Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ціни в адміністративних лещатах

Як довго вони там утримаються?
22 вересня, 1998 - 00:00

У Харківській області набрало чинності розпорядження глави обласної держадміністрації Олега Дьоміна «Про заходи щодо недопущення необгрунтованого підвищення споживчих цін». Документом встановлено граничні рівні торговельних надбавок на різні групи товарів. Наприклад, якщо, продаючи телевізори, фірми мають право збільшити закупівельну ціну на 15 відсотків, то для картоплі надбавка не повинна перевищувати 25 відсотків, для солі — 50, а для дизпалива — 15 відсотків. Характерно, що надбавка включає в себе як роздрібний «підйом», так і посередницький відсоток — про розділення цієї частки учасники повинні домовлятися самі.

Коментуючи це розпорядження, начальник управління з питань економіки і власності облдержадміністрації Ігор Колот сказав, що спрямоване воно передусім на стабілізацію споживчого ринку, соціального захисту населення і зменшення напруженості в суспільстві. Органи влади настроєні вельми рішуче. Фірми, що перевищили встановлені межі, буде оштрафовано в двократному розмірі надбавки всієї партії товару. Крім того, облдержадміністрація просить (!) податкову адміністрацію перевіряти повноту сплати всіх податків і зборів тими підприємствами, які значно підвищили ціни на товари споживчого ринку й нафтопродукти.

Це не перша спроба регулювати ціни. За даними обласної інспекції з контролю за цінами, в області зарегульовано 20 відсотків роздрібних цін. Розпорядження губернатора поширюється на решту.

Видно, до таких крутих заходів адміністрацію підштовхнув той факт, що ціни підняли тільки торгуючі фірми, міцно пов’язані з посередниками. Причому круто накручують саме посередники, підкреслив Ігор Колот. На колгоспних ринках на деякі продукти харчування ціни навіть знизилися. Крім того, на початку вересня територіальне управління державної інспекції з контролю за цінами досягло «певних успіхів» у боротьбі зі спекуляцією на ринку паливно-мастильних матеріалів. Як повідомив начальник управління регіональної інспекції по контролю за цінами Володимир Гриневич, після перевірок і співбесід окремі продавці ПММ знизили роздрібні ціни.

Навіть визнаючи необхідність державного впливу на цінову політику, не можна не помітити, що ці заходи торкалися тих, хто найбільш осмілів. Але якщо торгівля перестає приносити прибуток всім учасникам, її або згортають, або відводять у «тінь». Тому адміністративні заходи довго не зможуть стримувати ціни. Мабуть, тому розпорядження харківського губернатора діятиме тільки до 1 листопада.

№180 22.09.98 «День»

При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Михайло БІДЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: