Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дешевий кредит

I великі сподiвання
14 листопада, 2007 - 00:00

Світовий банк виділив Україні $200 мільйонів кредиту для енергетичної галузі. Відповідну угоду підписали директор Світового банку по Україні, Білорусі та Молдові Пол Бермінгхем та міністр палива та енергетики України Юрій Бойко. Безпосереднім отримувачем кредиту стане НЕК «Укренерго».

Як повідомили під час офіційного підписання, користуватися «світовими» грошима можна буде майже 17 років, а пільговий період для країни обмежується чотирма. Після цього треба буде розпочинати сплачувати відсотки (5% річних). Перші транші надійдуть в Україну вже наступного року. Чому ж не одразу? За словами Бермінгхема, для введення в дію документа потрібна його ратифікація Верховною Радою. А для формування Ради потрібен час, хоча в тому, що документ буде ратифікований, ніхто не сумнівається. Багаторічний досвід позитивної співпраці та значущість підписаної угоди для української сторони зроблять свою справу.

Деталізуючи головні умови підписаної угоди, Бойко зробив особливий акцент на вигідності кредиту. «Ставка, під яку отримано кредит, — це безпрецедентна для сьогоднішньої фінансової системи подія. Й те, що Світовий банк демонструє фінансову прихильність до нашої держави, для нас важливо не тільки з економічного погляду, а й політичного». При цьому міністр також натякнув, що кредит допоможе Україні наростити свій експортний потенціал. З чого можна зробити висновок, що кошти Світового банку будуть спрямовані, зокрема, й на вдосконалення системи транспортування української електроенергії за кордон. Однак, на думку провідного експерта енергетичних програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Разумкова Олени Гаврилюк, цього потрібно очікувати не раніше 2010 року. Спочатку ратифікують, потім надійдуть гроші й механізм почне діяти... Продовжуючи тему використання кредиту, Бойко також уточнив, що його спрямують на реалізацію заходів зі зниження витрат на техобслуговування високовольтних підстанцій у Кримській, Дніпропетровській та Донбаській регіональних енергосистемах. Частина коштів працюватиме на оновлення ліній електропередачі та скорочення втрат електроенергії при її транспортуванні.

Тим часом Бермінгхем, вислухавши і прийнявши компліменти, не залишився у боргу. «Нам приємно з допомогою цього кредиту продовжити довготривалу й успішну історію відносин, — відповів фінансист. — Я хотів би також сказати, що це перший кредит, який підписується після того, як Світовий банк знизив вартість таких кредитів, і нам дуже приємно, що першу таку позику отримала саме Україна». Ще однією перевагою для української сторони можна вважати й відміну сплати комісійного збору за резервування коштів.

Що ж спонукає Світовий банк до значних поступок в українському напрямку? За словами Бермінгхема, все пояснюється бажанням допомогти урядовій команді. «Результатом буде те, що уряд зекономить певні суми. За нашими розрахунками, якщо сума береться у розмірі $100 мільйонів, то щорічна економія складе $250 тисяч», — пояснює він і при цьому наголошує на гуманістичній складовій кредиту, оскільки подібний шанс на дешевші кредити отримала не тільки Україна.

Підписання цієї угоди вкотре засвідчило готовність українських урядовців до тіснішої співпраці зі Світовим банком, і, що приємно, вказало на наявність у іншої сторони готовності до ведення потрібного діалогу. Говорить про це і представник Світового банку: «Цього тижня завершуються переговори про надання $50 мільйонів на поліпшення управління державними фінансами. Наступного тижня відбудуться переговори про виділення $300 мільйонів на проведення економічних реформ». Подальше отримання кредитних грошей «відбуватиметься в умовах зменшення їхньої вартості», що принесе значну економію для бюджету України, повідомив представник Світового банку.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: