Сьогодні — Міжнародний день боротьби з корупцією. Напередодні ми поставили людям, які останні два роки мегаактивно «воюють» на антикорупційному полі в нашій країні, просте запитання: кого в Україні слід «посадити», щоб верхи перестали красти, а люди — давати хабарі?
Андрій МАРУСОВ, голова правління Transparency International Україна:
— Щоб «верхи» перестали красти, потрібно посадити тих, хто очолює/символізує корупційні схеми або державні інститути, які перетворилися на машини вимагання грошей із використанням державних повноважень.
Показовим є шалений спротив, який чинять розслідуванню справи «діамантових» прокурорів.
Показовим також є відверте небажання суддівського корпусу позбавитися від суддів, які переслідували активістів Революції Гідності або «кришували» корупційні оборудки.
Тобто, першою мішенню може стати система прокуратури та суддівська система, разом із нардепами та високопосадовцями, які кришують окремі схеми.
Ті, хто дають хабарі, також несуть кримінальну відповідальність. Тому в цій сфері також актуальною є низка показових розслідувань та судових процесів у кожній області.
Віктор ЧУМАК, народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції:
— Слід покарати винних. Винних має встановити суд. А для цього мають працювати правоохоронці. Для цього — громадянське суспільство. А тому політики мають працювати із громадянським суспільством.
Не можна тицьнути пальцем на «Іванова, Петрова, Сидорова», сказавши, давайте покараємо їх, і все у нас буде добре. Ніякої міфічної «голки Кощія» в корупції в Україні не існує.
Корупція — це плід суспільства. За 23 роки воно побудувало таку систему. Ламати її потрібно виключно системними методами. І зрушення у нас вже є. Ніколи без сплеску активності громадян ми б не ухвалили відповідні закони, не могли створити Національне антикорупційне бюро, Національне агентство із запобігання корупції...
Зрушення є. Просто кінцеві результати, які вже хоче бачити суспільство, об’єктивно неможливі сьогодні. Але вони з’являться. І наші міжнародні партнери розділяють мою думку. Вони бачать, скільки вже ми зробили для побудови законодавчої бази, для появи нових інституцій. Тепер лишилося запустити створений механізм. Ще років три-чотири — і країна піде у правильному напрямку.
Олексій ХМАРА, виконавчий директор Transparency International Україна:
— Лі Куан Ю колись казав, а Президент Порошенко потім повторив, що справжній антикорупціонер має бути готовим посадити в тюрму тьрох друзів. Я не знаю всіх друзів президента. але можу підказати тьрох кандидатів на посадку:
— Судді Печерського суду, більшості апеляційних та спеціалізованих вищих судів. Чому? Бо саме вони вбивають віру у верховенство права та саме з їх легкої руки в Україні існує рейдерство, корупційні клани та узаконені оборутки.
— Прокурори та міліціонери, відповідальні за економічні кримінальні справи та справи про велику корупцію. Чому? Бо саме вони використовують посаду виключно для того, аби покривати корупційні схеми та прибирати конкурентів корумпованих ділків.
— Всіх держслужбовців із статусом держслужби від 10 років, якщо ті живуть в будинках від 200 квадратів чи їздять на автівках з об’ємом двигуна від 3 кубів. Чому? Бо я не знаю, як ще чиновнику заробити на такий будинок чи автівку, окрім як займатися корупцією.
Чи перестануть люди від цього давати хабарі? Одразу, може, і ні. Але точно таких охочих швидко стане значно менше.