією територій у світі вже існують. «Наприклад, Білорусь ввела в господарський обіг третину заражених радіацією земель, але лише після дорогих програм дезактивації. За попередніми підрахунками, до 50% заражених земель зони відчуження (з 260 000 га) можна використовувати для культивування енергетичних культур. Це, в свою чергу, могло б забезпечити 200МВт електроенергії, що дасть енергозабезпечення 400 тисячам домогосподарств, або, в розрізі комбінованого виробництва електроенергії і тепла, прирівнюється до генерації одного блоку невеликої атомної електростанції (500МВ)», — ідеться про перспективи «зеленої» енергетики на чорнобильських землях в прес-релізі Європейсько-українського Енергетичного агентства (ЄУЕА).

Кажучи про впровадження даного проекту, його ініціатори також визнають, що він забезпечить лише малу долю енергетичних апетитів країни. «Ми не можемо повністю відмовитися від атомної енергетики, в нас немає для цього ні технічних, ні фінансових ресурсів. Зараз атомна енергія складає близько 13% в енергобалансі країни, а для електроенергії ця цифра складає приблизно 48%. Проте зона відчуження дає шанс зробити сміливі кроки в бік «зеленішого» й екологічно стійкішого майбутнього», — зазначає голова ради ЄУЕА, генеральний директор INS (компанія, що спеціалізується на проектах у сфері альтернативної енергетики) Дейв Янг.

«Використання половини зон для вирощування енергетичних рослин дасть енергетичний еквівалент в кількості 0,8 мільярдів кубів газу. Звичайно, це не вирішить енергетичних проблем України (імпорт газу складає 33 мільярди кубів). Але це більше, ніж виробляють більшість «зелених» проектів (приблизно 200 мВт електрики й до 300 мВт тепла). Тут головним елементом є те, що землі зони відчуження не можна використовувати в інших цілях (особливо продовольчих), оскільки вони надто радіоактивні, їхня дезактивація є вельми дорогою», — розповідає співзасновник компанії PhytoFuels Investments Лойк Лерміньо.

На думку цих експертів, поява «альтернативки» в зоні відчуження допомогла б влити грошові кошти в місцеву економіку й підвищити зайнятість населення. Паралельно можна вирішити проблему контролю за лісовими пожежами в забруднених лісах, спалюючи на цих установках сухі дерева, які в літній час легко займаються.

Категорично проти всяких «зелених» експериментів у зоні відчуження виступає голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко. «Вони (уряд і агентство. — Авт.) носяться з ідеєю вирощування таких рослин в зоні відчуження вже чотири роки. Ми ставимося до таких намірів негативно», — говорить вона «Дню». На її думку, перед використанням будь-якої території зони відчуження необхідно провести екологічну паспортизацію і серйозні дослідження відносно стану цих земель. Екологічний аудит і паспортизація, за словами Тимочко, покажуть реальний стан чорнобильських територій, адже сьогодні ніхто не знає, який рівень радіації на окремих територіях в зоні ЧС.

Але, навіть якщо й проведуть такі дослідження, навряд чи можна говорити про вирощування чого-небудь, вважає вона. «Радіоактивні землі неможливо використовувати ні для чого», — заявляє Тимочко. По-перше, там працюватимуть люди, на них впливатиме радіоактивне забруднення, а це безпосередній негативний вплив на їхнє здоров’я. Крім того, рослини, вирощені на радіоактивно забруднених землях, і самі стають радіаційно забрудненими, пояснює еколог. І сьогодні, за словами Тимочко, немає технологій, які 100-відсотково не пропускають викиди радіоактивних часток у повітря при спалюванні таких рослин.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: