Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ціна низької пропозиції

Навколо Києва виникають сучасні міста-супутники, та чи буде задоволений попит на житло
23 жовтня, 2007 - 00:00

Як запевняють спеціалісти, Києву слід брати за приклад інші європейські столиці, навколо яких є безліч спеціально збудованих «спальних» міст-супутників. Та проекти таких міст зараз розробляються й у нас. А подекуди вже й здійснюються. Зокрема, в селі Микуличі, що за 22 кілометри від столиці. За цим проектом, що оцінений майже у $270 мільйонів, на 300 гектарах планується побудувати житловий комплекс з хмарочосами і котеджами, дитсадком, школою, лікарнею, кінотеатром, торговим центром тощо. Місто має «відкритися» до 2014 року.

«Чому Микуличі? Це західний, варшавський напрямок. Там, на жаль, ще не побудована інфраструктура, нема автобанів, але все це буде. Ми розраховуємо, що там буде проходити нова окружна дорога навколо Києва, — пояснює свій вибір генеральний директор забудовника — компанії ТММ Микола Толмачов і наводить приклади з європейського досвіду: «Так розвивався Париж, так розвивалося багато інших європейських столиць. Місто-супутник буде найкращим варіантом з того, що сьогодні існує на вітчизняному ринку нерухомості».

Проте, за словами генерального директора ТММ, один такий проект, звичайно, не зможе покрити весь існуючий нині попит на столичне житло... «Попит на нерухомість зростає... Але Україна будує сьогодні близько восьми мільйонів квадратних метрів житла на рік, а це лише 0,17 квадратного метра в середньому на одного українця. Це дуже слабка пропозиція, тобто можливості запропонувати щось ринку залишаються дуже великими», — пояснює Толмачов. Він стверджує, що в порівнянні з розвинутими європейськими країнами або навіть iз Росією ми значно відстаємо за темпами зростання ринку новобудов. «А якщо порівнювати з Китаєм, то відстаємо безкінечно довго, оскільки Китай сьогодні будує більше одного квадратного метра житла на душу населення на рік...» — додає генеральний директор ТММ.

У таких умовах нам годі чекати обвалу цін на нерухомість. «В Україні сьогодні дуже слабка пропозиція, результатом цього є невиправдано високі ціни. Протягом цього року зростання цін трохи пригальмувало, але в будь- якому разі воно є. І ми навіть не бачимо причин падіння, адже вони можуть винукнути лише за умов високої пропозиції», — говорить Толмачов. Не допоможе, на його думку, і будівництво житла економ- класу, принаймні в його сучасному стані. «Те, що сьогодні будується й називається економ-класом, я будувати не хочу! На мою думку, економ- клас — це недороблений бізнес-клас. Необхідно піднімати рівень країни...» — вважає Толмачов.

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: