Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Депозити знову «йдуть» із банків

Олександр Савченко: «Це позитивний сигнал, котрий означає, що НБУ призупинив емісію гривні»
12 серпня, 2015 - 11:26

Обсяг гривневих депозитів в українських банках за минулий місяць знизився на 1,1% — до 355,3 мільярда гривень, тоді як попередні три місяці поспіль спостерігався приріст. Про це повідомили вчора в НБУ. Згідно з даними фінрегулятора, відплив депозитів в іноземній валюті у липні прискорився до 3,6% з 1,4% місяцем раніше. Станом на початок місяця їх залишок на становив 15,1 мільярда доларів.

Динаміка депозитів з початку року також залишається негативною, у тому числі, обсяг гривневих депозитів у січні—липні знизився на 2,9%, валютних — на 22,2%.

Залишки за гривневими кредитами знизилися на 0,7% у липні і на 10,6% з початку року (до 485,2 мільярда гривень), а за валютними кредитами — на 0,8% і 13,9% (до 25,8 мільярда доларів) за відповідні періоди.

Як повідомлялося раніше, минулого року обсяг депозитів в українській банківській системі знизився на 13,7% у національній валюті (до 364,5 мільярда гривень) і на 37,2% в іноземній валюті (до 19,4 мільярда доларів).

Водночас, повідомили в НБУ, банки поступово призупиняють програми кредитування. За першу половину 2015 року вітчизняні фінустанови практично не наростили кредитний портфель. За даними НБУ, 1 липня загальний обсяг виданих позик досяг 1,010 трильйона гривень. Для порівняння, на 1 січня цей показник склав 1,006 трильйона гривень.

Разом із тим, на початок липня в цілому по банківській системі 18,7% кредитів фінустанови визнали проблемними, тобто такими, які не обслуговуються більше 90 днів. Хоча ще на початку року показник прострочених кредитів становив 13,5%.

Олександр САВЧЕНКО, колишній заступник голови НБУ:

— Притік та відтік депозитів не надто залежить від того, довіряють українці банкам чи ні. Зростання гривневих депозитів відбувається двома шляхами. Перший — емісія, коли НБУ друкує гроші для уряду. Тоді ці всі кошти осідають на банківських рахунках і вважаються депозитами.

Другий спосіб — коли Фонд гарантування вкладів фізичних осіб виплачує гроші через інші банки особам, які постраждали внаслідок банкрутства банку. Але ФГВФО, на жаль, отримує теж гроші через емісію. Тому можна сказати, що наразі притік депозитів пов’язаний лише з емісією.

Тому для аналізу здоровості банківської системи треба більше аналізувати депозити фізичних осіб. Хоча і там є взаємозалежність. Коли, наприклад, заробітна плата знаходиться на картковій системі, то ці кошти є в банку і вважаються депозитами, а коли знімається готівка — вони йдуть з системи.

В цілому ж, той факт, що відбувся відтік депозитів, означає, що емісія призупинилася. Це добре, оскільки немає великих виплат ФДМУ. Наприклад, місяць тому вкладникам «Дельта банку» почали виплачувати кошти і кинули на рахунки декілька мільярдів — от і з’явився приріст депозитів в банківській системі. Хоч нічого спільного з довірою до банків це не має.

Також це говорить про те, що поки що не буде девальвації. Але і не буде економічного зростання, тому що потрібна база для кредитів, яка вже впала приблизно на 12%. А немає кредитів — падає ВВП. Не займаючись питанням нарощення кредитної бази, НБУ і уряд самі стимулюють падіння ВВП.

Марія ЮЗИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: