Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дірка в «кордоні»

У Європейській бізнес-асоціації підрахували, скільки втрачає державний бюджет від контрабанди та «сірого імпорту»
22 червня, 2018 - 11:30

Щорічно внаслідок контрабанди та «сірого імпорту» державний бюджет України недоотримує мільярди гривень податків та митних платежів. Так, експерти Європейської бізнес-асоціації порахували, що 2017 року ця цифра склала приблизно 70 млрд грн.

За даними експертів ЄБА та учасників ринку, тіньовий ринок набуває разючих масштабів: так, зокрема, тіньовий сегмент алкогольних напоїв становить близько 60%, побутової техніки та електроніки за окремими категоріями — до 60 й 80% (телевізори великої діагоналі та професійні фотоапарати відповідно), кавової продукції — 40%, засобів захисту рослин — 25% (на ринку дрібного фасування — понад 70%), і цей перелік можна продовжувати.

Недобросовісні суб’єкти господарювання ухиляються від сплати митних платежів і навіть отримують повернення tax free із сусідніх держав. Різниця у вартості офіційно ввезеного товару і товару за «сірою схемою» може сягати 50% та вище.

Мовою цифр: із товарів вартістю у 100 000 євро необхідно сплатити 10% митних зборів та 20% ПДВ. Тобто після митного оформлення вартість партії становить близько 132 000 євро. Недобросовісні підприємці отримують цей товар в Україні приблизно за 82 000 євро — без сплати податків в Україні й з отриманням tax free.

Деструктивна картина фіксується і міжнародними дослідженнями. Так, у Глобальному індексі нелегальної торгівлі Україна посіла останнє місце серед країн Європи. Причому за категорією «митне середовище» опустилася найнижче.

Європейська бізнес-асоціація закликала уряд і всі інші органи влади перейти від планів до конкретних дій у цьому напрямку.

«Принциповим зараз бізнес вбачає старт активних дій з реформування роботи митниці. Далі відтягувати це питання не можна. Адже уже зараз гальмується розвиток національної економіки, знижуються конкурентоспроможність українського бізнесу та інвестиційна привабливість», — ідеться у зверненні ЄБА, яке надійшло на адресу економічної редакції газети «День».

Перш за все, на думку бізнесу, важливо максимально швидко покращити і гармонізувати роботу митних та контролюючих органів на кордоні. Розпочати створення єдиного незалежного аналітичного органу, який займатиметься розслідуванням та упередженням економічних та фінансових злочинів. Діяльність нового органу має бути відокремлена від інших правоохоронних органів, а відповідні економічні підрозділи в СБУ, МВД і Нацполіції — ліквідовано. Його робота має покласти край тиску на бізнес, щоб дати зелене світло інвесторам в Україну.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: