У Верховній Раді зареєстрували законопроект із пропозицією створити п’яту групу єдиного податку. Й зарахувати до цієї групи лише працівників IT-галузі України. Створення цього законопроекту може бути відповіддю на ініціативу мінсоцполітики, навколо якої розгорівся скандал (Деталі — в матеріалі «ФОПи: вибухонебезпечна історія», «День» від 19 лютого 2019 року).
Нагадаємо, в урядовому проекті є низка положень, з допомогою яких чиновники можуть змусити компанії перевести співробітників із ФОП на трудові відносини. Працівники IT-галузі обурилися такому підходу.
До новоствореної групи парламентарі пропонують зараховувати ФОПів (фізичних осіб-підприємців), що надають послуги в сфері IT. У тому числі: «видання комп’ютерних ігор і іншого програмного забезпечення, програмування, консультування щодо програм, обробка даних із розміщенням інформації в мережі». При цьому такі ФОП не повинні: «використовувати працю найманих осіб, мати дохід, вищий за 7,5 мільйона гривень на рік».
Натомість вони матимуть право орендувати приміщення або обладнання в інших ФОП або юридичних осіб, не укладаючи з ними трудового договору. Таким чином можна буде уникнути загрози потрапити під штраф через норми резонансного законопроекту мінсоцполітики, якщо в ФОПів із IT візьмуться шукати «ознаки наявності трудових відносин» із іншими ФОП та юрособами.
Податкову ставку депутати пропонують спершу встановити на рівні 5% доходу, а потім щороку збільшувати на 1% аж до 10% доходу в 2025 році: «5% доходу — стартових — із 1 січня 2020 року, 6% з 1 січня 2021, 7% з 1 січня 2022. 8% з 1 січня 2023, 9% із 1 січня 2024 і 10% доходу — остаточних — із 1 січня 2025 року».
І лише якщо річний дохід ФОП на п’ятій групі перевищить 7,5 мільйона гривень, податок встановлять одразу на рівні 15% доходу.
Звісно, платити треба буде і ЄСВ — єдиний соціальний внесок. З 2020 року, як пропонують автори законопроекту, ЄСВ для підприємців п’ятої групи становитиме подвійний розмір мінімального страхового внеску (якби такий закон діяв у 2018 році, то платили б 1836 гривень).
У пояснювальній записці зазначається, що вітчизняна IT-галузь забезпечила залучення в економіку України близько 3,6 млрд дол. у 2017 році й близько 4,5 млрд дол. у 2018 році. В записці сказано, що в українській IT-галузі працює 127 тис. фахівців. Станом на початок 2019 року середня заробітна плата ІТ-спеціаліста становить 2000 доларів на місяць. Зокрема, більшість зазначених фахівців працює за спрощеною системою оподаткування та сплачує єдиний податок 5% від доходу і додатково ЄСВ у розмірі одного мінімального страхового внеску. «За подальшого зростання чисельності ІТ-спеціалістів на 20 тисяч щорічно і застосування запропонованих збільшених ставок податку, до бюджету додатково буде сплачено єдиного податку за період з 2021 до 2025 рр. у розмірі 2,3 млрд грн (за курсу 29,4 грн за долар США, що прогнозується Кабінетом Міністрів України на початок 2020 року), а запропоноване збільшення бази оподаткування єдиним соціальним внеском — подвоює суму відрахувань з кожного фахівця», — наголошується в пояснювальній записці.