Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Дають» і мовчать

Податківці пропонують називати факти
2 лютого, 2005 - 00:00
ЦЬОГО РОКУ НАКАЗ №1 ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ ЗАПРОШУЄ ГРОМАДЯН ДО ДЕКЛАРУВАННЯ СВОЇХ ДОХОДІВ ЗА 2004 РІК. ЯК ВИЗНАЧАЛЬНА ІДЕОЛОГІЯ В НЬОМУ НАЗВАНА СПРЯМОВАНІСТЬ ПОДАТКІВЦІВ НА ПАРТНЕРСЬКІ ВІДНОСИНИ З ПЛАТНИКАМИ. ЗОКРЕМА, ДЛЯ ЦЬОГО СТВОРЮЮТЬСЯ АГІТАЦІЙНІ МОБІЛЬНІ БРИГАДИ ГРОМАДСЬКИХ ПОДАТКОВИХ КОНСУЛЬТАНТІВ (ВОЛОНТЕРІВ) / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА / «День»

Попри різне ставлення до організації «круглого столу», який відбувся у приміщенні Львівської ДПА, коли поруч сиділо вище керівництво податкової та підприємці, які ще вчора організовували проти неї пікети (а саме — представники Комітету підприємців Львівщини), сам факт такої розмови — прикмета часу та надія, що щось починає мінятися. І погодження з боку «опонентів» із тим, що для подальшого втілення у життя демократичних ініціатив потрібні публічність та прозорість у діяльності ДПА, налагодження громадського контролю і «виявлення людей, які через корупцію творять податковій негативний імідж» — усе говорить про те, що «лед тронулся, господа присяжные». Чого вартувало лише головування — «круглий стіл» вів Маркіян Іващишин, директор мистецького об’єднання «Дзига», один із найзапекліших «ворогів» податкової.

Які ж конкретно проблеми обговорювали учасники зустрічі? Неможливість подальшої побудови дозвільної системи на засадах, коли отримання будь-якої із довідок стає справжнім випробуванням; проблему адміністрування ПДВ — підприємці, власне, наполягали на тому, щоб на сайті податкової відкрито повідомлялося: кому, коли й у яких розмірах відшкодовувався ПДВ. Податківці ж стверджували, що останнє — неможливе через небажання самих же бізнесменів відкривати комерційну таємницю своєї фінансової діяльності. Дивитися на це словесне пікетування було дуже цікаво. З одного боку, часом здавалося, що ця розмова подібна до спілкування глухого з німим. А з другого — всі стверджували дуже правильні й загальновідомі істини. І податківці, і підприємці повторювали слова Президента про те, що «податки потрібно знижувати. Однак платити їх повинні всі». І що податківці — це лише державні службовці, а не господарі життя, отже, приходячи із перевіркою, повинні виявляти більше якості порадників, а не «царських опричників»…

Хоча керівництво податкової почуло не зовсім приємні для себе речі, воно не пошкодувало, що погодилося на розмову. Виконуючий обов’язки керівника ДПА у Львівській області Станіслав Коваленко сказав: «Комітет підприємців заявив про себе недавно, у грудні, хоча увійшли до нього досить відомі в області люди. Кістяк складають чотири підприємці — Іващишин, Рущишин, Мандюк та Сосновський, вони зініціювали це питання, і ми пішли назустріч, розуміючи, що надалі бути такими закритими, як ми були, неможливо. Ми повинні отримувати інформацію від підприємців, що роблять наші податківці, та ліквідувати будь- які недоліки, корупційні прояви в податковій службі, очиститися від нечесних людей у наших рядах. Тут говорили, що податківці вимагають хабарі за певні документи, певний відсоток за відшкодування… Ми це чули, але якщо хтось із податківців порушив закон, добровільно про це він не скаже. Підприємці ж, які давали хабара, теж мовчали. А говорити «взагалі» — не означає фактично, називаючи прізвища. Вважаю, що попрацювали ми конструктивно. І ухвалимо якийсь документ, де всі зауваження будуть ураховані. Що можливо прозорого у нашій діяльності, зокрема, у відшкодуванні ПДВ, ми зробимо, проте все — в рамках діючого законодавства».

…І все ж таки без скандалу не обійшлося. Уже під завісу зустрічі підприємці передали керівництву податкової цифровий запис розмови, яка відбувалася у стінах ДПІ Залізничного району. Голос, схожий на голос одного з керівників інспекції, «видавав» настанови, як діяти напередодні виборів, а саме — нести відкріпні талони у податкову. Ці записи журналісти тут же назвали «касетним скандалом по-львівськи»...

Iрина ЄГОРОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: